Iako je Sead Sušić branio boje Zvezde od 1971. godine, a Safet 1973. kročio na prvoligašku scenu, jedan protiv drugog su se prvi put sastali u zvaničnom duelu 14. oktobra 1976. Sjećanje na duel 16-ine finala Kupa maršala Tita u kojem je davljenik s Koševa iznenadio budućeg prvaka
Jedva sačuvan prvoligaški status, dva poraza s “petardom” i jedan s “šesticom”, najviše primljenih golova, četiri izgubljene utakmice na Koševu, iz ugla navijača Sarajeva to bi bio kratak rezime Prvenstva Jugoslavije u sezoni 1976-77. Ne pamte se tako loši nastupi Bordo tima uprkos više nego solidnom igračkom kadru, koji su činili Safet Sušić, Srebrenko Repčić, Ante Rajković, Edhem Šljivo, Branko Bošnjak, Zlatko Dupovac, Faruk Hadžibegić, Fahrudin Dautbegović, Anđelko Tešan…
Za razliku od prvenstva, puleni Vukašina Višnjevca su solidno nastupali u Kupu maršala Tita. Nakon što su u prve dvije runde bili bolji od beogradskih vječitih rivala – Crvene Zvezde i Partizana – fudbaleri Sarajeva su ispali u četvrtfinalu, poslije produžetaka dramatične utakmice protiv Budućnosti u Titogradu. Trijumf u 1. kolu Kupa protiv budućeg šampiona Crvene Zvezde, na današnji dan prije 46 godina, možda je najveća pobjeda Sarajeva u sezoni.
Kada su žrijebu najmasovnijeg takmičenja kuglice spojile Sarajevo i Crvenu Zvezdu, u taboru Bordo tima je malo ko imao razloga za optimizam, uprkos prednosti domaćeg terena. Crvena Zvezda se do sredine oktobra 1976. već izdvojila kao lider prvenstvene tabele, bez poraza u prvih sedam kola, dok je Sarajevo držalo 12. poziciju, ali u mini-seriji od jedne pobjede i dva remija. Susreti 16-ine finala Kupa maršala Tita, zakazani za 13. i 14. oktobar 1976. godine, donijeli su dvostruki obračun beogradskih i sarajevskih prvoligaša. Na Stadionu JNA je Partizan bio bolji od Željezničara 1:0 golom Pavla Grubješića, da bi dan kasnije na Koševu snage odmjerili Sarajevo i Crvena Zvezda.
Uprkos radnom danu (četvrtak), lošem vremenu (kiša) i direktnom TV prenosu, susret na Koševu privukao je oko 8.000 gledalaca. Uoči susreta foto-reporteri su jurili u želji da naprave zajedničku sliku braće Sušić – Safeta u dresu Sarajeva i Seada, prvotimca Zvezde. Razlog: Iako je Sead branio boje Zvezde od 1971. godine, a Safet 1973. kročio na prvoligašku scenu, jedan protiv drugog su se prvi put sastali u zvaničnom duelu tog 14. oktobra 1976. Za ljubitelje statistike: Safet protiv Seada će odigrati samo jedan prvenstveni meč, i to tri dana nakon utakmice u Kupu!
Početak kup utakmice, odigrane po klizavom terenu na Koševu, pripao je favoritu iz Beograda. Miloš Šestić je pobjegao Hamdi Radeljašu, napravio prvu šansu za Zorana Filipovića, koji je bio zamalo neprecizan. Sarajevo je uzvratilo akcijom, koju je započeo 20-godišnji Radomir Savić, nastavio Želimir Vidović, na čiji je centaršut zakasnio Safet Sušić. U 16. minutu radost za pokisle i promrzle navijače. Srebrenko Repčić je ukrao loptu gostima, centrirao u šesnaesterac, gdje je Safet Sušić bio spretniji od Slavoljuba Muslina i Mileta Novkovića i, netipično za “Papeta”, glavom pogodio mrežu Aleksandra Stojanovića (1:0).
Puleni Gojka Zeca pojačavaju napade, Filipović odlično šutira, ali je Fahrija Dautbegović bio siguran. Ipak, u 37. minuti se zatresla mreža domaćina: Vladislav Bogićević je sjajno asistirao Dušanu Lukića, koji je iz trka šutirao i savladao veterana na golu Sarajeva (1:1). Radost Beograđana je kratko trajala. Samo tri minuta kasnije je Radomir Savić nadmudrio Bogićevića, centrirao, “Dika” Stojanović se okliznuo, a Srebrenko Repčić glavom postigao gol za novo vodstvo Sarajeva (2:1).
Golman Zvezde se na početku drugog dijela iskupio za grešku, sjajno odbranivši udarac Safeta Sušića u 48. minuti. Šanse da riješe sve dileme imali su i Zlatko Dupovac i Radomir Savić, dok se u redovima Zvezde razigrao Sead Sušić, koji je dijelio odlične lopte saigračima. Bilo je nekoliko opasnih situacija pred golom Sarajeva, ali je “Faćo” Dautbegović bio na visini zadatka. Gojko Zec je sve karte bacio u napad, ubacio Srboljuba Stamenkovića, u želji da izbori produžetke, što je otvorilo dosta prostora za kontre Sarajlija. Iako je bilo još prilika na obje strane, rezultat je ostao nepromijenjen i posljednji zvižduk sudije Marijana Rauša iz Varaždina donio je veliko slavlje igračima i navijačima Sarajeva.
Samo tri dana kasnije su isti rivali na beogradskoj Marakani odmjerili snage u 8. kolu Prvenstva Jugoslavije. Ovaj put je Sead nadmašio Safeta, Zvezda bila bolja od Sarajeva (2:1) i nastavila pohod ka jednoj od najubjedljivije osvojenih titula državnog prvaka. Branko Bošnjak je u prvom poluvremenu doveo Bordo tim u vodstvo, no u nastavku su rezultat preokrenuli Miloš Šestić i Zoran Filipović. Tako su braća Sušić u svega tri dana oktobra 1976. godine odigrala dva jedina zvanična međusobna duela, da bi 13 mjeseci kasnije (30. novembra 1977.) jedini put nastupili u istom dresu – reprezentacije Jugoslavije u kvalifikacima za Svjetsko prvenstvo protiv Španije (0:1).
Sarajevo – Crvena Zvezda 2:1
Sarajevo, 14. oktobra 1976. Stadion Koševo. Gledalaca 8.000. Vrijeme oblačno i kišovito. Teren klizav. Sudija: Marijan Rauš (Varaždin). Strijelci: 1:0 Sušić (16), 1:1 Lukić (37), 2:1 Repčić (40).
SARAJEVO: Dautbegović, Vidović, H. Radeljaš, Pirić, Lubura, Hadžibegić, Sa. Sušić, R. Savić, Dupovac, N. Merdanović, Repčić. Trener: Vukašin Višnjevac.
CRVENA ZVEZDA: Stojanović, Jelikić, Novković (Nikitović), Muslin, Jovanović (Stamenković), Bogićević, Šestić, D. Nikolić, Filipović, Se. Sušić, D. Lukić. Trener: Gojko Zec.