Korištenjem ove stranice prihvaćate Pravila o privatnosti i Uvjete korištenja.
Prihvati
SPORT CENTARSPORT CENTAR
  • Fudbal
    • Reprezentacija
    • Premijer liga BiH
    • Kup BiH
    • Ino fudbal
    • Ostale bh. lige
    • Bh. internacionalci
    • Ostalo
  • Košarka
    • Reprezentacija
    • Prvenstvo BiH
    • ABA liga
    • Euroliga
    • NBA
    • Bh. internacionalci
    • Ostalo
  • Rukomet
    • Reprezentacija
    • Prvenstvo BiH
    • Kup BiH
    • Ino rukomet
    • Bh. internacionalci
    • Ostalo
  • Ostali sportovi
    • Tenis
    • Odbojka
    • Borilački sportovi
    • Atletika
    • Zimski sportovi
    • Vodeni sportovi
    • Auto-moto
    • Ostalo
  • SC Specijal
    • SC Kolumne
    • SC Komentar
    • SC Intervju
  • Ad imageAd image
    Ad imageAd image
Čitanje: Uoči duela na Grbavici: Kako je Željo prije 38 godina srušio Dinama iz Minska
Podijeli
Aa
SPORT CENTARSPORT CENTAR
Aa
Traži
  • Fudbal
    • Reprezentacija
    • Premijer liga BiH
    • Kup BiH
    • Ino fudbal
    • Ostale bh. lige
    • Bh. internacionalci
    • Ostalo
  • Košarka
    • Reprezentacija
    • Prvenstvo BiH
    • ABA liga
    • Euroliga
    • NBA
    • Bh. internacionalci
    • Ostalo
  • Rukomet
    • Reprezentacija
    • Prvenstvo BiH
    • Kup BiH
    • Ino rukomet
    • Bh. internacionalci
    • Ostalo
  • Ostali sportovi
    • Tenis
    • Odbojka
    • Borilački sportovi
    • Atletika
    • Zimski sportovi
    • Vodeni sportovi
    • Auto-moto
    • Ostalo
  • SC Specijal
    • SC Kolumne
    • SC Komentar
    • SC Intervju
  • Ad imageAd image
    Ad imageAd image
Imate postojeći račun? Prijavi se
Zaprati nas
  • Impressum
  • Marketing
  • O nama
© 2023 SC SPORT. Sva prava pridržana.
SPORT CENTAR > SC Specijal > SC Kolumne > Uoči duela na Grbavici: Kako je Željo prije 38 godina srušio Dinama iz Minska
SC KolumneSC Specijal

Uoči duela na Grbavici: Kako je Željo prije 38 godina srušio Dinama iz Minska

Zadnje ažuriranje: 13/07/2023 u 10:16
Objavio Sport Centar
Podijeli
8 min čitanja
Edin Bahtić šutira na gol, dok ga pokušava zaustaviti kapiten Dinama Sergej Borovski
Podijeli

Nakon što su, 43 godine poslije prvog dvomeča, Plavi drugi put igrali protiv Ferencvaroša, danas će klub s Grbavice “reprizirati” još jedan evropski duel iz vremena Jugoslavije.

Piše: J. MRŽLJAK

Željezničar je jedini bh. klub koji se može pohvaliti podatkom da je u evropskim kupovima imao iste protivnike i kao predstavnik Jugoslavije i kao predstavnik BiH. Nakon što su Plavi prije osam godina (2015) drugi put igrali protiv Ferencvaroša, 43 godine poslije prvog dvomeča s mađarskim velikanom, danas će klub s Grbavice “reprizirati” još jedan evropski duel. U 1. kolu Konferencijske lige, na Grbavicu stiže Dinamo iz Minska, nešto više od 38 godina nakon što je bjeloruski klub gostovao u Sarajevu, u četvrtfinalu Kupa UEFA – 6. marta 1985.

Epski evropski pohod Željezničara u sezoni 1984-85 počeo je protiv bugarskog Slivena (5:1, 0:1), nastavio se protiv švicarskog Siona (2:1, 1:1), da bi trijumf protiv rumunske Universitatee (4:0, 0:2) pulenima Ivice Osima osigurao evropsko proljeće. Plavi su se našli u društvu evropskih velikana (Real Madrid, Manchester United, Inter, Tottenham, Köln) i činilo se da su dobro prošli u žrijebu, kada su ih kuglice spojile s Dinamom iz Minska. No, Ivica Osim nije bio zadovoljan jer je znao koliko su neugodni timovi iz SSSR-a.

Zaista, sovjetski klubovi su bili prava noćna mora za jugoslovenske timove. Dovoljno je spomenuti da je do tog trenutka samo jedan jugoslovenski klub u Evropi nadmašio Sovjete – Velež u 1. kolu Kupa UEFA u jesen 1974. godine protiv Spartaka iz Moskve (2:0, 1:3). Kompleks naših klubova pokazuje podatak da je te sezone (1984-85), splitski Hajduk, vicešampion Jugoslavije, u Kupu pobjednika kupova deklasiran od moskovskog Dinama (2:5, 0:1), koji se jedva spasio ispadanja iz elitnog ranga sovjetskog fudbala.

