Po čemu pamtimo dosadašnje mečeve protiv Japana?

Prvi meč odigran je 28. februara 2006. u Dortmundu na Westfalen stadionu. Naši reprezentativci predvođeni Blažom Sliškovićem glumili su Hrvatsku koja je četiri mjeseca kasnije igrala u grupi sa Japanom na Svjetskom prvenstvu u Njemačkoj.

Susret je završen rezultatom 2:2. Poveo je Japan u finišu prvog poluvremena preko Takahare, a izjednačio je Zvjezdan Misimović početkom drugog poluvremena sa bijele tačke. Emir Spahić nakon odbijene lopte postigao gol za preokret, ali je Nakata u 90. minuti postavio konačnih 2:2.

Meč je ostao upamćen po dobroj igri našeg tima koji je bio bolji protivnik i po debiju Admira Vladavića i Admira Raščića.

Drugi prijateljski susret odigran je 30. januara 2008. godine u Tokiju. Naša reprezentacija je predvođena selektorom Mehom Kodrom u Tokiju otputovala u kombinovanom sastavu, što su domaći iskoristili i slavili pobjedu rezultatom 3:0. Bio je to Kodrin debi na klupi Zmajeva.