Ragbi klub Čelik Zenica i Ragbi savez Bosne i Hercegovine pripremili su bogat program obilježavanja 50. godišnjice tog kluba i ragbi sporta u BiH, povodom čega su štampali i monografiju “50 godina ragbija u BiH”, a državna kompanija BH Pošta danas je izdala i prigodnu poštansku markicu.
Kako su istakli na današnjoj pres-konferenciji, centralni program obilježavanja ovog značajnog jubileja bit će održan od 11. – 13. marta.
Obilježavanje 50. godišnjice zeničkog kluba započet će u petak, 11. marta, izložbom eksponata (18.00 sati) u Muzeju Grada Zenica, a nastavit će se promocijom poštanske markice (18.30) te promocijom monografije “50 godina ragbija u BiH”, autora novinara “Oslobođenja” Mirze Dajića (19.00 sati).
“Ova “jajolika” lopta objedinila je masu naših omladinaca. Lično mi je veliko zadovoljstvo, posebno čast ne samo što ću sresti svoje prijatelje, saigrače i igrače, nego zbog 50 godina ragbija u Zenici, koji je zaista jedan dugotrajan period. Sami su počeci bili teški pa nisam vjerovao da ćemo izdržati ni 10 godina, a 10. godišnjicu proslavili smo i osvajanjem titule prvaka bivše Jugoslavije”, istakao je Suad Kapetanović, pokretač ragbija u Zenici, koji je bio i igrač i trener zeničkog tima.
Klub se, napomenuo je, održao ne samo angažmanom igrač na terenu, nego i izvan terena, jer su “kopali kanale” kako bi osigurali sredstva za putovanja.
“Zahvalan sam svima što su u teškim trenucima za državu, a posebno Zenicu koja je bila jako ugrožena, omogućili da doživimo 50 godina rabija, što je jedinstven primjer”, podvukao je Kapetanović.
Predsjednik Ragbi saveza BiH (RSBiH) Semir Mahić, koji je također bio igrač tog kultnog zeničkog kluba, podvukao je kako je iz RK Čelik nastao i RSBiH.
“RSBiH je i prvi registrovan državni sportski savez, koji je odigrao i prvu međunarodnu utakmicu. Bilo je to u oktobru 1992. godine, protiv reprezentacije Hrvatske. RSBiH ove godine slavi 30 godina postojanja”, napomenuo je Mahić.
Podsjetio je kako su preko posrednika poslali aplikaciju te primljeni u Svjetske ragbi federacije (FIRA), s obzirom na to da nisu bili u mogućnosti da u maju 1992. godine pošalju svoje predstavnike na Kongres.
“Sve što se dešavalo u RSBiH potiče iz RK Čelik, koji je dao i najviše reprezentativaca BiH”, podvukao je Mahić.
Predsjednik RK Čelik Samir Fetić istakao je kako je kolega Dajić “vrijedno i istrajno radio” te se nadaju kako će monografija, u kojoj su sažeti podaci o svim važnim trenucima i osobama za klupsku historiju, “zadovoljiti sve kriterije koje jedna monografija treba da ima”.
“U subotu imamo okupljanje svih generacija ragbista, zatim i svečanu sjednicu Skupštine kluba te, navečer, druženje. U nedjelju ćemo organizirati turnir za mlade”, najavio je Fetić.
Trener mlađih uzrasta Mirza Oruč najavio je kako će se u subotu, 14. marta, na Stadionu “Kamberovića polje”, sa početkom u 12.00 sati, odigrati dvije revijalne utakmice, na kojima će nastupiti svi ragbijaši koji su igrali za Čelik.
“Igrat će Crni protiv Crvenih. Prva je utakmica za igrače preko 40 godina, a nakon toga i za igrače do 40 godina starosti. Na lokaciji Starog pozorišta, u 20.00 sati, bit će održana svečana sjednica Skupštine RK Čelik, a nakon toga i druženje svih generacija”, najavio je Oruč.
Obilježavanje velikog jubileja okončat će turnirom za mlađe kategorije, za koje je, kako je istakao Oruč, najavljen dolazak osam ekipa različitih kategorija iz Srbije i Hrvatske te, naravno, Čelika. Cilj je, istakao je, da u narednim danima zeničkoj publici približe sve što je značio i šta znači RK Čelik.