Za razliku od moskovskog imenjaka, Dinamo iz Minska je sredinom 80-ih bio jedan od najboljih sovjetskih klubova, šampion države (1982), četvrtfinalista Kupa šampiona (1983-84). Valja podsjetiti da se tada sezona sovjetske lige igrala u punoj kalendarskoj godini, pa je treće mjesto u domaćem prvenstvu 1983. godine, Bjelorusima osiguralo plasman u Kup UEFA u sezoni 1984-85. U 1. kolu je klub iz Minska lako prošao finski HJK Helsinski (4:0, 6:0), potom su boljim izvođenjem penala eliminisali renomiranog Sportinga iz Lisabona (2:0, 0:2), da bi u osmini finala nadmašili poljskog Widzewa (0:1, 2:0).

Na snagu Dinama iz Minska ukazivao je i veliki broj sovjetskih reprezentativaca. Mjesec dana prije utakmice na Grbavici, u indijskom Cochinu je odigrano finale Nehru Gold Cupa u kojem je SSSR pobijedio Jugoslaviju 2:1. U pobjedničkom timu bila su čak četvorica igrača Dinama – Sergej Borovski, Sergej Alejnikov, Georgij Kondratjev i Andrej Žigmantovič. Oni su se na Grbavici ponovo susreli s Mehmedom Baždarevićem i Mirsadom Baljićem, koji su u finalu u Indiji igrali za reprezentaciju Jugoslavije.

Dva tima su imala različiti uvod u prvi meč četvrtfinala Kupa UEFA. Željo je u 20. kolu Prvenstva Jugoslavije igrao samo 1:1 s Osijekom na Grbavici i tako propustio šansu da uhvati priključak s gradskim rivalom Sarajevom na čelu tabele. Dinamo iz Minska je na startu nove sezone Prvenstva SSSR-a gostovao u 2.800 kilometara udaljenom glavnom azerbejdžanskom gradu Bakuu i slavio 1:0 golom Viktora Sokola.

Fudbalere Željezničara i Dinama dočekala je prepuna Grbavica na +14 stepeni Celzijusa, a UEFA je dijeljenje pravde povjerila Švicarcu Andréu Daini, koji će nekoliko mjeseci kasnije suditi zloglasno finale Kupa šampiona Juventus – Liverpool na Heyselu.

Prvu šansu na utakmici imao je Edin Bahtić u 10. minutu, ali je njegov udarac s 10-ak metara sjajno odbranio Ivan Žekju. U 20. minutu je Mirsad Baljić asistirao Vladi Čapljiću, ali je Željin half za malo bio neprecizan. Najbolju priliku u prvom poluvremenu je propustio Radmilo Mihajlović: Prethodno je Haris Škoro šutirao, lopta se od Jurija Truhana odbila do Željinog centarfora, koji je s pet metara prebacio gol. Gosti iz Bjelorusije nisu se samo branili nego su Gocmanov, Kondratjev i Alejnikov nekoliko puta opasno zaprijezili Draganu Škrbi.

Ivica Osim se u 31. minutu uhvatio za glavu: Sudija Daina je Baljiću pokazao žuti karton, što je značilo će reprezentativni bek odsustvovati u revanšu u Minsku.

Početkom drugog poluvremena je “Štraus” izveo iz igre Edina Ćurića i uveo Zorana Samardžiju, što se pokazalo ključnim potezom. Igrao se 62. minut, kada je legendarni Josip Čilić krenuo na protivničku polovinu, dugom loptom je u šesnaestercu tražio Mihajlovića, pronašao Samardžiju, rezervista je loptu dočekao na grudi, a onda topovskim udarcem matirao Žekjua (1:0). Tada se i Bjelorusi otvaraju, u 75. minuti je Škrba bravurozno odbranio udarac Sergeja Alejnikova, inače najboljeg bjeloruskog igrača u 20. stoljeću i osvajača Kupa UEFA s Juventusom (1990).

Nekoliko minuta prije kraja je Mehmed Baždarević pokazao zašto je legenda Grbavice. Željin kapiten je primio loptu na 40 metara od gola, u pravom slalomu prešao sve prepreke, ušao u šesnaesterac i s 10-ak metara postigao drugi pogodak za konačan rezultat (2:0). Zanimljivo da je “Meša” uoči utakmice prognozirao pobjedu Plavih 2:0, dok je poslovično oprezni Ivica Osim očekivao rezultat 0:0. Trener Željezničara je nakon utakmice izrazio zabrinutost zbog Baljićevog drugog žutog kartona i, svjestan načina na koji je Dinamo eliminisao Sporting iz Lisabona, rekao da će njegovi puleni za revanš vježbati i izvođenje jedanaesteraca.

“U fudbalu se nikad ne zna gde ćeš dobiti, a gdje izgubiti. Sve raspoložive snage su Jugosloveni u prvom dijelu bacili u napad, nastojeći da što prije postignu gol. Iako su tada imali dosta šansi, golove su postigli tek u drugom poluvremenu, kada je Dinamo uspio usporiti tempo. Kod tima iz Minska je sve bilo obrnuto.

