Sjećanje na najvažniji međusobni susret Željezničara i Rijeke u sezoni u kojoj su oba kluba izborila Kup UEFA, nakon čega su Plavi došli do polufinala, a Riječani ispali u epskom dvomeču s Realom.
Piše: J. MRŽLJAK
Željezničar i Rijeka su bili stabilni ex-yu prvoligaši, klubovi koji su odigrali tačno 50 međusobnih prvenstvenih utakmica. Iako su oba kluba povremeno gubila prvoligaški status, zanimljiv je podatak da su u elitnom rangu odmjerili snage u prvoj sezoni (1946-47), Rijeka tada još pod imenom Kvarner, ali i posljednjoj (1990-91) u kojoj su učestvovali svi klubovi s prostora od Triglava do Đevđelije. U tih 50 prvoligaških susreta, Željo ima nešto više uspjeha: 20 pobjeda, 17 poraza, uz 13 remija, gol-razliku 69:62.
Najvažniju međusobnu utakmicu su Plavi i Bijeli odigrali na današnji dan, prije tačno 40 godina, u prvom proljetnom kolu Prvenstva Jugoslavije u sezoni 1983-84. Bila je to sezona u kojoj su Željezničar i Rijeka do samog kraja vodili bitku za titulu, ali je naslov osvojila Crvena Zvezda. Beograđani su ključne bodove osvojili upravo na Grbavici i Kantridi, najprije sredinom proljetne sezone pobijedivši Želju (3:1), potom i zlata vrijednim remijem protiv Rijeke u finišu šampionata (0:0).
Nešto ranije, 26. februara 1984. godine, na Grbavici su snage odmjerili Željezničar i Rijeka, klubovi koji su jesenji dio šampionata okončali na diobi drugog mjesta, zajedno s Partizanom, a iza lidera Hajduka. Plavi su na Grbavici dočekali Riječane u seriji od šest utakmica bez poraza, ali oslabljeni za povrijeđene odbrambene igrače Branislava Berjana i Vladu Čapljića. Trener Ivica Osim morao je praviti improvizacije u zadnjem redu, pa je Duško Ivanović igrao na poziciji desnog beka, a Edin Ćurić popunio half liniju.
Ekipu Rijeke je s klupe predvodio Josip Skoblar, proslavljeni strijelac, Zlatna kopačka Evrope 1971. godine, igrač koji je sredinom 60-ih u dvije utakmice bio saigrač Ivice Osima u reprezentaciji Jugoslavije. Rijeka je imala odličan tim, čiju su okosnicu činili članovi generacije koja je dva puta uzastopno osvojila Kup maršala Tita – Damir Desnica, Miloš Hrstić, Zvjezdan Radin, Srećko Juričić, Adriano Fegic. S njima su sazrijevali nešto mlađi asovi Nenad Gračan, Mauro Ravnić, Davor Radmanović, iz banjalučkog Borca je stigao pouzdani Vlado Kotur. Riječani su na Grbavicu stigli oslabljeni za najboljeg strijelca, rođenog Brčaka Dušana Lukića, koga je zamijenio Nebojša Malbaša.
Uprkos teškom terenu, derbi na Grbavici je donio odličan fudbal, mnogo šansi ispred Dragana Škrbe i Maura Ravnića, ali su sat vremena mreže mirovale. U 60. minutu su gosti poveli: Malbaša je na sredini terena presjekao napad Plavih, loptu doturio Fegicu, ovaj je pretrčao Željinom polovinom, uposlio Desnicu, koji je u maniru rasnog strijelca matirao Škrbu (0:1). Samo dva minuta stiglo je izjednačenje. Baždarević je izveo korner za Željezničar, pred golom Ravnića stvorila se gužva, a najspretniji je bio Edin Bahtić i topovskim udarcem loptu smjestio pod prečku (1:1).
Potom je tempo splasnuo, blatnjav teren je uzeo danak i činilo se da će utakmica biti okončana remijem. Igrao se 87. minut kada je Bahtić dobio loptu u šesnaestercu gostiju, Riječani su bili neodlučni, što je “Fićo” iskoristio u svom stilu, uhvatio Ravnića na krivoj nozi i postigao gol odluke za veliku pobjedu Željezničara (2:1). Tako su se Plavi odvojili na drugom mjestu prvenstvene tabele i revanširali se Riječanima za poraz na Kantridi u prvom dijelu šampionata. Na kraju je Željo bio treći, Rijeka četvrta, pa su oba tima izborila plasman u Evropu – Plavima će zamalo pobjeći finale, dok su Riječani poslije sudijske krađe poraženi u epskom dvomeču s osvajačem trofeja – slavnim madridskim Realom.
Željezničar – Rijeka 2:1 (0:0)
Sarajevo, 26. februar 1984. Stadion Grbavica. Gledalaca 10.000. Vrijeme oblačno i hladno, teren blatnjav. Sudija: Branko Bujić (Bar). Žuti kartoni: Baljić, Ivanović, Čilić (Željezničar), Gračan (Rijeka).
Strijelci: 0:1 Desnica (60), 1:1 Bahtić (62), 2:1 Bahtić (87).
ŽELJEZNIČAR: Škrba, Ivanović, Baljić, Ćurić (Matković), Šabanadžović, Čilić, Bahtić, Odović, Paprica, Baždarević, Nikić. Trener: Ivica Osim.
RIJEKA: Ravnić, Ni. Marjanović, Hrstić, Kotur, Radin, S. Juričić, Malbaša, Gračan, Fegic, Radmanović, Desnica (Matrljan). Trener: Josip Skoblar.