Za prve dvije titule prvaka Jugoslavije, koje su osvojili košarkaši Bosne, zajedničko je to što su izborene pobjedama u majstoricama nad direktnim rivalima i to na gostujućem terenu – 1978. u Beogradu protiv Partizana i 1980. u duelu s Jugoplastikom u Splitu. Postoji još jedna zajednička crta – u obje sezone Bosna je je u prvom dijelu prvenstva slavila trijumf u grotlu zadarskih Jazina, oba puta nakon produžetka.
Da kuriozitet bude potpun: Na putu do treće i posljednje titule prvaka Jugoslavije, Studenti su također pobijedili u Jazinama, također u produžetku, u revanšu četvrtfinala play-offa 1983. godine! Prije nepunih 12 mjeseci podsjetili smo se pobjede Bosne (98:96) izborene 15. decembra 1979. u Jazinama, a sada se vraćamo još dvije godine unazad, na susret 7. kola Prvenstva Jugoslavije u sezoni 1977-78.
Samo sezonu ranije (1976-77) je Bosna bila u trci za tri trofeja, a ostala praznih šaka, pri čemu je upravo poraz u Zadru 26. februara 1977. bio ključni za gubitak titule u prvenstvu. Tada je Zadru gorjelo pod nogama jer su puleni Josipa Đerđe vodili grčevitu borbu za opstanak. Upravo je teška pozicija u kojoj se našao Zadar dovela do slučaja dotad nezabilježenog u jugoslovenskoj košarci. Legendarni Krešimir Ćosić, velikan zadarske košarke, na početku sezone preuzeo je poziciju trenera ljubljanskog Bresta (KK Olimpija).
No, kada je Zadar došao u opasnost od ispadanja, Ćosić se u drugom dijelu sezonu igrački aktivirao u klubu u kojem je stekao afirmaciju.
Slučaj je bio pomalo paradoksalan, ali u skladu s propisima: Jednog vikenda početkom februara 1977. godine Ćosić je u subotu igrao za Zadar u pobjedi nad BEKO-om u Jazinama, a dan kasnije s klupe predvodio Brest protiv Radničkog u Beogradu! Košarkaški savez Jugoslavije je u februaru 1977. Ćosiću dao ultimatum, da odabere da li će biti trener Olimpije ili igrač Zadra. Krešo je odabrao matični klub u čijem dresu je bio najzaslužniji za pobjedu nad Bosnom (88:83), trijumf koji je Zadru donio bijeg iz opasne zone, a Bosni izjednačenje na vrhu tabele s Jugoplastikom. Na kraju su puleni Bogdana Tanjevića u Beogradu izgubili majstoricu za prvaka protiv Splićana, dok se Krešimir Ćosić vratio u Olimpiju na mjesto igrača i sportskog direktora.
Devet mjeseci kasnije Bosna je, kao lider nove sezone s pet pobjeda i jednim porazom, stigla u Zadar na megdan domaćinu, koji je i u podmlađenom sastavu, bez Ćosića, dobro gurao u prvenstvu. Ekipa koju predvodio ubojiti strijelac Branko Skroče, imala je još trojicu članova šampionske generacije Zadra iz sredine ’70-ih (Nedeljko Ostarčević, Čedomir Perinčić, Zdravko Jerak), veća minutaža data je tada 19-godišnjem Anti Matuloviću, a šansu su dobili i mladi košarkaši, buduće zvijezde Jazina – Veljko Petranović, Petar Popović i Ivica Obad. Zadar u prvih šest utakmica upisao četiri pobjede i u dobrom raspoloženju dočekao Bosnu u derbiju 7. kola.
Kao i obično, Jazine su bile pune 30. novembra 1977. godine. Tokom zagrijavanja Bosnu je zadesio veliki hendikep: Ratko Radovanović se povrijedio, pa je reprezentativni centar derbi presjedio na klupi. Popularnog Rašu odlično je zamijenio Boško Bosiočić, koji je uskočio u te sezone standardnu petorku Studenata – pored Mirze Delibašića, Žarka Varajića, Ante Đogića i Svetislava Pešića. Naravno, sve konce je u svojim rukama držao Mirza Delibašić, na mjestu gdje je 5,5 godina ranije postao najbolji junior Evrope i neraskidivo se vezao sa zahtjevnom zadarskom publikom.
Bosna je na odmor otišla s četiri poena prednosti (42:46), a kada su u 31. minuti Studenti otišli na +13 (61:74), činilo se da je sve riješeno. Skroče, prvi strijelac Zadrana, nije bio na svom nivou, s procentom šuta od “svega” 43 posto, no ukazao se tada 18-godišnji Veljko Petranović. Kršni Drnišanin je vratio domaćina u meč, razigrao se njegov vršnjak Ante Matulović, pa je Zadar u 38. minute došao na -5 (85:90). Ekipa Bogdana Tanjevića gubi loptu za loptom, Zadar pravi seriju 6:0 i 50 sekundi prije kraja preuzima vodstvo (91:90). U narednom napadu Bosne je fauliran Žarko Varajić, koji se našao na liniji slobodnih bacanja. Iako je bio poznat kao igrač čeličnih živaca, Bosnin kapiten je pogodio samo jedno bacanje (91:91).
Zadrani su imali posljednji napad, Čedomir Perinčić je šutirao, promašio, domaći su uhvatili loptu, ali nisu uspjeli postići koš, pa je susret u regularnih 40 minuta završen neriješenim rezultatom. U produžetku je, kao i uvijek, odgovornost preuzeo Mirza Delibašić i odveo Bosnu do vrijedne pobjede (101:107). Izvještač Slobodne Dalmacije je pored Kinđeta, u Bosni izdvojio i Đogića, Pešića i Bosiočića, dok je kod Zadra najbolji bio Petranović. Josip Đerđa, trener Zadra, poslije utakmice se žalio na suđenje, smatrajući da je Perinčić bio fauliran u posljednjem napadu. Bilo kako bilo, Bosna je zabilježila jednu od najvažnijih pobjeda u sezoni koju će završiti osvajanjem dvostruke krune – Prvenstva i Kupa Jugoslavije.
Zadar – Bosna 101:107 (91:91, 42:46)
Zadar, 30. novembar 1977. Dvorana u Jazinama. Gledalaca 3.500. Sudije: Oberknežević (Beograd) i Marjanović (Čačak). Pet ličnih grešaka: Krvavac (Bosna) u 33. minutu, Jerak (Zadar) u 39. minutu. Slobodna bacanja: Zadar 21/26, Bosna 21/25.
ZADAR: Pribanović, Petranović (19), Popović, Zekoli (8), A. Matulović (19), Tičina, Perinčić (16), Jerak (2), Ostarčević (9), Obad, Skroče (28). Trener: Josip Đerđa.
BOSNA: Krvavac (6), Đogić (26), Benaček (4), Bosiočić (12), Duraković, Radovanović, Ostojić, Varajić (15), Delibašić (36), Hadžić, Pešić (8). Trener: Bogdan Tanjević.