Uoči derbija u Vrapčićima: Nezaboravni duel Borca i Veleža prije 50 godina

U Vrapčićima se danas igra veliki derbi Premijer lige BiH, meč u kojem će trećeplasirani Velež dočekati lidera Borca. Riječ je o duelu starih rivala koji su u minulih 60 godina odigrali 52 međusobna prvoligaška susreta, ali nikad se nije desilo da utakmica Veleža i Borca ima takav značaj u utrci za titulu prvaka.

Prvu utakmicu Borac i Velež odigrali su 3. septembra 1961. u Banjoj Luci, a meč je okončan 1:1. U 52 prvoligaška susreta bilans je skoro izjednačen: Rođeni vode u pobjedama 21:20, uz 11 neriješenih utakmica i gol-razliku 68:69 u korist Banjalučana.

Ono što je tradicija u međusobnim susretima Veleža i Borca je ogromna prednost domaćeg terena – u 52 međusobne utakmice gosti su upisali samo tri pobjede, ako ne računamo neodigran meč 12. aprila 1992. u Mostaru, koji je Fudbalski savez Jugoslavije registrovao pobjedom Banjalučana 3:0.

Slučaj je htio da se 2. maja, dakle dva dana nakon velikog derbija u Vrapćićima, navršava tačno pola stoljeća od najpoznatije utakmice Borca i Veleža, jedne od tri gostujuće pobjede, susreta sa najviše golova, duela koji je ušao u historiju.

Utakmica koje se prisjećamo odigrana je 2. maja 1971. godine, u okviru 25. kola Prvenstva Jugoslavije u sezoni 1970-71. Tog dana je Borac, u svojoj prvoj prvoligaškoj sezoni nakon osam godina, na Gradskom stadionu u Banjoj Luci dočekao ekipu Veleža.

Uoči bh. derbija “Crveno-plavi” su bili na 14. mjestu sa 20 bodova, u opasnoj zoni u kojoj su bili i Maribor i Radnički (Kragujevac) sa istim brojem bodova (20), malo ispred Slobode (19), Bora (19) i Crvenke (18). Mostarci su mnogo mirnije dočekali susret u Banjoj Luci: Rođeni su bili u seriji od četiri utakmice bez poraza i nalazili su se na diobi 6-8. mjesta sa Crvenom Zvezdom i Čelikom (svi po 25 bodova).

Republički derbi na banjalučkom stadionu privukao je 10-ak hiljada gledalaca koji nisu mogli ni slutiti šta će se dešavati na terenu. Naime, već nakon sedam minuta igre Rođeni su vodili 0:2 golovima Salema Halilhodžića i Duška Bajevića! Ošamućeni Banjalučani uskoro su ostali bez talentovanog 19-godišnjeg Abida Kovačevića, da bi do odmora i Marko Čolić i Franjo Vladić savladali golmana Borca Igora Vukmana za 0:4 na poluvremenu!

Tračak nade za Borac pojavio se na početku drugog poluvremena. Sudija Radić iz Solina dosudio je jedanaesterac, a siguran izvođač bio je kapiten Borca Husnija Fazlić (1:4). Uslijedilo je 20-ak minuta ofanzive domaćina, no Enver Marić bio je nesavladiv na golu Veleža. U 70. minutu Salem Halilhodžić postiže svoj drugi gol (1:5), da bi samo pet minuta kasnije Veležov rezervista Zijo Ništović, legenda konjičkog fudbala, pogodio za 1:6.

U posljednjih pet minuta postignuta su još tri gola što je susret Borca i Veleža učinilo jednim od najefikasnijih u historiji jugoslovenskih prvenstava. Bajević je svojim drugim golom povećao na nevjerovatnih 1:7, da bi Pašo Bećirbašić i Husnija Fazlić ublažili debakl Banjalučana na koliko-toliko prihvatljivih 3:7 na kraju utakmice.

Poraz od Veleža označio je početak crne serije Borca koja je nastavljena sa još dva ubjedljiva poraza – 0:3 u Novom Sadu od Vojvodine i 0:5 u Beogradu od Crvene Zvezde. Ipak, Banjalučani su do kraja uspjeli opstati osvojivši 14. mjesto, pri čemu su ključni bod (1:1) osvojili u pretposljednjem kolu protiv još jednog današnjeg ljutog rivala – ekipe Sarajeva na Koševu. Velež je prvenstvo završio na osmom mjestu.

Borac – Velež 3:7 (0:4)

Banja Luka, 2. maj 1971. Gradski stadion. Gledalaca 10.000. Vrijeme oblačno, teren pogodan za igru. Sudija: Radić (Solin). Strijelci: 0:1 S. Halilhodžić (4), 0:2 Bajević (7), 0:3 Čolić (30), 0:4 Vladić (35), 1:4 Fazlić (48), 1:5 S. Halilhodžić (70), 1:6 Ništović (75), 1:7 Bajević (85), 2:7 Bećirbašić (86), 3:7 Fazlić (89).

BORAC: Vukman, Pelc, Blažević, Alagić, Savković, Jusić, Smileski, Pašić, Bećirbašić, Fazlić, A. Kovačević (Hrkić). Trener: Ilija Miljuš.

VELEŽ: Marić, Ristić, Prskalo, Čolić, Šestić, Pecelj, Kvesić (Ništović), S. Halilhodžić, Bajević, Vladić, Ćorluka. Trener: Sulejman Rebac.