Velež startuje u Konferencijskoj ligi: Sjećanje na posljednji evropski prolazak Rođenih

Mostar je nogama: Velež protiv sjevernoirskog Colerainea večeras igra prvu evropsku utakmicu nakon skoro 33 godine, koliko je prošlo od učešća Rođenih u Kupu UEFA u sezoni 1988-89. Prilika je to da se podsjetimo posljednjeg uspješnog nastupa mostarskog kluba na evropskoj sceni, ostvarenog dramatične novembarske noći u Lisabonu.

Treba podsjetiti da je Velež u vrijeme bivše Jugoslavije odigrao najviše europskih utakmica (28) i zabilježio najviše pobjeda (12), kada je riječ o bh. klubovima. Među uspjesima Veleža ističu se pobjede u dvomečima Kupa UEFA s moskovskim Spartakom i engleskim Derby Countyjem (1974-1975), ali i posljednji evropski prolazak, ostvaren u mečevima protiv portugalskog Belenensesa.

Desilo se to u noći s 10. na 11. novembar 1988. godine, u revanš utakmici 2. kola Kupa UEFA, kada je Velež gostovao na stadionu “Estádio do Restelo” u Lisabonu. Protivnik je bio domaći Belenenses, u tom trenutku jedan od najjačih portugalskih klubova. Belenenses je snagu pokazao u prethodnoj rundi Kupa UEFA, eliminiravši branioca trofeja – njemački Bayer Leverkusen – s dvije pobjede (1:0, 1:0). U isto vrijeme Velež je u 1. kolu lako prošao kiparskog Apoela (1:0, 5:2).

Prvi susret Veleža i Belenensesa, odigran 26. oktobra 1988. na stadionu pod Bijelim Brijegom, okončan je 0:0, pa je ekipa engleskog trenera Johna Mortimorea u revanš ušla kao favorit. Koliko je Belenenses bio nezgodan protivnik pokazuje podatak da je sezonu ranije portugalski klub bio za gol “kratak” (1:0, 0:2) u dvomeču Kupa UEFA protiv Barcelone, pri čemu su oba gola na Nou Campu primili u posljednja tri minuta!

Revanš Belenensesa i Veleža u Lisabonu odigran je po raskvašenom terenu, a Velež je čvrstom igrom u odbrani i opasnim kontranapadima odlično parirao domaćinu. Najbolju šansu u prvom poluvremenu imao je Zijad Repak čiji je udarac zaustavila stativa u 18. minutu. Malu zebnju u redovima Rođenih izazvao je škotski sudija Syme koji je Mostarcima do odmora pokazao čak tri žuta kartona.

U nastavku je najbliži pogotku bio domaćin: Stojčo Mladenov, proslavljeni bugarski reprezentativac, akter epske utakmice protiv Jugoslavije na Poljudu (1983), u 60. minuti je šutirao iz okreta, ali je golman Rođenih Vukašin Petranović bio na visini zadatka. Do isteka regularnih 90 minuta utakmica je protekla u opreznoj igri oba tima pa su, kao i u Mostaru, mreže mirovale.

Uslijedili su produžeci u kojima je trener Veleža Žarko Barbarić uveo Mehu Kodru umjesto Semira Tucea, odnosno Anđelka Kvesića umjesto Seada Kajtaza. Škotski sudija David Syme u 120. minuti odsvirao je kraj: Na semaforu je ostalo 0:0, pa se pristupilo izvođenju jedanaesteraca… Utakmica koja je počela u četvrtak 10. novembra, okončana je u ranim jutarnjim satima u petak 11. novembra (po srednjoevropskom vremenu).

Snimak drame jedanaesteraca možete vidjeti u video klipu. Prva četvorica izvođača bili su sigurna: Faria i Mladenov pogodili su za Belenenses, a Vladimir Gudelj i Kodro za Velež (2:2). Treću seriju je udarcem preko gola otvorio bek domaćih Carlos Ribeiro, dok je Repak pogodio za 2:3. Portugalski reprezentativac Adão savladao je Petranovića (3:3), a sve je vraćeno na početak kada je golman domaćih Jorge Martins odbranio udarac Ibre Rahimića.

Pitanje pobjednika riješila je peta serija: Jaime Mercés je bio neprecizan i šutirao pored gola. Punih 210 minuta dvomeča i penal-serija, sve je bilo u rukama Ivice Barbarića. Half Veleža je hladnokrvno savladao golmana Jorge Martinsa i donio pobjedu Veležu (4:3). Bio je to pomalo neočekivan trijumf Veleža koji je polako gubio mjesto u vrhu jugoslovenskog fudbala nakon tri uspješne sezone – osvajanja Kupa Maršala Tita (1986), vicešampionske titule (1987), trećeg mjesta u prvenstvu (1988).

U narednom, 3. kolu Kupa UEFA, Velež je završio europsku avanturu. Kada su nakon poraza u Edinburghu (0:3), Rođeni u revanšu zabilježili pirovu pobjedu nad škotskim Heartsom (2:1), malo ko je mogao pretpostaviti kakvu će dramu u naredne tri decenije preživjeti slavni bh. klub. Ne samo da Velež nije odigrao više nijednu europsku utakmicu nego je sa stadiona pod Bijelim Brijegom prisilno prešao u Vrapčiće, nekoliko sezona igrao u nižem rangu… No, poput Starog Mosta, Velež je “izronio za one što ga vole” i danas se vraća na evropsku scenu. Sretno, Rođeni!

Belenenses – Velež 0:0 (3:4)

Lisabon, 10. novembar 1988. Estádio do Restelo. Gledalaca 10.000. Vrijeme svježe, teren raskvašen. Sudija: David Syme (Škotska). Žuti kartoni: Karabeg, Barbarić, Gudelj (Velež).

Strijelci u penal-seriji: 1:0 Faria, 1:1 Gudelj, 2:1 Mladenov, 2:2 Kodro, 2:3 Repak, 3:3 Adão, 3:4 Barbarić.

BELENENSES: Martins, José António, Carlos Ribeiro, Sabrinho, Zé Mário, Teixeira (Joao Galo), Adão, Jaime Mercês, Monteiro (Faria), Mladenov, Chiquinho. Trener: John Mortimore.

VELEŽ: Petranović, I. Rahimić, M. Hadžiabdić, Gosto, Đurasović, I. Barbarić, Kajtaz (A. Kvesić), Repak, V. Gudelj, Karabeg, Tuce (Kodro). Trener: Žarko Barbarić.