U srijedu smo uživali u uzbudljivom finalu Europske lige koje je pripalo Eintrachtu iz Frankfurta protiv Glasgow Rangersa nakon „lutrije“ jedanaesteraca. Njemačka je ekipa tako stigla do drugog trofeja u ovom natjecanju, prvog nakon 1980. godine kada su u finalnim okršajima tadašnje Kupa UEFA-e bili bolji od Borussije Monchengladbach.
Uoči posljednjeg finala bilo je teško prognozirati pobjednika, a mnoge su kladionice, poput Bet at home, smatrale kako su realne šanse da će se šampion odlučiti tek nakon 120 minuta igre. Nisu pogriješile.
Bilo je to osmo finale Europske lige / Kupa UEFA-e koje je odlučeno nakon raspucavanja udaraca s bijele točke. U nastavku Vam donosimo prisjećanje na sva prijašnja finala istog epiloga…
1983./84. Anderlecht – Tottenham 1:1, 1:1 (11m – 3:4)
Do dana današnjeg dana, to je posljednji europski trofej koji je pripao engleskom Tottenhamu. U polufinalu su izbacili splitski Hajduk te tako osigurali finale protiv Anderlechta koji je, kasnije će se pokazati, ilegalnim putem prošao Nottingham Forest u polufinalnom okršaju nakon što je predsjednik belgijskoga kluba podmitio glavnog suca uzvratne utakmice polufinala s 27 tisuća funti. U finalu im se vratila karma poput bumeranga. Do 84. minute uzvrata na White Hart Laneu imali su naslov u rukama, no onda je Graham Roberts donio engleskoj ekipi nastavak sna o tituli.
1987./88. Espanyol – Bayer Leverkusen 3:0, 0:3 (11m – 2:3)
Bilo je to najuzbudljivije finale ikada viđeno do tada u Kupu UEFA-e. Espanyol je doma slavio s 3:0 na „krilima“ dvostrukog strijelca, Sebastiana Losade, no Nijemci se nisu odlučili predati u uzvratu, iako je do 57. minute rezultat bio 0:0. Stadion u Leverkusenu nije bio pun, budući da domaći navijači nisu smatrali da je realno očekivati osvajanje trofeja nakon poraza od 0:3. Međutim, tri pogotka u razmaku od 24 minute gurnula su susret u produžetke, nakon čega je uslijedila serija udaraca s bijele točke. Nakon prve dvije serije, Espanyol je bio u prednosti, no nakon toga promašuju tri jedanaesterca za veliko slavlje na Ulrich-Haberland stadionu, današnjoj BayAreni.
1996./97. Schalke – Inter 1:0, 0:1 (11m – 4:1)
Te 1997. godine igralo se posljednje finale Kupa UEFA-e s dvjema utakmicama. U Gelsenkirchenu i Milanu gledala su se dva vrlo uzbudljiva dvoboja u kojima su jedini golovi padali u završnicama. Pogodak Zamorana u 84. minuti uzvrata nije pokolebao goste iz Njemačke koji su s 11 metara bili precizni sva četiri puta, dok su u redovima Intera slabije sreće bili raniji strijelac, Zamorano, i Surinamac, Aron Winter.
1999./00. Galatasaray – Arsenal 0:0 (11m – 4:1)
Galatasaray je na prijelazu iz 90-ih u 2000-e bio izuzetno snažan klub. Sezone 1999./00. bili su nezaustavljivi u turskom nogometu, a vrhunac su doživjeli u svibnju 2000. godine na Parken stadionu u Kopenhagenu. Bio je to povijesni dan i za turski nogomet, budući da nikada prije nije njihova ekipa osvojilo neko europsko natjecanje. Junak susreta bio je vratar Claudio Taffarel.
2006./07. Espanyol – Sevilla 2:2 (11m – 1:3)
Lagano je tada krenula dominacija Seville ovim natjecanjem. Budući da su Kup UEFA-u osvojili i godinu ranije, postali su prvi klub s uzastopnim naslovima još od sredine 80-ih. Pred 50 tisuća gledatelja na Hampden Parku, gledali smo golove i u regularnom dijelu, i u produžecima, i u raspucavanju. Pokojni Antonio Puerta zabio je posljednji udarac s bijele točke za Sevillu, nakon čega je Andres Palop obranio udarac Marcu Torrejonu. Espanyol je pružio bolji otpor nego što se očekivalo. Online oklade išle su u korist Seville, a konačnom pobjedom potvrdili su ulogu favorita.
2013./14. Sevilla – Benfica 0:0 (11m – 4:2)
Nakon sedam godina, u vitrine kluba iz Andaluzije sjeo je novi trofej nekadašnje Kupa UEFA-e, tada Europske lige. S druge strane terena u Torinu našli su se najveći pehisti europskog nogometa, nogometaši Benfice koji su tada čekali više od pola stoljeća na europski trofej. Godinu ranije zaustavio ih je Chelsea nakon produžetaka u finalu istog natjecanja, a 2014. bolja je nakon raspucavanja bila Sevilla. Ivan Rakitić predvodio je Španjolce do naslova, iako im put do finala nije bio nimalo lagan. Guttmannova kletva za Benficu je nastavljena…
2020./21. Villarreal – Manchester United 1:1 (11m – 11:10)
Bez premca, ovo je bilo najuzbudljiviji „rulet“ jedanaesteraca u povijesti Europske lige / Kupa UEFA-e. David de Gea prometnuo se u glavnog tragičara finala. Nakon što čak 11 uzastopnih udaraca s bijele točke nije mogao zaustaviti, sam je izveo jedanaesterac kojeg nije realizirao. Najveći je to uspjeh „Žute podmornice“ u njihovoj klupskoj povijesti.
Preostala su još dva finala
Nogometnim sladokuscima ostala su još dva europska finala. U srijedu je na rasporedu finale Konferencijske lige između Rome i Feyenoorda, a 28. svibnja finale Lige prvaka u kojem će snage odmjeriti Real Madrid i Liverpool. Kada dođu ti dani, bit će potrebno provjeriti prognoze utakmica za danas da se vidi kako kladionice vide te finalne mečeve. Iako, postoji jedno pravilo koje važi za sva sportska finala – favorita nikad nema…