Prije nekoliko dana napustio nas je Edson Arantes do Nascimento, legendarni Pelé, po mnogima najbolji fudbaler svih vremena. Pelé je stupio na veliku scenu 19. juna 1958. godine, u utakmici važnoj za našu priču, kao prva stanica neobične poveznice brazilske superzvijezde, fudbalske reprezentacije Velsa i Mehmeda Baždarevića, proslavljenog igrača Željezničara.
Šta se desilo 19. juna 1958. godine? Na Ullevi stadionu u Göteborgu odigrana je utakmica četvrtfinala Svjetskog prvenstva u Švedskoj – reprezentacija Brazila je kao veliki favorit ušla u duel s Velsom, debitantom na Mundijalu.
Velšani, pod vodstvom selektora Jamesa Murphyja, bili su senzacija ciklusa. Najprije su osvojili drugo mjesto Grupi 4 UEFA zone kvalifikacija, iza Čehoslovačke, a ispred Istočne Njemačke. Potom su britanski “Zmajevi” imali najviše sreće u žrijebu s ostalim drugoplasiranim ekipama evropskih kvalifikacija, jedini su izvučeni za baraž protiv Izraela, da bi s dvije pobjede u doigravanju (2:0, 2:0) izborili historijski plasman na Mundijal.
U Švedskoj je nastavljena velška bajka. Nastupajući u Grupi 3 protiv domaćina Švedske, zvaničnog svjetskog viceprvaka Mađarske i najbolje centralnoameričke reprezentacije Meksika, Velšani su ostali neporaženi, izborili tri remija i podijeli drugo mjesto s Mađarskom. O putniku za četvrfinale odlučivao je ponovljeni susret Velsa i Švedske, 17. juna 1958. godine, na Råsunda stadionu u Stockholmu. Veliki favorit, selekcija Mađarske, povela je golom Lajosa Tichyja, ali su se u nastavku Ivor Allchurch i Terence Medwin pobrinuli za senzacionalni preokret i pobjedu Velsa 2:1.
Velšani su imali samo dva dana da se odmore za susret četvrtfinala protiv velikog favorita Brazila. I pored toga “Zmajevi” su pružili sjajan otpor favoriziranim “Kariokama” pred 25.923 gledalaca na Ulleviju. Bedem Velšana, predvođen Arsenalovim golmanom Jackom Kelseyem, uspijevao je zaustaviti sve napade brazilskih čarobnjaka do 66. minuta. Tada je 18-godišnji Pelé, najmlađi fudbaler u završnici Mundijala, na maestralan način prevario velškog beka Stuarta Williamsa i savladao Kelseya za veliku pobjedu Brazila (1:0). Ostalo je historija: Brazilci su se s dvije ubjedljive pobjede, oba puta 5:2, protiv Francuske u polufinalu i Švedske u finalu, prošetali do titule svjetskog prvaka, a na fudbalskom nebu zasjala je nova zvijezda – Edson Arantes do Nascimento Pelé.
Dok je u Švedskoj počeo veliki uspon Peléa, njegova žrtva iz četvrfinala je potonula u prosjek. Ni najveći pesimisti nisu mogli očekivati da će, nakon epske bitke s Brazilom, “Y Dreigiau” (Zmajevi) punih 58 godina čekati na naredni nastup u završnici velikog takmičenja! Velšani su igrali epizodnu ulogu u evropskom fudbalu, tek s povremenim bljeskovima, nedovoljnim za plasman na finalni turnir. Prošli su prvu rundu kvalifikacija za Euro 1976, ali ih je gol Josipa Katalinskog u revanšu četvrtfinala protiv Jugoslavije (1:1) na Ninian Parku u Cardiffu još jednom zaustavio na posljednjoj stepenici jer su Plavi slavili u prvom susretu (2:0).
