Kako će izgledati Superliga?
Nakon odluke Evropskog suda, predstavljen je koncept Superlige, planirajući takmičenje za 64 kluba podijeljena u tri ranga takmičenja. Klubovi iz nižih rangova će imati mogućnost izboriti plasman u više rangove, ali će isto tako biti izloženi riziku ispadanja u niže rangove.
Struktura takmičenja u Superligi podijeljena je u dvije faze. Prva faza bi se odvijala po ligaškom sistemu, sa planom da svaka ekipa odigra 14 utakmica – sedam kod kuće i sedam u gostima. Najuspješniji klubovi bi zatim izborili pravo u daljnjem doigravanju.
U najvećim ligama, Star (zvijezda) i Gold (zlato), takmičit će se ukupno 16 klubova, podijeljenih u dvije grupe po osam. Četiri najuspješnija kluba iz svake grupe osigurat će mjesto u četvrtfinalu doigravanja unutar svog ranga.
U trećoj ligi, Blue (plava), igrat će preostalih 32 klubova, podijeljenih u četiri grupe po osam klubova. Dva najbolja iz svake grupe također će se kvalifikovati za četvrtfinale, dok će pobjednici sva tri ranga biti nagrađeni trofejima.
Finalisti Gold i Blue lige će postići promociju u viši rang, dok će najlošija ekipa iz svake grupe Star i Gold lige biti poslana u niži rang. Bitno je napomenuti da će samo 12 klubova iz najniže Blue lige ostati u Superligi, dok će ih 20 svake sezone zamijeniti drugi klubovi, u zavisnosti o njihovim rezultatima u domaćim prvenstvima.
Takmičenje u ligaškoj fazi planirano je od septembra do aprila, s utakmicama koje će se odigravati tokom sedmice kako bi se osiguralo nesmetano održavanje nacionalnih prvenstava. A22 Sports, tvrtka odgovorna za Superligu, objavila je informativni video koji detaljno pojašnjava sistem takmičenja . Sličan sistem predložen je i za takmičenje u ženskom fudbalu.
“Kao klub ni na koji način ne podržavamo tzv. projekt Superlige i ostajemo predani suradnji s ECA-om, zajedno s našim europskim kolegama, kako bismo podržali vrijednosti koje definiraju europski nogomet. To će se postići isključivo kroz snažno partnerstvo koje ECA ima s UEFA-om, piše Dinamova službena stranica.