Oproštaj prvaka od play-offa: Boston eliminisao Toronto nakon tijesnog finiša u sedmoj utakmici

Ove sezone NBA liga će dobiti novog prvaka. Branilac titule, Toronto, eliminisan je iz play-offa nakon odlučujuće, sedme, utakmice polufinala Istoka protiv Bostona.

Cijela serija bila je izuzetno kompetetivna, a i završni obračun ovih rivala je ponudio mnogo uzbuđenja.

Celticsi su imali blagu prednost tokom većeg dijela meča, ali Raptorsi su prokockali svoju šansu u finišu utakmice. Ključna je bila blokada Marcusa Smarta u zadnjoj minuti, kod prednosti Bostona od 89:87, kada je spriječio Normana Powella da poentira iz polaganja i izjednači.

Aktuelni prvaci su mogli izjednačiti i na 12 sekundi prije kraja, kod 90:87, ali je Fred VanVleet promašio šut za trojku. Na koncu je Kemba Walker ubacio slobodna bacanja za konačnih 92:87 i plasman Celticsa u finale Istoka, gdje ih čeka Miami Heat.

Još jednu sjajnu partiju kod Bostona je pružio Jayson Tatum sa 29 poena i 12 skokova, Jaylen Brown je dodao 21 poen. U redovima poraženih najefikasniji je bio pomenuti VanVleet (20 poena).

Denver Nuggetsi su zasad izbjegli eliminaciju i smanjili u seriji protiv Los Angeles Clippersa na 2-3.

Kalifornijska ekipa je vodila većim dijelom utakmice, pred kraj prvog poluvremena imala i prednost od 56:40, ali Denver je istopio distancu te serijom 14-2 u zadnjoj četvrtini došao do vodstva 94:88.

Clippersi su potom prišli na dva poena zaostatka (102:100) minut i po prije završetka, ali za nešto više od toga nisu imali goriva. Nuggetsi su slavili sa 111:105.

U redovima pobjedničkog sastava blistali su Jamal Murray (26 poena) i Nikola Jokić (22 poena, 14 skokova), kod Clippersa su najbolji bili Kawhi Leonard (36 poena) i Paul George (26).