Rezime, 27. kolo Prve lige FBiH: Rođeni napravili veliki korak ka BH Telecom Premijer ligi FBiH

Kao što smo i najavljivali da bi utakmica u Gračanici u okviru 27. kola mogla biti odlučujuća, to se i ostvarilo, lider na tabeli mostarski Velež je ubjedljivo savladao domaću ekipu Bratstva rezultatom 0:3.

Na otvaranju utakmice Velež je zaigrao bolje, agresivnije i najbolji strijelac lige Nusmir Fajić je propustio veliku priliku za vodstvo Mostaraca. I u nastavku susreta Rođeni su bodreni svojim vjernim navijačima nastavili u istom tempu, ali su i domaći imali priliku preko Stojanova, ali je šutirao tik pored stative.

U 23. minuti nakon loše reakcije domaće obrane, golmana Divkovića i Razića, ovaj drugi postiže autogol za veliko slavlje igrača Veleža i njihovih navijača (0:1). U 52. minuti nakon asistencije Fajića, Ovčina povećeva prednost Rođenih na 0:2, a pet minuta prije kraja strijelac drugog gola za Velež, Ovčina postavlja konačnih 0:3 za veliku pobjedu mostarskog kluba.

Vrlo važnu domaću pobjedu je ostvarila ekipa Goražda protiv Slavena iz Živinica. U 31. minuti Armin Kapetan je doveo domaće u prednost, da bi stoper Vernes Islamagić u posljenjoj minuti povećao prednost domače ekipe na 2:0. U 65. minuti Omerović je svojim golom smanjio prednost Goraždana na 2:1, da bi snove Slavena o povoljnom rezultatu “srušio” Huseinspahić u 71. minuti.

Fudbaleri konjičkog Igmana su ugostili ekipu Rudara iz Kaknja i samo je pobjeda dolazila u obzir za pulene novog šefa stručnog štaba Igmana, Emira Tufeka. To su i ostvarili. Kerim Tatar je u 42. minuti pogodio za 1:0, da bi Aldin Hrvanović 11 minuta kasnije povećao prednost Konjičana, a Šubo je svojim golom u 84. minuti smanjio prednost domaćih na 2:1.

U Vitezu, kao i u Konjicu bivšem premijerligašu je bila neophodna pobjeda u borbi za opstanak u utakmici sa ekipom Orašja. Međutim, Oraški labudovi su i na ovoj utakmici dokazali da su veoma “nezgodni” kao gostujuća ekipa i golovima Mikića i Poturalića zabilježili četvrtu ovosezonsku pobjedu u gostima (1:2), a gol za domaće je postigao Rovčanin. Samo su Velež i Olimpik zabilježili više pobjeda u gostima u ovom prvenstvu.

Na preostale tri subotnje utakmice slavili su domaćini. Zvijezda je savladala ekipu bihaćkog Jedintva, 3:0 (Vučić, Lukić, Vulić), Metalleghe BSI Čapljinu sa 3:1 (Haračić, Pljevljak, Crnov, AG – Mustafić), dok je jedini gol u duelu u Novom Travniku, gdje istoimena ekipa savladala Bosnu iz Visokog, bio Hota.

Posljednji susret ovog kola je odigran u Sarajevu, gdje je Olimpik visoko porazio ekipu TOŠK – a iz Tešnja 6:1 (Muminović, Jusufi, Stojanović, Milović, Džafić, Sadiković – Mujagić).

Rezultati:

Goražde: Goražde – Slaven 3:1 (Kapetan 31’ Islamagić 45’ Huseinspahić 70’ / Omerović 65’)
Konjic: Igman – Rudar 2:1 (Tatar 42’ Hrvanović 53’ / Šubo 84’)
Gračanica: Bratstvo – Velež 0:3 (Razić 23 AG. Ovčina 52’ 85’)
Gradačac: Zvijezda – Jedinstvo 3:0 (Vučić 20’ Lukić 43’ Vulić 62)
Jajce: Metalleghe BSI – Čapljina 3:1 (Haračić 49’ Pljevljak 52’ Crnov 66’ AG / Mustafić 59’),
Novi Travnik: Novi Travnik – Bosna 1:0 (Hota 51’ )
Sarajevo: Olimpik – TOŠK 6:1 (Muminović 14’ Jusufi 22’ Stojanović 30’ Milović 44’ Džafić 63’ Sadiković 80’ / Mujagić 37’)
Vitez: Vitez – Orašje 1:2 (Rovčanin 57’ / Mikić 47’ Poturalić 55’)

U ovom kolu postignuto je 28 golova, sudije su pokazale 37 žutih kartona, ukupno je bilo 2.700 gledalaca, najviše u Gračanici (1. 500).