Uz 100 godina kluba s Grbavice: Kako je Željo proslavio 50. i 60. rođendan

U vikendu u kojem Željo slavi 100. rođendan želimo se podsjetiti nekih ranijih slavlja, dana kada su slavna fudbalska imena dolazila da uveličaju jubilej Plavih. Vjerovatno "najjača" je bila proslava 50. rođendana 16. juna 1971. godine, ali se pamti i spektakl održan deceniju kasnije

Nedjelja, 19. septembar 2021. godine, je praznik za navijače Željezničara, ali i sve ljubitelje fudbala u BiH. Klub s Grbavice slavi 100. rođendan, “prvi vijek” u životu kojeg su obilježile radosti i tuge, pobjede i porazi, ali i vjernost plavoj boji hiljada navijača širom svijeta. U vikendu u kojem Željo slavi 100. rođendan želimo se podsjetiti nekih ranijih slavlja, dana kada su slavna fudbalska imena dolazila da uveličaju jubilej Plavih.

Vjerovatno “najjača” je bila proslava 50. rođendana 16. juna 1971. Tog dana je na Stadion Koševo na megdan vicešampionu Jugoslavije stigao zvanični prvak Italije – milanski Inter. U izvanrednom ambijentu, pred oko 50 hiljada gledalaca, Želju je pojačao najslavniji jugoslovenski fudbaler Dragan Džajić. Utakmica je donijela pravi spektakl, začinjen sa čak šest golova.

Šampion Italije poveo je golom Roberta Boninsegne, koji je u 4. minutu sjajnim drop-kick udarcem zatresao mrežu (0:1). Na izjednačenje se nije dugo čekalo: Boško Janković je na asistenciju Blagoja Bratića savladao Ivana Bordona (1:1). Na odmor se otišlo s prednošću domaćina: U posljednjim trenucima prvog poluvremena, Džajić je, nakon centaršuta Braneta Jelušića, velemajstorski zatresao mrežu Nerazzurra (2:1).

U 63. minuti novo poravnanje: Boninsegna je iskoristio nesporazum Josipa Katalinskog i Envera Hadžiabdića i drugi put savladao Slobodana Janjuša (2:2). Samo četiri minuta kasnije potpuni preokret: Alessandro “Sandro” Mazzola, kapiten i prva zvijezda Intera, prošetao se kroz odbranu Željezničara i doveo goste u vodstvo (2:3). Ipak, u 70. minuti stiglo je izjednačenje: Nakon faula nad Džajićem, slobodan udarac izveo je Željin bombarder Josip Bukal i fantastičnim udarcem s 30 metara postigao gol za konačnih 3:3!

Bila je to utakmica koja se dugo prepričavala među ljubiteljima fudbala, uvod u sjajnu sezonu oba kluba. Željezničar je u narednoj sezoni (1971-72) osvojio prvu i jedinu titulu prvaka Jugoslavije, stigao do četvrfinala Kupa UEFA, između ostalog, izbacivši i jedan od najboljih timova Serije A – Bolognu. A Inter je – preskočivši AEK-a, Borussiju Mönchengladbach, Standard i Celtic – izborio plasman u finale Kupa šampiona u kojem su Nerazzurri u Rotterdamu poraženi od Ajaxa (0:2).

Željezničar – Inter 3:3 (2:1)

Sarajevo, 16. juni 1971. Stadion Koševo. Gledalaca 50.000. Vrijeme i teren pogodni za igru. Sudija: Milivoje Gugulović (Niš). Strijelci: 0:1 Boninsegna (4), 1:1 Janković (15), 2:1 Džajić (45), 2:2 Boninsegna (63), 2:3 Mazzola (67), 3:3 Bukal (70).

ŽELJEZNIČAR: Janjuš, D. Kojović, Bećirspahić, Bratić, Katalinski, Hadžiabdić, Jelušić, Janković, Bukal, Sprečo, Džajić. Trener: Milan Ribar.

INTER: Bordon, Fabbian (Cella), Giubertoni, Oriali (Burgnich), Jair da Costa, Bertini, Corso, Bedin, Boninsegna, Mazzola, Frustalupi. Trener: Giovanni Invernizzi.

Pet godina kasnije je još jedan velikan evropskog fudbala stigao na obnovljenu Grbavicu. Na proslavi 55. rođendana kluba, 15. augusta 1976. godine, Željezničar je remizirao s Arsenalom 1:1. Ovog susreta se navijači Plavih ne vole sjećati jer je predstavljao uvod u sezonu u kojoj je Željo ispao iz Prve lige. No, Plavi su se ekspresno vratili u najviši rang i onda pod vodstvom Ivice Osima, malo po malo, penjali u vrh jugoslovenskog fudbala.

U sezoni 1981-82 je Željezničar za jedan bod ostao kratak u trci za plasman u Kup UEFA, a osim odličnih prvenstvenih nastupa pamti se proslava 60. rođendana kluba. Datum je 25. novembar 1981. godine, najviši republički praznik socijalističke BiH, a jubilej Željezničara uveličala je fudbalska reprezentacija Jugoslavije.

Meč s Željezničarom je selekciji Miljana Miljanića bio generalna provjera za susret protiv Grčke u kvalifikacijama za Mundijal u Španiji. Iako Miljanić nije mogao računati na igrače Hajduka i Radničkog, koji su igrali susrete 3. kola Kupa UEFA, na Grbavicu je istrčala sjajna ekipa, prepuna zvijezda: Safet Sušić, Vladimir Petrović, Predrag Pašić, Dragan Pantelić, Nenad Stojković, Ivan Buljan…

Posebno zanimljiv detalj bio je jedini nastup Radeta Paprice u dresu A-reprezentacije Jugoslavije. Ne samo to, Miljanić je ubojitog Željinog centarfora, koji je te sezone briljirao u prvenstvu, “počastio” s 90 minuta, dok je ostatak ekipe (s izuzetkom Bakrača) zamijenjen na poluvremenu. Vrijedan jubilej Željezničar je proslavio velikom pobjedom. Sarajevski sudija Miodrag Čolić je u 70. minuti dosudio jedanaesterac za Željezničar, a siguran izvođač bio je Mirsad Baljić za pobjedu Plavih (1:0).

Željezničar – Jugoslavija 1:0 (0:0)

Sarajevo, 25. novembar 1981. Stadion Grbavica. Gledalaca 25.000. Vrijeme oblačno i prohladno, teren pogodan za igru. Sudija: Miodrag Čolić (Sarajevo). Strijelac: 1:0 Baljić (70).

ŽELJEZNIČAR: Đelilović, Z. Paprica, Baljić, Lušić, Komšić, Čilić, Bahtić, Odović, Baždarević, Vlaški, Nikić. Trener: Ivica Osim.

JUGOSLAVIJA: Pantelić (A. Stojanović), Krmpotić (B. Đurovski), Hrstić (Vorotović), Buljan (Živković), N. Stojković (Borovnica), Jerolimov (Hadžibegić), Sušić (M. Đurovski), V. Petrović (Miljanović), R. Paprica, Bakrač, Pašić (Ringov). Selektor: Miljan Miljanić.