Prije 42 godine: Kako je završio sarajevski derbi na startu proljetne polusezone

Nakon duge zimske pauze nastavljena je Premijer liga BiH, a u ponedjeljak 1. marta u derbiju 20. kola sastaju se Željezničar i Sarajevo. Sudbina je htjela da se datum današnjeg sarajevskog gradskog derbija "poklopi skoro u dan" sa utakmicom odigranom prije 42 godine u sličnim okolnostima.

Nakon duge zimske pauze nastavljena je Premijer liga BiH, a u ponedjeljak 1. marta u derbiju 20. kola sastaju se Željezničar i Sarajevo. Sudbina je htjela da se datum današnjeg sarajevskog gradskog derbija “poklopi skoro u dan” sa utakmicom odigranom prije 42 godine u sličnim okolnostima.

Riječ je o utakmici 18. kola Prvenstva Jugoslavije u sezoni 1978-79. Mnogo je poveznica sa današnjim derbijem: Željezničar protiv Sarajeva, stadion Grbavica, početak marta, otvaranje proljetne polusezone nakon duge zimske pauze…

U sezoni 1978-79 jesenja polusezona završena je 3. decembra 1978. nakon čega je uslijedila tromjesečna pauza. Fudbaleri Sarajeva su polusezonu okončali na petom mjestu sa 21 bodom, tri manje od lidera zagrebačkog Dinama, a zapravo su zaostajali samo bod za vodećom pozicijom.

Objašnjenje ove zbrke: Dinamu će naknadno biti oduzeta dva boda (prethodno dodijeljena za “zelenim stolom”) zbog dobro poznatog “slučaja Tomić”, što znači da su Modri na polusezoni imali samo 22 boda, koliko i Hajduk i Budućnost. Samo po bod su zaostajali Crvena Zvezda i Sarajevo na četvrtom i petom mjestu.

S druge strane, komšije s Grbavice, pod vodstvom novog trenera Ivice Osima, solidno su gurale u sezoni nakon povratka u Prvu ligu. Plavi su jesen okončali na 10. mjestu sa 16 bodova, od čega su 12 osvojili na Grbavici.

Bio je to treći duel Željezničara i Sarajeva u sezoni: Na startu prvenstva 13. augusta 1978, bordo tim je golovima Sušića i Pašića na punom Koševu pobijedio 2:0, da bi se Plavi revanširali svega 17 dana kasnije i u Kupu Maršala Tita na Grbavici deklasirali pulene Fuada Muzurovića rezultatom 4:0.

Uslijedio je treći duel sarajevskih rivala, 4. marta 1979. na startu proljetnog dijela sezone. Lijep i sunčan dan privukao je 22.000 gledalaca koji su ispunili Grbavicu i uživali u sjajnoj utakmici.

Već u 8. minutu je proključao dio stadiona ispunjen Željinim navijačima: Kapiten Plavih Hajrudin Saračević savladao je Irfana Handžića i doveo domaćina u vodstvo 1:0.

Svega desetak minuta kasnije Safet Sušić izvodi slobodan udarac sa desne strane, odbrana Želje zaboravila je na Radomira Savića, najboljeg strijelca Prve lige u prethodnoj sezoni (1977-78), koji glavom trese mrežu Zorana Čuljka (1:1).

Igra se otvoreno, šanse se smjenjuju pred oba gola, a dva minuta prije odlaska na odmor Željo ponovo vodi. Saračević je iz slobodnog udarca sa više od 25 metara iznenadio Handžića i pogodio mrežu (2:1).

Do novog izjednačenja dolazi u 65. minuti. Nakon kornera Sušića, u petercu je najviši Želimir Vidović i rezultat je 2:2. Finiš je pripao Željezničaru: U 75. minuti Ranko Đorđić je vukao loptu, činilo se da mu je ona pobjegla, no završila je u nogama Edina Bahtića iza odbrane Sarajeva i “Fićo” pogađa za 3:2.

Fudbaleri Sarajeva kreću na sve ili ništa, što ostavlja dosta prostora za Željine kontranapade, pa deset minuta prije kraja Nenad Starovlah pogađa mrežu za konačnih 4:2 za Plave. Tako je Željezničar u 38. prvenstvenom susretu protiv Sarajeva stigao do 11. pobjede.

Pokazat će se da je poraz u gradskom derbiju koštao bordo tim izlaska u Evropu. Uprkos činjenici da su puleni Fuada Muzurovića dva kola prije kraja bili na trećem mjestu, sa dva boda više od Crvene zvezde, ostali su bez plasmana u Kup UEFA.

Željezničar je povratničku sezonu okončao na devetom mjestu, a Ivica Osim počeo graditi tim koji će svoj vrhunac dostići plasmanom u polufinale Kupa UEFA šest godina kasnije.

Željezničar – Sarajevo 4:2 (2:1)

Sarajevo, 4. mart 1979. Stadion Grbavica, gledalaca 22.000. Vrijeme sunčano, teren pogodan za igru. Sudija: Vlado Tauzes (Ljubljana).

Strijelci: 1:0 Saračević (8), 1:1 R. Savić (19), 2:1 Saračević (43), 2:2 Vidović (65), 3:2 Bahtić (75), 4:2 Starovlah (80).

ŽELJEZNIČAR: Čuljak, Berjan, Starovlah, Lušić, Saračević, Čilić, S. Kojović, Đorđić, Paprica, Šerbo, Bahtić. Trener: Ivica Osim.

SARAJEVO: Handžić, Vidović, Lukić, B. Bošnjak, Rajković, Hadžibegić, Sušić, Janjoš (N. Ferhatović), Repčić, R. Savić, Pašić (Smajić). Trener: Fuad Muzurović.