U Podgorici, glavnom gradu Crne Gore, održan je panel “Sport iz drugog ugla” tokom kojeg su o sportu nekad i sad govorili proslavljeni crnogorski sportisti Dejan Savićević i Igor Vušurović, kao i novinari iz regiona i Njemačke.
Savićević, jedan od najboljih fudbalera saprostora bivše SFR Jugoslavije, danas predsjednik Fudbalskog saveza Crne Gore, istakao je “da je napredak tehnike i tehnologije uticao da se djeca manje bave sportom”.
“Velika je razlika u odnosu na vrijeme kada sam počinjao da se bavim fudbalom. Prošlo je 40 godina. Sve je bilo drugačije. Tehnologija je previše napredovala i mislim da je to loše jer se sve manje djece bavi sportom. To je globalni problem”, istakao je Savićević, prenosi Anadolu Agency (AA).
On je naglasio da bi prije ostao u “svom vremenu”, jer je bilo sretnije i bolje.
“Bilo je mnogo teže postati uspješan sportista i reprezentativac. Bila su to mnogo ljepša vremena u odnosu na ovo što živimo sada. Istina, društvene mreže danas su pomogle vrhunskim igračima i u prezentaciji, ali i u zaradi. Ipak, novac nije presudan u fudbalu. Potrebno je da se kockice slože za veliki rezultat. Novac jeste bitan, ali ne mora da bude odlučujući faktor”, rekao je Savićević.
I Igor Vušurović, nekada istaknuti odbojkaš koji trenutno obavlja funkciju generalnog sekretara Olimpijskog komiteta Crne Gore, na panelu je kazao da ogromnu ulogu u današnjem vrhunskom sportu igra prije svega novac, ali i da nije jedini faktor za rezultat.
“Promjene su nastale pod ekonomskim uticajem, odnosno pod strategijama ulaganja novca giganata, ne samo industrijskih, već i iz bankarskog sektora. Stiglo je novo vrijeme sa društvenim mrežama i objavama o čemu svjedoči primjer prosječnog odbojkaša koji ima milion pregleda na tik toku i zbog toga je privukao pažnju velikog kluba. Nažalost, mlađe generacije ne gledaju sportiste kao ličnosti, već prije svega ih posmatraju kroz novac i luksuz. U vrijeme društvenih mreža nemate privatan život, već se stalno pod nekim nadzorom. Na taj način stvarate drugu sliku u odnosu na ono što predstavlja esenciju sporta”, mišljenja je Vušurović.
Na panelu “Sport iz drugog ugla”, u organizaciji Sekretarijata za sport i kulturu Glavnog grada Podgorice i NVO Svijet-Mondo, koja je osnivač i izdavač prvog specijalizovanog portala za ženski sport “Sportfem”, govorili su istaknuti novinari iz regiona i zapadne Evrope.
Manfred Munchrath, urednik u “Kickeru”, istakao je da je na prostorima Zapadnog Balkana sve drugačije u odnosu na Njemačku kada je novinarstvo u pitanju.
“Bilo je zanimljivo vidjeti vas iz bivše Jugoslavije i razmijeniti iskustva. Potpuno sve to drugačije izgleda u odnosu na Njemačku. Nemamo neke probleme s kojima se vi ovdje suočavate. Mogao sam dosta da naučim o situaciji u vašim zemljama na osnovu pitanja i odgovora kolega i sve je to bilo veoma zanimljivo za mene. U Njemačkoj je čitalačka publika malo drugačija nego u Engleskoj, Italiji i Španiji. Zadržala se veća doza ozbiljnosti i pouzdanosti, a srećom radim u mediju koji ima baš takav status i koji ga je zadržao”, rekao je Munchrath.
Bakir Tiro, urednik u balkanskom servisu Anadolu Agency iz Bosne i Hercegovine i Andrej Miljković, novinar slovenske Ekipe 24, složili su se da je nekada sve bilo ljepše i u sportskom novinarstvu, iako je danas protok informacija mnogo brži.
“Sada je bolje što je sve brže i dostupnije, najviše zbog portala i društvenih mreža. Međutim, ranije je bilo romantičnije. Sportisti su nama bili dostupniji. Mislim da su ranije bili ozbiljniji tekstovi u pisanim medijima. Lošija strana je, nažalost, što je došlo vrijeme da danas svako može biti novinar“, istakao je Tiro.
I Miljković je naglasio da radi društvenih mreža i portala informacije brže stižu do čitalaca, ali i da je iz ugla novinara jako važno da bude na takmičenju sa kojeg obavještava javnost.
“Puno je teže danas, jer treba da se takmičite s drugim medijima, s ljudima koji objavljuju informacije na društvenim mrežama. Zbog toga je važno imati ljude koji vjeruju u tebe. Nije više privilegija objaviti riječ koja može da dođe do javnosti, već imati šansu da vidite i doživite više, nego što može jedan prosječan član javnosti. Imam sreću da mogu da radim svoj posao na način na koji najviše volim da radim. Imam mogućnost da budem na takmičenjima, pratim ih na pravi način”, rekao je Miljković.