Rapsodija Zmajica: BiH razbila Estoniju i trijumfalno okončala kvalifikacije za Eurobasket

Ženska košarkaška reprezentacija BiH na najbolji mogući način završila je kvalifikacije za Evropsko prvenstvo, sigurnom pobjedom protiv Estonije u posljednjem kolu grupe C.

Naše djevojke odlično otvaraju meč u Orenburgu, poenima Deure i Brčaninović ostvaruju prednost od 5:0. Distancu uspješno održavaju, a zatim je dižu na 17:10 ubačajem Džebo u devetoj minuti, dok prvu dionicu zaključuju rezultatom 17:11.

U prvim minutama druge četvrtine Estonke prilaze na 15:17, ali uslijedila je serija Zmajica od 6-0 za 23:15 u 14. minuti i od tog trenutka se reprezentativke BiH više nisu osvrtale natrag.

U istom ritmu izabranice Gorana Loje nastavljaju igrati, da bi vezanim poenima raspoložene Melise Brčaninović “pobjegle” na razliku od 16 poena (35:19). Prvo poluvrijeme je okončano rezultatom 37:23.

Nakon odmora, razlika se i dalje povećavala. Novim pogotkom Brčaninović naše djevojke dolaze do prednosti od 20 poena razlike (50:30) u 27. minuti, a Nikolina Babić zatim diže i na +22 (57:35) pred sami kraj treće četvrtine, koja je završena rezultatom 57:37.

U posljednjoj dionici BiH nije smanjivala brzinu. Na pet minuta prije kraja, uz koš-faul Courtney Hurt, Lojine izabranice odlaze na distancu od 25 poena (68:43), a imaju i +28 (78:50) nakon realizovanih slobodnih bacanja Brčaninović u 39. minuti. Potom su Zmajice rutinski odradile posao do kraja, susret je okončan rezultatom 78:52.

Svim igračicama koje je imao na raspolaganju selektor BiH u ovom meču je pružio šansu i sve su se upisale u strijelce, a najefikasnije su bile Brčaninović (23 poena) i Hurt (16).

Naše djevojke tako su trijumfom zaključile kvalifikacije, sa ukupnim omjerom od pet pobjeda i jednim porazom. Ukoliko se ne desi prvoklasna senzacija i pobjeda Švicarske protiv Rusije u susretu koji počinje u 15.30 sati, BiH će takmičenje završiti na drugom mjestu grupe C. Plasman na EP naša selekcija je osigurala još u prošlom kolu, pobjedom nad Švicarskom.

BiH – Estonija 78:52 (17:11, 20:12, 20:14, 21:15)

BiH: Brčaninović 23, A. Delić 1, N. Delić 2, Domuzin 3, Marković 2, Babić 7, Deura 8, Džebo 2, Džombeta 1, Hurt 16, Tavić 7, Vrančić 6.

ESTONIJA: Kosareva 5, Pulk 12, H. Svilberg, Uprus 2, Vahi, Adler, ANderson 8, Pokk 6, Sepp, J. Svilberg 1.