Utakmicom između domaćina Katara i Libana, koja će se odgirati na stadionu Lusail, na kojem je odigrano čuveno finale FIFA Svjetskog prvenstva 2022. između Argentine i Francuske, sutra, 12. januara, započet će Azijski kup (AFC Asian Cup Qatar).
Zemlja Zaljeva, koja brani titulu prvaka Azije, do 10. februara 2024. godine će po treći put ugostiti najbolje fudbalere kontinenta, a nakon uspješne organizacije Svjetskog prvenstva kojeg je predsjednik FIFA-e Gianni Infantino u decembru 2023. godine proglasio najboljim u historiji.
Predsjednik Azijske fudbalske konfederacije (AFC), šeik Salman bin Ebrahim Al-Khalifa pohvalio je napore države Katar da dovrši sve organizacijske aktivnosti za, kako je rekao, domaćinstvo izuzetnog izdanja AFC Azijskog kupa, izražavajući povjerenje u sposobnosti Katarskog fudbalskog saveza (QFA) i lokalnog organizacijskog odbora ovog takmičenja, prenosi katarska državna novinska agencija QNA.
Inače, gledaoci će na devet spektakularnih stadiona, među kojima je sedam onih na kojima je u novembru i decembru 2022. godine igrano Svjetsko prvenstvo, kao i širom svijeta putem malih ekrana, moći pratiti ukupno 51 utakmicu. Igrat će ih 24 ekipe raspoređene u šest grupa.
Susreti će se igrati na stadionima koji su nam već dobro poznati sa Svjetskog prvenstva: Lusail, Al Bayt, Khalifa International, Al Janoub, Ahmad bin Ali, Al Thumama, te Education City. Dodatno, za vrijeme ovog Azijskog kupa korist će se još dva stadiona: Jassim bin Hamad i Abdulla bin Khalifa. Finalna utakmica će, također, biti održana na Lusailu, gdje su Lionel Messi i društvo slavili 18. decembra 2022. godine.
Podsjećanja radi, prvobitni domaćini Azijskog kupa trebala je biti Kina, ali je ranije odustala od domaćinstva zbog pandemije COVID-19. Južna Koreja i Indonezija su, također, bili u utrci za organizaciju kontinentalnog fudbalskog takmičenja, ali je povjerenje, ipak, ukazano zvaničnoj Dohi, glavnom gradu države gdje je ovaj turnir ugošćen još 1988. i 2011. godine.
Grupe na Azijskom kupu:
Grupa A: Katar, Kina, Tadžikistan i Libanon
Grupa B: Australija, Uzbekistan, Sirija i Indija
Grupa C: Iran, Ujedinjeni Arapski Emirati, Hong Kong i Palestina
Grupa D: Japan, Indonezija, Irak i Vijetnam
Grupa E: Južna Koreja, Malezija, Jordan i Bahrein
Grupa F: Saudijska Arabija, Oman, Kirgistan i Tajland