Nekadašnji golman Sarajeva Alen Krak imao je zanimljiv životni put.
Ovaj 53-godišnji Jajčanin većinu života posvetio je fudbalu, a golmansku karijeru je započeo u Elektrobosni, u kojoj je prošao sve selekcije od pionira do seniora, piše Faktor.
“Kao i većina dječaka maštao sam da igram fudbal. Uvijek mi je bila želja da budem golman i to se ostvarilo. Važio sam za veliki talenat, tako da sam bio pozivan na različite kampove, a najbolji je svakako Jugoslovenska škola fudbala na Buni, gdje su bili najbolji iz cijele bivše države”, kaže Alen za Faktor.
Prošao je probu u banjalučkom Borcu, ali je karijeru 1992. godine nastavio u Njemačkoj, gdje je nekoliko godina nastupao za ekipe iz četvrte i pete lige.
“U Njemačkoj me je NK Zrinjski, koji je djelovao u Štutgartu, odlično prihvatio i puno mi pomogao kad sam kao izbjeglica došao iz rata. Tu sam primljen kao pravi profesionalac. Bio sam smješten u hotelu i imao sve uvjete za treniranje. Naravno, trebalo mi je malo duže vremena da se adaptiram na novu zemlju, ali poslije je bilo lako. Štutgart je definitivno treći grad pored Jajca i Sarajeva u kojem bih mogao živjeti”, govori Krak.
U Bosnu i Hercegovinu se vraća 1998. godine, kada je branio boje Olimpika.
“Došao sam preko rahmetli Faika Kolara. Vukašin Petranović je bio na izlaznim vratima i ja sam trebao da ga naslijedim na golu. Poslije dvije sedmice dobrih treninga zadužio sam jedinicu Olimpika, gdje sam branio skoro četiri godine. Prvi trener mi je bio Fahrudin Prljača. U Olimpiku mi je bilo stvarno lijepo. Slijedio je prelazak u Sarajevo, gdje sam branio jednu sezonu. Dobio sam poziv od Muhameda Granova i Husrefa Musemića da pređem na Koševo jer im je bio potreban iskusan golman za Kup UEFA. To je bila kruna moje karijere. Branio sam protiv Sigme iz Olmouca i Bešiktaša. San svakog fudbalera je igrati u Sarajevu i još braniti u evropskim takmičenjima”, nastavlja bivši golman razgovor za Faktor.
Kako je stario, rodni grad Jajce ga je sve više vukao sebi, tako da je rado prihvatio poziv Travnika.
“To je bila posljednja stepenica u fudbalskoj karijeri koja je označavala i povratak kući. Ipak je u rodnom gradu najljepše. Jajce je prelijep grad sa dosta historijskih znamenitosti. Nakon što sam se u Travniku oprostio od fudbala, kupio sam poslovni prostor od 200 kvadrata u Jajcu, gdje sam otvorio cafe i bilijar klub “City AA”. Volim muziku i pjevače i do sada sam u klubu ugostio mnoga poznata imena kao što su Mirza Selimović, Berin Buturović, Faruk Duran, Naida Bešlagić, Belma Karšić… Mladalački san mi je bio da nakon fudbala otvorim svoj lokal i to se, eto, ostvarilo. Pored ugostiteljstva uspješno vodim i manju firmu koja se bavi molerskim radovima u Njemačkoj. Trenutno ima osam radnika“, kaže Krak.
“Denis je grafički dizajner i lijepo se snašao u Njemačkoj, gdje živi i radi. Dino završava za programera u Banjoj Luci i nisam siguran gdje će ga posao i život odvesti. Pokušavam da uvijek nađem vremena za svoje najbliže, a kada je sport u pitanju, posljednjih godina aktivan sam u tenisu. Dosta je kolega fudbalera koji igraju, a najbolji je nekako Elvir Bolić, koji je osvojio mnoge turnire za veterane”, kaže na kraju Krak.