Howard Webb, šef sudija engleske Premier lige, izjavio je da je broj pogrešnih odluka donesenih uz pomoć VAR-a ove sezone smanjen za 80 posto.
Iako se VAR koristi već pet godina, kontroverze oko njegove upotrebe ne prestaju, a mnogi posebno kritikuju način na koji se primjenjuje u engleskom fudbalu.
Ipak, u junu su klubovi Premier lige glasali gotovo jednoglasno (19:1) za zadržavanje VAR-a, uprkos inicijativi Wolverhamptona za njegovo ukidanje. Nezavisno istraživanje pokazalo je da 80 posto navijača podržava zadržavanje VAR tehnologije.
Kako bi javnost bolje razumjela odluke koje se donose u VAR sobi, Premier liga je pokrenula poseban kanal na društvenim mrežama, gdje se dijele pojašnjenja ključnih trenutaka.
Prema nezavisnoj komisiji koja analizira ključne incidente na utakmicama, u sezoni 2023/24 zabilježeno je 31 pogrešno korištenje VAR-a. Webb je istaknuo da je ove sezone došlo do velikog napretka, s obzirom da su zabilježene samo dvije VAR greške u poređenju s deset prošle godine u isto vrijeme.
Webb je također naglasio napredak u vremenu potrebnom za donošenje odluka.
“Prošle sezone prosječna pauza zbog VAR-a trajala je 70 sekundi po utakmici, dok ove godine traje samo 25 sekundi. To je znatno bolje”, izjavio je Webb.
Dodao je kako je važno da sudije ne provode previše vremena analizirajući situacije, jer se u tom slučaju treba vratiti na odluku sudija na terenu.
Međutim, i dalje dolazi do situacija u kojima VAR ne ispravlja očite greške. Takav je bio slučaj s isključenjem Brune Fernandesa u utakmici Manchester Uniteda protiv Tottenhama, kada je Portugalac u 42. minuti dobio crveni karton. Nakon kasnije analize, pokazalo se da Fernandesov start na Jamesa Maddisona nije bio tako ozbiljan kao što je to u prvom trenutku izgledalo. VAR se nije uključio jer su sudija Peter Bankes i njegov pomoćnik Simon Long pogrešno procijenili da situacija nije ispunila uvjete za intervenciju.
Webb je priznao da je bio frustriran što VAR nije ispravio tu odluku, jer je, prema njegovom mišljenju, Fernandesov start bio neoprezan, ali ne vrijedan crvenog kartona. Kasnije je crveni karton poništen nakon žalbe.
Što se tiče planova za unapređenje tehnologije, Premier liga je planirala uvođenje poluautomatskog sistema za dosuđivanje ofsajda, ali je implementacija odgođena za 2025. godinu, iako je prvobitno trebala biti uvedena nakon reprezentativne pauze u oktobru ili novembru ove godine.