Željezničar je odlična ekipa, bolja od Atletico Madrida, kojeg smo eliminirali u prvom kolu. Mislim da će daleko dogurati u Evropi, rekao je Aziz Bouderbala, fudbaler Siona, nakon utakmice protiv Plavih.
Piše: J. Mržljak
Sezona 1984-85 je zlatnim slovima upisana u anale bh. i sarajevskog fudbala. Fudbaleri Sarajeva osvojili su drugu titulu prvaka Jugoslavije, dok su komšije s Grbavice postigle najveći uspjeh u historiji klupskog fudbala u BiH – plasman u polufinale Kupa UEFA. Puleni Ivice Osima su evropski pohod počeli s bugarskim Slivenom, u dvomeču u kojem su se namučili više nego je trebalo obzirom na odnos snaga na terenu. Plavi su poraženi u Bugarskoj (0:1), onda gubili i na Grbavici, da bi se tada razigrao Edin Bahtić: “Fićo” je postigao hat-trick, Edin Ćurić i Mirsad Baljić po jedan gol za ubjedljiv trijumf Želje (5:1) i plasman u drugu rundu.
Kada je žrijeb odlučilo da protivnik Plavih u drugom kolu bude švicarski Sion, na Grbavici nisu bili previše zadovoljni. “Les Rouge et Blancs” iz Kantona Valais bili su sezonu ranije nesuđeni švicarski prvaci, titulu su prokockali u posljednja tri kola i poklonili je Grasshoperru Ćire Blaževića. Sion je dokazao kvalitet u 1. kolu Kupa UEFA u sezoni 1984-85. Dok se Željo mučio sa Slivenom, švicarski klub je eliminirao madridskog Atletica i to na kakav način – pobjedama u obje utakmice, 1:0 u Sionu, 3:2 u Madridu. Kome to nije dovoljno, treba napomenuti da je Sion nakon 14 minuta revanša vodio 3:0 na Vicente Calderonu!
Međutim, prvi susret Željezničara i Siona, odigran 24. oktobra 1984. godine na Grbavici donio je totalnu dominaciju Plavih. Edin Bahtić je u prvom dijelu iskoristio samo jednu od brojnih šansi i umjesto da bude nokautiran – protivnik se vratio u meč greškama domaćih igrača. Refik Šabanadžović je postigao autogol 15 minuta prije kraja, no u finišu je “Fićo” Bahtić ponovo bio na pravom mjestu i svojim petim golom u Kupu UEFA donio trijumf Željezničararu (2:1). Na redu je bio revanš u Sionu, odigran na današnji dan prije tačno pola stoljeća, susret uoči kojeg je plava lokomotiva ostala bez važnog šrafa – Milomir Odović je prešao u redove austrijskog bundesligaša SK Voest Linza.
Na malom Stade de Tourbillonu u Sionu se 7. oktobra 1984. godine okupilo 10-ak hiljada navijača, među njima dosta jugoslovenskih gastarbajtera koji su bodrili Želju. Uoči utakmice je domaćin lijepim gestom podsjetio na vezu Kantona Valais i Sarajeva: početni udarac izveo je lokalni skijaš Max Julen, koji je devet mjeseci ranije osvojio zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u glavnom gradu BiH. Podsjetimo, u nezaboravnoj utrci veleslaloma na Bjelašnici je Julen za 23 stotinke sekunde nadmašio Jureta Franka, koji je donio historijsku prvu zimsku olimpijsku medalju za Jugoslaviju.
Prvo poluvrijeme susreta u Sionu proteklo je s dosta taktiziranja, što je dodatno potencirao “otvoren” rezultat prve utakmice u Sarajevu. Domaćin je čekao svoju šansu za gol i prolaz dalje, dok su puleni Ivice Osima, iako tehnički superiorni, igrali oprezno da nekom svojom greškom ponovo Švicarcima ne bi poklonili pogodak. Čak su i švicarski mediji u izvještajima s utakmice prepoznali da je taktika trenera Jean-Claude Donzéa bila “održati što duže rezultat 0:0 i kako se utakmica bliži kraju krenuti naprijed po gol odluke”. U slabom prvom poluvremenu požutio je Nikola Nikić, Dragan Škrba je odbranio slobodnjak Marokanca Aziza Bouderbale, dok je na suprotnoj strani golman Pierre-Marie Pittier zaustavio šut Bahtića.
