Zmajevi razočarali: BiH pala ”bez ispaljenog metka” na Aviva stadionu

Selektor Baždarević je napravio tri izmjene u odnosu na prvu utakmicu. Mujdža i Šunjić su otpali zbog povreda, Ibišević je ostao na klupi, a Medunjanin, Vranješ i Kolašinac našli su svoje mjesto u prvih 11.

Početak susreta donio je tvrdu utakmicu, bez pravih uzbuđenja. Irci su imali nešto više od igre, ali bez pravih akcija, dok je naš tim djelovao dosta nepovezano i neorganizovano. Tek je u 13. minuti Višća proigrao Pjanića, fudbaler Rome je ušao u kazneni prostor i pokušao ubaciti, ali je izblokiran i lopta je otišla u korner nakon kojeg nije bilo prilike za gol.

Nakon uspavanke u uvodnim minutama, u 24. minuti lopta je nakon jednog centaršuta u ruku pogodila Zukanovića, a holandski arbitar Björn Kuipers je pokazao na bijelu tačku. Čini se da smo oštećeni u toj situaciji, jer Zukanovićeva ruka je bila u prirodnom položaju, a lopta je upućena iz neposredne blizine. Uzaludni su bili protesti naših igrača, Walters je realizovao jedanaesterac za vodstvo domaćih od 1:0.

Dvije minute poslije vidjeli smo i prvi pokušaj našeg tima. Džeko se lijepo oslobodio svog čuvara i šutirao je sa 25 metara, ali je pogodio samo vanjski dio mreže. I nakon toga Zmajevi su imali jalovu terensku inicijativu. U 34. minuti Džeko je odlično glavom spustio loptu za Medunjanina, ali naš veznjak je slabo zahvatio loptu iz dobre situacije i poslao je preko gola. Do isteka prvih 45 minuta rezultat se nije mijenjao.

Drugi dio je počeo izmjenom u našim redovima. Cocalića je zamijenio Bešić, a u 50. minuti nakon jednog slobodnog udarca oštro je ubacio Medunjanin, a neko od irskih igrača je u pokušaju da izbaci loptu zamalo prevario svog golmana. Lopta je ipak otišla samo pored gola. Četiri minute kasnije naš tim je izveo dobru akciju po desnoj strani, Višća je ubacio, ali Lulić nije zahvatio loptu i propala je dobra prilika.

Ponovo smo prijetili nakon prekida u 60. minuti. Medunjanin je prizemnom loptom pronašao Pjanića, ali i njegov šut iz dobre situacije je izblokiran. Iako je početak drugog dijela bio nešto bolji, taj period igre nismo iskoristili da napravimo ozbiljniju šansu. I onda u 69. minuti Irci su riješili utakmicu. Nakon prekida i ubačaja, Vranješ je u pokušaju da izbaci loptu ”pronašao” Waltersa, a napadač Stokea je po drugi put matirao Begovića za 2:0.

Irci su mogli id o trećeg gola u 75. minuti, ali veliku grešku Spahića nije iskoristio rezervista Long. Do kraja smo bili prilično bezopasni, iako je u 92. minuti Ibišević pogodio prečku, ali bilo je prekasno, pa je domaći tim sačuvao veliku prednost i ipak se zasluženo plasirao na EP.

Opšta je ocjena da je naš tim pokazao vrlo malo u ovome dvomeču, a i neke ranije igre i pobjede su više bile plod ”sreće” nego dobre igre, pa će se pred kvalifikacije za SP morati napraviti ozbiljnija analiza, jer je očigledno da je naša reprezentacija ipak prilično limitirana i neizbalansirana, igra jednolična i spora i potrebna nam je ”svježa krv”.

Irska-BiH 2:0

Aviva stadion u Dablinu. Gledalaca: 60 000. Sudija: Björn Kuipers (Holandija). Strijelci 1:0 Walters 24., 2:0 Walters 69. Žuti kartoni: McClean (Irska), Spahić, Lulić, Zukanović (BiH).

Irska: Randolph, Coleman, Keogh, Clark, Brady, Whelan (od 90. O'Shea), McCarthy, Hendrick, Hoolahan (od 55. McClean), Walters, Murphy (od 55. Long).

Bosna i Hercegovina: Begović, Spahić, Kolašinac, Vranješ, Lulić (od 80. Ibišević), Zukanovic, Cocalić (od 46. Bešić), Medunjanin (od 69. Đurić), Pjanić, Višća, Džeko.