Kada se činilo da su otupili oštricu napada domaćina, igrači Dinama su napravili nekoliko grešaka, koje su poremetile balans utakmice”, napisao je izvještač lista “Sovjetski sport”, dok je Veniamin Arzamastsev, trener Dinama, rekao da je razlog poraza to što su njegovi puleni bili inferiorni u duelima. Dvije nedjelje kasnije u Minsku je odigran revanš koji je okončan remijem (1:1), što je Želji donijelo najveći evropski uspjeh – plasman u polufinale Kupa UEFA i čuveni dvbomeč s Videotonom.

Željezničar – Dinamo Minsk 2:0 (0:0)

Sarajevo, 6. mart 1985. Stadion Grbavica. Gledalaca 22.000. Vrijeme i teren pogodni za igru. Sudija: André Daina (Švicarska). Žuti kartoni: Baljić, Mihajlović (Željezničar), Šiškin, Alejnikov (Dinamo).

Strijelci: 1:0 Samardžija (62), 2:0 Baždarević (86).

ŽELJEZNIČAR: Škrba, Berjan, Baljić, Šabanadžović, Čapljić, Čilić, Bahtić, Škoro, Mihajlović, Baždarević, Ćurić (Samardžija). Trener: Ivica Osim.

DINAMO MINSK: Žekju, Borovski, Kurnenjin, Januševski (Rumbutis), Truhan, Žigmantovič, Gocmanov, Šiškin (Kisten), Alejnikov, Sokoljnikov, Kondratjev. Trener: Veniamin Arzamastsev.

Možda vas zanima

Zvanično: Al Jaber za rekordni iznos prešao iz Željezničara u Al Nassr

Počela čistka na Grbavici: Pet fudbalera napustilo Željezničar

Al Jaber prihvatio ponudu: Željezničar prodaje igrača u Saudijsku Arabiju

WWin liga BiH druga najgledanija u regionu, Željezničar prednjači među bh. klubovima

Skromna posjeta u posljednjem kolu WWin lige BiH: Najviše publike u Mostaru

TAGOVI: dinamo minsk, fkzeljeznicar
Podijeli ovaj članak
Facebook Twitter Whatsapp Whatsapp Kopiraj link
Prethodni članak Sredina Red Bull Cliff Diving sezone: u Mostaru za dva mjeseca
Sljedeći članak Sarajevo danas u Gruziji počinje evropski put, na Grbavici spremaju spektakl




Pratite nas

113K Pratilaca

Zaprati nas

1146 Pratilaca

Zaprati nas

5129 Pratilaca

Zaprati nas

940 Pretplatnika

Pretplatite se

830 Pratilaca

Zaprati nas

1137 Pretplatnika

Pretplatite se

Poznato ko je najbolji fudbaler Lige prvaka za ovu sezonu

Prije 9 sati 1 min čitanja

Otkazan posljednji intervju Mohameda Salaha iz straha da bi mogao razgovarati o genocidu u Gazi

Prije 9 sati 1 min čitanja

Nizozemski novinar otkrio gdje Ivan Perišić nastavlja karijeru

Prije 10 sati 1 min čitanja

Lazio ima novog trenera, dobro poznato ime vratilo se u Rim

Prije 10 sati 1 min čitanja

Bosnian Fight Championship 2 ispunio očekivanja zaljubljenika u MMA

Prije 10 sati 2 min čitanja

Liverpool dogovorio transfer golmana za 15 miliona eura

Prije 11 sati 2 min čitanja

Sergej Jakirović se nakon incidenta u Turskoj oprostio od navijača, naredna stanica – Engleska

Prije 11 sati 2 min čitanja

“Bomba” iz Engleske: Manchester United želi Mitrovića?

Prije 11 sati 1 min čitanja

Slične objave

FudbalIno fudbal

Hasan Salihamidžić se vraća u Juventus?

Prije 12 sati Dodaj komentar 2 min čitanja
Ostali sportoviOstalo

Održano peto izdanje međunarodne canicross utrke “Kirina staza”

Prije 12 sati Dodaj komentar 2 min čitanja
FudbalPremijer liga BiH

Zvanično: Al Jaber za rekordni iznos prešao iz Željezničara u Al Nassr

Prije 12 sati Dodaj komentar 1 min čitanja
5
OdbojkaOstali sportovi

Ekipe ORT, Volero i Prosport najuspješnije na „S.ketch Street Volleyball 2025“ nakon 121 odigrane utakmice

Prije 13 sati Dodaj komentar 4 min čitanja
Ostali sportoviTenis

Najperspektivniji teniseri svijeta naredni vikend stižu u Kiseljak

Prije 13 sati Dodaj komentar 2 min čitanja
FudbalIno fudbal

Mateo Kovačić zbog operacije propušta Svjetsko klupsko prvenstvo

Prije 13 sati Dodaj komentar 1 min čitanja
SPORT CENTAR

Zaprati nas:

© 2009-2025 SC SPORT. Sva prava pridržana.

  • Impressum
  • Marketing
  • O nama

Removed from reading list

Undo
Dobrodošli nazad!

Prijavite se na svoj račun

Lost your password?