U nastavku ista slika na terenu, puno taktiziranja, čekanja na grešku protivnika jer ulog je bio veliki. Osjetivši da domaćin gubi dah, Ivica Osim povlači potez: Mehmed Baždarević i Mirsad Baljić sve češće su na polovini protivnika. Upravo je Baljić obavio najveći dio u akciji za vodeći gol Plavih. Igrao se 75. minut, kada je “Žvaka” na sebe vezao nekoliko igrača Siona, sjajno uposlio Edina Ćurića, koji je s vrha šesnaesterca loptu poslao ispod istrčalog Pittiera (0:1). No, samo šest minuta kasnije se Sion vratio u meč: Christophe Bonvin je bezidejno “meljao” loptu, odbrana gostiju je nespretno reagirala, Baljić “asistirao” protivniku, a Dominique Cina pogodio rašlje Škrbinog gola (1:1).
Izjednačujući pogodak probudio je domaće igrače i navijače, švicarski tim je krenuo na sve ili ništa u namjeri da izbori produžetke. Nekoliko minuta prije kraja je Bonvin s pet metara pogodio pravo u Škrbu, dok je nekoliko kontri Edina Bahtića zaustavio libero Fouriner ili golman Pittier. Posljednji zvižduk nizozemskog sudije Gerarda Geurdsa donio je veliko olakšanje svima u taboru Željezničara. Plavi su izborili plasman u narednu rundu Kupa UEFA. Ivica Osim je nakon utakmice izjavio da je “Željo zasluženo prošao dalje” i istakao kako je “zbog minimalne pobjede u prvoj utakmice naredio opreznu igru u revanšu”.
U suprotnom taboru nije bilo previše nezadovoljstva zbog poraza. Štaviše, uprava, stručni štab i igrači Siona su se utrkivali u komplimentima klubu s Grbavice. “Nisam razočaran zbog eliminacije, jer poraz od ovakve ekipe nije sramota” (Andre Luisier, predsjednik Siona). “Razliku je napravio kvalitet sarajevskog tima. Odigrali smo najbolju utakmicu sezone i možemo biti zadovoljni što smo održali neizvjesnost do posljednjeg minuta (Jean-Claude Donzé, trener Siona). “Igrači Željezničara brzo igraju i mijenjaju mjesta, a posebno su me impresionirali Škoro i Baždarević” (Alvaro Lopez, fudbaler Siona). A najdirektniji je bio Aziz Bouderbala: “Željezničar je odlična ekipa, bolja od Atletico Madrida, kojeg smo eliminirali u prvom kolu. Mislim da će daleko dogurati u Evropi…”
Sion – Željezničar 1:1 (0:0)
Sion, 7. novembar 1984. Stade de Tourbillon. Gledalaca 10.000. Vrijeme prohladno, teren pogodan za igru. Sudija: Gerard Geurds (Nizozemska). Žuti kartoni: Sarrasin (Sion), Nikić i Čilić (Željezničar).
Strijelci: 0:1 Ćurić (75), 1:1 Cina (81).
SION: Pittier, J. Y. Valentini, Balet, J. P. Valentini, Fournier, Lopez, Karlen (Moret), Bouderbala (Mauron), Bonvin, Cina, Sarrasin. Trener: Jean-Claude Donzé.
ŽELJEZNIČAR: Škrba, Berjan, Baljić, Šabanadžović, Komšić, Čilić, Bahtić, Ćurić, Škoro, Baždarević, Nikić. Trener: Ivica Osim.