Sporija utrka: S vremenom iz polufinala, Amel Tuka bi danas osvojio zlatnu medalju

Šesto mjesto Amela Tuke u današnjem velikom finalu discipline na 800 metara u Tokiju zvanično je drugi najbolji rezultat jednog bh. sportiste na Olimpijskim igrama.

Prvi je i dalje Nedžad Husić, taekwondo reprezentativac BiH upravo je na aktuelnoj Olimpijadi osvojio peto mjesto. Pored Tuke, šesto mjesto je osvojio i Nedžad Fazlija na OI u Sidneju 2000. godine, stoga ova dvojica sportista dijele drugo mjesto u poretku.

Inače, u današnjoj utrci naš najbolji atletičar je trčao 1:45,98. To je znatno slabiji rezultat u odnosu na njegovo izdanje u polufinalu, gdje je Amel Tuka ostvario svoj najbolji ovosezonski rezultat – 1.44,53. S tim vremenom, u finalu bi danas zauzeo prvo mjesto…

Podsjetimo, zlato je pripalo Kenijcu Koriru (1:45,06).

No, svakako da je nezahvalno porediti dvije različite trke, zbog mnogih okolnosti kojima se takmičari moraju prilagođavati. Današnja trka je jednostavno bila sporija nego nekoliko nadmetanja u kvalifikacijama.