Nakon što su nesretno, zbog slabije gol-razlike od Čehoslovačke, ostali bez plasmana na Svjetsko prvenstvo u Španiji 1982. godine, Velšani su se našli u Grupi 4 kvalifikacija za Euro 1984 u Francuskoj, zajedno s reprezentacijama Jugoslavije, Bugarske i Norveške. Činilo se da će Vels najzad doći do cilja. Selekcija koju je predvodio Mike England imala je sve u svojim rukama uoči svoje posljednje utakmice, protiv Jugoslavije, 14. decembra 1983. u Cardiffu. Velšani su imali bod i meč više od ekipe selektora Toze Veselinovića, što znači da im je pobjeda osiguravala plasman u završnicu Eura i prekid 26-godišnjeg posta.
Velšani su jednom nogom zakoračili u Francusku kada je Robbnie James u 54. minuti savladao Zorana Simovića i doveo domaćina u vodstvo, izazvavši erupciju na Ninian Parku. Međutim, kao i Josip Katalinski 7,5 godina ranije, Velšane je na istom mjestu ponovo zaustavila legenda Grbavice. Igrao se 80. minut kada je Safet Sušić nanizao nekoliko igrača Velsa, a nakratko odbijena lopta stigla do Mehmeda Baždarevića, koji je preciznim udarcem savladao Nevillea Southalla, legendarnog golmana Evertona, za konačnih (1:1).
Tako je “Meša” zaustavio Velšane, a konačni nokaut im je sedam dana kasnije zadao Ljubomir Radanović, golom u 90. minuti za čuvenu pobjedu Jugoslavije nad Bugarskom (3:2). Velšani su znali da ih je zaustavio Mehmed Baždarević, istakao je to u jednom intervjuu Ian Rush, najbolji tadašnji velški fudbaler, legendarni centarfor Liverpoola.
Baš kao i u slučaju Peléa četvrt stoljeća ranije, tako je gol Mehmeda Baždarevića gurnuo reprezentaciju Velsa u ambis. Prolazile su godine, decenije, a “Zmajevi” se nisu uspijevali plasirati na veliko takmičenje. Post se približavao 60. godišnjici, kada su se Velšani našli s još jednim “Zmajevima”, reprezentacijom Bosne i Hercegovine, u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2016. godine, opet u Francuskoj! Tada je završnica Eura proširen na 24 reprezentacije, pa je ekipa selektora Chrisa Colemana već u startu imala odlične šanse da izbori završnicu preko kvalifikacione grupe u kojoj su, pred Velsa i BiH, bili i Belgija, Izrael, Kipar i Andora.
Trebalo je osvojiti jedno od prva dva mjesta u grupi, ili biti treći pa preko baraža izboriti Euro 2016. Velšani su igrali odlično, tri kola prije bili na prvom mjestu s bodom prednosti nad Belgijom, ali poučeni ranijim bolnim iskustvima, pribojavali su se najgoreg. Odluka je pala 10. oktobra 2015. godine, kada su u Zenici snage odmjerili selekcije BiH i Velsa. A ko je u toj utakmici s klupe predvodio naše “Zmajeve”? Onaj isti Mehmed Baždarević, koji je 32 godine ranije u dresu reprezentacije Jugoslavije zaustavio britanske “Zmajeve”! Na Bilinom Polju je Velšanima trebao bod da i teoretski izbore plasman u Francusku. Držali su 0:0 do 20-ak minuta prije kraja, prije nego su Waynea Hennesseya savladali Milan Đurić i Vedad Ibišević.
Španski sudija Alberto Undiano Mallenco je označio kraj, BiH je pobijedila 2:0, u zraku iznad Zenice je lebdjelo pitanje – da li je Mehmed Baždarević još jednom bio koban za Velšane. Ne!
Tada je stigla vijesti da je reprezentacija Izraela, koja je mogla prestići Garetha Balea i drugove, u Jerusalemu izgubila od Kipra (1:2). Na terenu ispražnjenog Bilinog Polja su Velšani s razlogom euforično proslavili poraz: Nakon 58 godina izborili su plasman na završnicu velikog takmičenja! U ljeto naredbe godine je selekcija Chrisa Colemana stigla do polufinala Eura. Tako je zatvoren 58-godišnji krug – od Peléa, preko Meše igrača, do Meše selektora…