U Makedoniji, ženski nogomet se suočava s brojnim izazovima uprkos očiglednom entuzijazmu djevojčica za ovaj sport. Liga za djecu, koju organizira Nogometni savez Makedonije (FFM), privlači više od 10.000 djece, ali je broj djevojčica koje se takmiče tek nešto više od 300, što ukazuje na neravnotežu u učešću djevojčica i dječaka u nogometu.
Istraživanje UEFA-e o makedonskom nogometu pokazalo je da se većina ispitanika slaže s mišljenjem da je nogomet muški sport, što otežava razvoj ženskog nogometa u zemlji. Osim toga, samo 9 posto ispitanica smatra da je nogomet prikladan sport za djevojčice, u poređenju s evropskim prosjekom od 24 posto, prenosi Bloomberg Adria.
Uprkos ovim preprekama, klubovi poput “Tiveria Brera” iz Strumice trude se da podrže ženski nogomet. Ovaj klub, koji je osam godina zaredom među prvima u Prvoj makedonskoj nogometnoj ligi za žene, ima strateškog partnera i potpisuje profesionalne ugovore s igračicama. Ipak, nedostatak podrške roditelja, nedovoljan broj takmičarskih ekipa i ograničeni resursi predstavljaju izazove za razvoj ženskog nogometa u Makedoniji.
Strategija “Više žena, više golova”
Nogometni savez Makedonije (FFM) provodi strategiju “Više žena, više golova” kako bi poboljšao uslove za razvoj ženskog nogometa. Unapređenje medijske pokrivenosti, povećanje vidljivosti ženskih reprezentacija i privlačenje sponzora ključni su koraci prema unapređenju ženskog nogometa u zemlji. Iako se FFM trudi pružiti jednake uslovee za reprezentacije bez obzira na spol, muška reprezentacija ima znatno više sponzorskih ugovora u poređenju s ženskom reprezentacijom.
Projekat “Nogomet u školama” koji provodi FFM već četiri godine ima za cilj povećati interes djevojčica za nogomet. Uključivanje djevojčica u ovaj projekt rezultiralo je time da više od trećine nastavlja s aktivnostima u klubovima nakon školskih treninga.
Iako su ulaganja u infrastrukturu nogometa u Makedoniji povećana kroz projekte UEFA-e i FIFA-e, nedostatak terena namijenjenih isključivo za ženski nogomet predstavlja izazov. Većina klubova dijeli terene s muškim ekipama, što ograničava pristup i razvoj ženskog nogometa u zemlji.
Unapređenje vidljivosti, podrška sponzora, jačanje infrastrukture i povećanje broja takmičarskih ekipa ključni su faktori za dalji razvoj ženskog nogometa u Makedoniji. Uz posvećenost svih uključenih strana, moguće je stvoriti okruženje u kojem će djevojčice imati jednake mogućnosti za bavljenje ovim sportom i ostvarivanje svojih nogometnih snova.