Sarajevo nekoliko puta propustilo osvojiti duplu krunu: Historijska šansa za Musemićeve izabranike

Fudbalski klub Sarajevo nalazi se na pragu osvajanja šampionske titule, a izabranici Husrefa Musemića igraju i finale Kupa BiH protiv Širokog Brijega te im se ukazala ogromna šansa da osvoje prvu duplu krunu u historiji kluba.

Bilo bi to historijsko dostignuće koje nijedna prijeđašnja generacija nije uspjela ostvariti, iako je Bordo tim bio veoma blizu u nekoliko navrata.

Prva šampionska titula osvojena je u sezoni 1966/67, a iste godine Sarajevo je stiglo do finala Kupa u kojem je igralo protiv Hajduka. Izvanredna ekipa Mehe Brozovića gotovo sigurno bi osvojila duplu krunu da nije došlo do promjene pravila. Naime, do tada su se sva finala Kupa Maršala Tita igrala u Beogradu, ali se finale prema novim propozicijama moglo odigrati i negdje drugo. Dugo je trajala polemika između dva kluba o mjestu odigravanja, čak su se prvobitno dogovorili da se utakmica igra u Beogradu na neutralnom terenu, ali su Splićani prekršili sporazum i o domaćinu finalnog meča odlučivao je žrijeb. Među starijim navijačima Sarajeva dugo se prepričavalo da je i žrijeb bio namješten, ali uzasludni su bili protesti. Meč se voljom žrijeba odigrao u Splitu, a na kraju je Hajduk slavio sa 2:1 i osvojio je “najdraži trofej”.

Sarajevo je drugu titulu u bivšoj državi osvojilo u sezoni 1984/85, ali u Kupu je eliminisano već na startu takmičenja od niželigaša Pelistera (4:1).

Prvi trofej od nezavisnosti BiH tim sa Koševa je osvojio u sezoni 1996/97, kada je u finalu Kupa na Koševu nadigrao Željezničar 2:0. Ipak, Sarajevo je te sezone bilo vicešampion sa samo dva boda manje od Čelika, iako te sezone u četiri duela (dva u polufinalu Kupa) nijednom nije poraženo od Zeničana.

Slična priča ponovila se naredne sezone. U finalu Kupa nakon produžetaka savladana je Sloboda sa 1:0 golom Emira Granova, a zatim su izabranici Mehmeda Janjoša poraženi u čuvenom finalu play-offa za prvaka BiH od Željezničara (0:1) golom Hadisa Zubanovića. I sezona 1998/99 donijela je vrlo sličnu priču. Ekipa trenera Nermina Hadžiahmetovića ubjedljivo je osvojila prvo mjesto u prvenstvu, a nakon što play-off za prvaka nije odigran, NSBiH je proglasio Sarajevo novim šampionom. Bila je to prva titula od osamostaljenja naše države za Sarajevo, koje je propustilo veliku prilku da u finalu Kupa protiv BiH dođe do trećeg uzastopnog trofeja u najmasovnijem fudbalskom takmičenju u BiH. Visočka Bosna je slavila na Koševu sa 0:1 golom Esmira Džafića i Sarajevo je ponovo ostalo bez duple krune.

Bordo tim je u sezoni 2001/02 osvojio Kup savladavši Željezničar sa 2:1, ali je u šampionatu završio tek kao četvrtoplasirani. Na četvrti trofej Kupa čekalo se do sezone 2004/05, kada je u vrlo turbulentnoj sezoni u finišu na klupu tima sa Koševa sjeo Husref Musemić, osvojivši Kup u dvomeču protiv Širokog Brijega (1:0, 1:1), a Sarajevo je u prvenstvu bilo ponovo četvrto.

Pod vodstvom Husrefa Musemića Sarajevo je osvojilo četvrtu titulu u sezoni 2006/07, ali je u Kupu zaustavljeno u polufinalu od Slavije i još jednom je ostalo bez mogućnosti da se bori za duplu krunu. Potom je uslijedio sušni period od sedam godina, koji je pod trenerskom palicom Dženan Uščuplića prekinut osvajanjem petog Kupa u sezoni 2013/14, ali Bordo tim se u prvenstvu morao zadovoljti trećim mjestom. Već u narednoj sezonu osvojena je peta šampionska titula, ponovo sa Uščuplićem u ulozi prvog trenera, ali je Borac nešto ranije zaustavio tim sa Koševa u četvrtfinalu Kupa BiH.

Sarajevo se u sezoni 2016/17 predvođeno Mehmedom Janjošem borilo na oba fronta gotovo do samog kraja, ali je ostalo bez trofeja. U dvomeču finala Kupa (1:1, 1:1) poraženo je od Širokog Brijega na Pecari nakon izvođenja penala.

Konačno, ove sezone, šampionska titula je tri kola prije kraja u “džepu”. Šest bodova prednosti u odnosu na Zrinjski ne ostavlja bilo kakvu dilemu oko toga i Sarajevo će gotovo sigurno šesti put u historiji postati prvak, a finale Kupa sa Širokim Brijegom je historijska šansa ove generacije predvođene legendarnim Husrefom Musemićem da uđu u bh. fudbalske almanahe.

Dupla kruna je sigurno velika želja i svih navijača, a komforna situacija na tabeli trebala bi biti olakšavajuća okolnost i dodatna doza samopouzdanja pred dvije finalne utakmice sa Širokim Brijegom.