Idejno rješenje, budući izgled, kapacitet, okvirna visina troškova izgradnje te rok za završetak od oko četiri do pet godina, jedino je što u ovom trenutku Bosna i Hercegovina ima vezano za budući nacionalni stadion koji će ispunjavati i najstrože kriterije za odigravanje međunarodnih klupskih i reprezentativnih utakmica.
Iz Nogometnog saveza BiH potvrdili su da je na ovu temu obavljeno nekoliko razgovora na više adresa, prije svega u sjedištu UEFA i FIFA, odnosno institucija koje bi trebalo da budu i glavni finansijeri realizacije ovog zahtjevnog projekta, pišu Nezavisne novine.
U ovom trenutku nijedan stadion u BiH ne ispunjava uslove za igranje grupne faze evropskih klupskih takmičenja (kriterij 4), a pitanje infrastrukture u bh. fudbalu dodatno je ovih dana pokrenula priča o nastupu Sarajeva u trećem kolu kvalifikacija za Ligu Evrope. Stadion Koševo ne ispunjava uslove pa je “bordo tim” primoran domaći meč igrati u Zenici na Bilinom polju. U bh. kući fudbala ističu da nema dileme da im je izgradnja jednog modernog sportskog objekta u skorijoj budućnosti jedan od primarnih interesa.
“Apsolutno da je izgradnja nacionalnog stadiona interes N/FS BiH, ali je pitanje mogućnosti. Pitanje je kako naći novac, jer sve zavisi od podrške FIFA, UEFA i države. U ovom trenutku imamo idejno rješenja, oblik stadiona, kapacitet od oko 20.000 mjesta… Ništa više od toga nemamo”, kazao je Milorad Sofrenić, potpredsjednik N/FS BiH.
I dok to praktično znači da BiH nacionalni stadion trenutno ima samo na papiru, Sofrenić pojašnjava da ideju nije nemoguće realizovati te da ne sumnja u saradnju i podršku državnim nadležnim institucijama.
“Ukoliko bi sve išlo po planu, nacionalni stadion bi mogao biti izgrađen za četiri-pet godina. Svugdje u svijetu država stoji iza ovakvih projekata pa nema razloga da to ne bude i kod nas. Od nadležnih institucija trebalo bi da dobijemo lokaciju i drugi vid podrške, npr. vezano za dokumentaciju”, pojasnio je Sofrenić.
U posljednje vrijeme najčešće se kao lokacija spominjalo sarajevsko naselje Halilovići, u opštini Novi Grad Sarajevo.
“Ne, u ovom trenutku ne možemo govoriti o preciznoj lokaciji. O tome treba tek razgovarati, ali sa slažem sa mišljenjem da je sramota da zemlja koja je iznjedrila Edina Džeku, Miralema Pjanića, Zvjezdana Misimovića, Hasana Salihamidžića i brojne druge asove nema adekvatan stadion”, istakao je Sofrenić.
Ukoliko i bude izgrađen, Sofrenić naglašava da će nacionalni stadion biti u vlasništvu N/FS BiH, a pravo korištenja imat će svi klubovi.
“Što se tiče ulaganja u već postojeće stadione N/FS BiH kroz projekte UEFA i FIFA djelimično učestvuje u njihovoj modernizaciji, ali je nerealno očekivati da uloži 20, 30 ili 50 miliona u stadione koji su vlasništvo klubova, opština i slično”, zaključio je Sofrenić.
opet prazne price
Imam i ja riješenje.Samo treba para da se napravi stadion.
FSBiH DŽUTURUMI
Prodajte zgradu saveza i eto stadion
Imam i ja hejbet ideja! Pun sam ideja kao oni govana! Samo para. 😉