Fudbalsko prvenstvo Francuske u sezoni 1988-89 bilo je po mnogo čemu jedinstveno. U elitni razred francuskog fudbala eksperimentalno je uvedeno pravilo “tri boda za pobjede”, dotad primjenjivano samo u Engleskoj. Zanimljivo da će nakon sezone eksperimenta, pomenuto pravilo zaživjeti tek šest godina kasnije – u šampionatu 1994-95.
U sportskom smislu šampionat D1 donio je borbu za titulu četiri kluba. Ako se očekivao visok plasman Monaca, branioca naslova, i pojačanog Marseillea, kojem su se počele vraćati milionska ulaganja kontraverznog predsjednika Bernarda Tapieja, prava senzacija bili su uspjesi Paris Saint-Germaina i Sochauxa.
Nakon debakla u prethodnoj sezoni (1987-88), u kojoj su D1 završili na 15. mjestu, jedva se spasivši od ispadanja, Parižani nisu bili u finansijskoj mogućnost da mnogo mijenjaju tim. Tokom ljetne pauze, na Park Prinčeva stigli su jeftini i solidni klupski igrači – Alain Polaniok i Jocelyn Rico – s posudbe u Cannesu je vraćan Jean-Marc Pilorget, dok je Montpellier posudio “vječitog talenta” Christiana Pereza. Umjesto skupih pojačanja, PSG je doveo vrhunskog trenera – legendarnog Tomislava Ivića, koji je nakon samo jedne sezone napustio Porto.
Nova sezona pokazala je koliko je važna “struka”: PSG predvođen Ivićem igrao je furiozno i preuzeo lidersku poziciju, a jednu od najvažnijih uloga imao je Safet Sušić. Poput ostatka ekipe, tako je i legendarni “Pape” u 34. godini, pod vodstvom Ivića, proživljavao drugu mladost na Parku Prinčeva, nakon prethodne košmarne sezone u kojoj je nakratko bio degradirao u drugi tim PSG-a. Sjajne igre Sušića nisu prošle nezapaženo, pa je selektor Ivica Osim vratio “velemajstora s Koševa” u reprezentaciju Jugoslavije, upravo u susretu s Francuskom (3:2) u novembru 1988. godine. “Nisam vidio fudbalera s takvim osjećajem za asistenciju”, govorio je “šjor” Ivić.
Druga senzacija sezone bio je novajlija Sochaux, koji je imao nešto zajedničko s Paris Saint-Germainom – jugoslovenskog trenera i igračke zvijezde iz Sarajeva. Mali klub velikog Peugeota je najslavnije dane doživio uoči Drugog svjetskog rata, 1987. je još igrao Drugu ligu kada ga je preuzeo trener Silvester Takač, nekadašnja zvijezda Vojvodine i reprezentacije Jugoslavije. Uz finansijsku injekciju Peugeota je Takač doveo legende bh. fudbala Mehmeda Baždarevića i Faruka Hadžibegića, Sochaux je 1988. izborio plasman u Prvu ligu, čak igrao i finale Kupa Francuske u kojem su Žuto-plavi na penale nesretno poraženi od Metza.
Sredinom decembra 1988. godine, nakon utakmica 24. kola, francuski prvoligaši otišli su na zimsku pauzu, u trenutku kada je PSG vodio s 50 bodova, ispred Auxerrea (48), Marseillea (43), Sochauxa (42) i Monaca (41). Šampionat je nastavljen utakmicama 25. kola, kada su veliki derbi odigrali Sochaux i PSG, na današnji dan prije 34 godine. Duel četvrtoplasiranog domaćina i lidera iz Pariza privukao je 10-ak hiljada gledalaca na malom stadionu Auguste Bonal, a u glavnim ulogama bili su bh. fudbaleri Hadžibegić, Baždarević i Sušić.
Prvu šansu imao je Sochaux u 10. minutu. Mehmed Baždarević je pobjegao odbrani gostiju, sjajno centrirao na glavu Stéphanea Paillea, čiji je udarac bravurozno odbranio Joël Bats. Samo dva minuta kasnije Safet Sušić izvodi slobodan udarac, pronalazi Michela Bibarda, koji nije bio precizan. Sochaux je poveo u 16. minutu: Eric Lada je “otresao” Philippea Jeannola i s 20-metara preciznim udarcem pogodio donji desni ugao (1:0). Sredinom prvog poluvremena neobična scena u kojoj su akteri bili nekadašnji saigrači s Koševa. Faruk Hadžibegić je zaustavio napad PSG-a, krenuo naprijed, usput prešao Safeta Sušića (!), pripremio šansu za Thierry Laureya, koji je pogodio stativu.
Izjednačenje je stiglo u 34. minuti: Senegalac Oumar Sène je prošao, uposlio Sušića, a najbolji igrač PSG-a šutira iz prve i velemajstorski matira Gillesa Rousseta (1:1). Samo što je počelo drugo poluvrijeme desio se trenutak odluke: Eric Lada je još jednom pobjegao Parižanima, uposlio Baždarevića, “Meša” je prevario Francka Tanasija i preciznim udarcem postigao drugi gol (2:1). Do kraja utakmice su Parižani krenuli na sve ili ništa, u posljednjih 10-ak minuta je Ivić izveo Sušića i ubacio još jednog napadača – Alžirca Liazida Sandjaka.
Međutim, odbrana “Lavova”, predvođena Hadžibegićem, izdržala je sve napade i Sochaux je zabilježio veliku pobjedu u derbiju, kojeg su obilježile legende bh. fudbala. Na kraju prvenstva je PSG završio na drugom mjestu (70), s tri boda manje od prvaka Marseillea (73), a dva više od Monaca (68) i Sochauxa (68) na diobi treće i četvrte pozicije. Sve bi bilo drugačije da je bio drugačiji ishod “francuskog bh. derbija” u Sochauxu 5. februara 1989.
Sochaux – PSG 2:1 (1:1)
Sochaux, 5. februar 1989. Stadion Auguste Bonal. Gledalaca 10.000. Vrijeme prohladno, teren pogodan za igru. Sudija: Robert Wurtz. Žuti kartoni: Laurey (Sochaux), Bibard (PSG). Strijelci: 1:0 Lada (16), 1:1 Sušić (34), 2:1 Baždarević (50).
SOCHAUX: Rousset, Silvestre, Croci, Dufournet, Hadžibegić, Lucas, Paille, Thomas, Laurey, Baždarević, Lada (Henry). Trener: Silvester Takač.
PSG: Bats, Bibard, Jeannol, Pilorget, Tanasi, Sène, Sušić (Sandjak), Polaniok, Pérez, Calderón, Xuereb. Trener: Tomislav Ivić.