Šeher ostaje obojen u plavo: Fantastični Štilić vodio Željezničar do velike pobjede u derbiju

Šeher je i nakon večerašnjeg 140. sarajevskog derbija ostao plave boje! Fudbaleri Željezničara su na Koševu i po drugi put u sezoni savladali ljute gradske rivale, fudbalere Sarajeva, a ponovo su Plavi slavili nakon preokreta. Ovaj put je bilo 3:1, a tako se tim Amara Osima vratio na prvo mjesto na tabeli.

Gradski rivali sada imaju isti broj bodova, ali Plavi imaju bolju gol razliku.

Čovjek odluke je u ovom derbiju definitivno bio Semir Štilić. Fantastični veznjak Plavih je zadavao glavobolje protivničkim fudbalerima, te je bio strijelac prvog i trećeg gola Plavih, dok je asistirao za gol Sulejmana Krpića.

Derbi je počeo veoma borbeno, sa nekoliko faulova u prvih nekoliko minuta, zbog kojih nijedan tim nije uspijevao razviti pas igru.

Loptu je u prvih desetak minuta više u nogama imao Željezničar, ali u 12. minuti je uslijedio napad Sarajeva, koji je donio prvi pogodak na utakmici.

Rahmanović i Hodžić su kombinovali na lijevoj strani, a ovaj drugi je ubacio loptu u kazneni prostor, gdje je Ahmetović fenomenalnom varkom tijela prevario Osmankovića i onda zatresao mrežu Kjosevskog za 1:0.

Nije to previše uzdrmalo Željezničar, koji već za dvije minute ozbiljno prijeti preko Štilića, koji šutira preko gola.

Fantastični veznjak Plavih je bio precizniji u 29. minuti. Tada je dosuđen slobodan udarac za Željezničar na 20 metara, loptu je namjestio Štilić i majstorski pogodio golmanov ugao za 1:1.

Do kraja poluvremena se nastavilo igrati jako agresivno, sudija Kaljanac je pokazao veliki broj žutih kartona, čak osam u prvom dijelu…

Željezničar nije mogao zamisliti bolje otvaranje drugog poluvremena, pošto je već u 47. minuti stigao do vodstva, a ponovo je sjajan potez napravio nevjerovatni Štilić.

On se na lijevoj strani fenomenalnu oslobodio dvojice čuvara, centrirao na drugu stativu, a tamo je loptu spreman dočekao Krpić, koji pogađa za 1:2.

Nakon toga se igralo uglavnom na sredini terena, što je odgovaralo ekipi Amara Osima, a prvu priliku u nastavku je Sarajevo imalo preko Ahmetovića u 59. minuti.

Išao je iskosa ka Kjosevskom, koji mu je sjajno skratio ugao i odbranio njegov pokušaj.

Veliku priliku je u 64. minuti propustio Oremuš, koji je zaobišao i Kjosevskog, ali je onda iskosa promašio potpuno prazan gol…

Kaznio je Željezničar ovaj promašaj Oremuša, a ponovo je u glavnoj ulozi bio Semir Štilić, koji jeu 69. minuti sjajno proigrao Veselinovića i izbacio ga oči u oči s Džafićem, a zatim ga ruši Hodžić i to je penal.

Odgovornost je preuzeo Štilić i postigao svoj drugi gol na utakmici za veliku prednost od 1:3.

Od tog trenutka Sarajevo nije uspijevalo da ozbiljnije zaprijeti golu Kjosevskog, a u 83. minuti je viđena sporna situacija u kaznenom prostoru bordo tima, kada je Veselinović tražio penal nakon duela s Lazićem. Kaljanac je odmahnuo rukom.

U 88. minuti je Sarajevo ostalo i s igračem manje na terenu, pošto je Šerbečić prekinuo jednu kontru Plavih, te zaradio drugi žuti karton.

Do kraja je ostalo 1:3 i Željezničar je upisao veliku pobjedu koja ga vraća na prvo mjesto na tabeli, kolo pred kraj jesenjeg dijela prvenstva.

U posljednjem kolu ovog dijela će Sarajevo gostovati Zvijezdi 09, dok će Plavi dočekati Velež.

Sarajevo – Željezničar 1:3 (Ahmetović 12’ / Štilić 29’, 71'(p), Krpić 47’)

Stadion Asim Ferhatović Hase. Gledalaca: 13.000. Sudija: Haris Kaljanac. Žuti kartoni: Mirko Oremuš, Amar Rahmanović, Darko Lazić, Benjamin Tatar, Bojan Letić, Husref Musemić (Sarajevo) Enes Sipović, Sinan Ramović, Amar Osim, Kemal Osmanković. Siniša Stevanović, Mehmed Alispahić, Semir Štilić, Srđan Stanić, Petar Bojo (Željezničar). Crveni karton: Besim Šerbečić (Sarajevo) Adnan Gušo (Željezničar).

Sarajevo: Džafić, Hodžić, Lazić, Šerbečić, Hebibović (od 30. Letić), Gavrić, Rahmanović (od 59. Milanović), Oremuš (od 74. Guzina), Tatar, Velkoski, Ahmetović.

Željezničar: Kjosevski, Stevanović, Sipović, Osmanković, Pavić, Sadiković, Alispahić (od 76. Bojo), Štilić (od 90. Hajdarević), Veselinović (od 84. Stanić), Ramović, Krpić.