Veliki derbi u prvom kolu pripao aktuelnim prvacima BiH: Tatar na Koševu srušio Zrinjski

U velikom derbiju prvog kola Premijer lige Bosne i Hercegovine Sarajevo je na stadionu Asim Ferhatović Hase slavilo pobjedu rezultaotm 1:0 protiv Zrinjskog.

Voljom žrijeba odlučeno je da se posljednji šampioni Bosne i Hercegovine sastanu u velikom derbiju na Koševu već na otvaranju nove sezone, pa smo tako imali pravi razlog za gledanje interesantne utakmice.

Utakmica je otvorena nešto mirnije, makar prvih desetak minuta, a u tom periodu Zrinjski je kontrolisao loptu nešto više, no bez prilika.

No, u 12. minuti stopostotna šansa za Sarajevo. Ili, nekoliko njih u jednom napadu. Slobodan Milanović je odlično prošao po strani, uputio sjajan centaršut, a onda su pokušavali Ahmetović, Šišić i Šabanović, no gosti su intervenisali sa gol linije.

Nije se dugo čekalo na odgovor, približno dvije minute… Fantastičan dupli pas odigrali su Šovšić i Govedarica, a doskorašnji fudbaler Zvijezde 09 je šutirao u odlično postavljenog Vladana Kovačevića.

U prvom poluvremenu bilo je još uzbuđenja. Opasan je bio Irfan Hadžić, a izdvaja se njegov pokušaj sredinom prvog dijela koji je otišao poraj desne stative Kovačevića. Bez golova otišlo se na odmor.

No, otvaranje nastavka u potpunosti pripada Sarajevu. Nije prošla ni kompletna minuta, a bordo tim je imao vodstvo. Gavrić, samo što je ušao u igru, uposlio je Benjamina Tatara koji rezantnim udarcem pogađa nebranjeni dio gola Brkića.

Taj gol ‘uzdrmao’ je Plemiće koji u narednih desetak minuta nisu mogli uspostaviti svoju igru. Ipak, od 60. minute ponovo su gosti zaigrali nešto bolje. Uslijedio je period igre u kojem su Mostarci imali više loptu u svom posjedu, pokušavali su do poravnanja, ali im to nije pošlo za rukom, pošto većih prilika nije bilo.

Do kraja je Zrinjski više kombinovao, prijetio, ali ne toliko da postigne pogodak. Ostalo je 1:0 tako da je Sarajevo odlično krenulo u odbranu titule prvaka BiH.

Sarajevo – Zrinjski 1:0 ( Tatar 46’)

Stadion: Asim Ferhatović Hase (Sarajevo). Gledalaca: 8.000. Sudija: Elvis Mujić (Banovići). Žuti kartoni: Šabanović, Lazić (Sarajevo).

Sarajevo: Kovačević; Hebibović, Lazić, Šerbečić, Šabanović, Đokanović (od 82’ Kurdić), Velkoski, Šišić (od 46’ Gavrić), Tatar, Milanović, Ahmetović.

Zrinjski: Brkić, Rugašević, Jakovljević, Barbarić, Kadušić, Čurjurić, Šovšić, Rustemović (od 66’ Čirjak), Mandić (od 73’ Lendrić), Govedarica (od 81’ Stojkić), Hadžić.