New England neće odbraniti titulu: Titansi srušili prvake u wild card rundi na njihovom terenu

Aktuelni šampion NFL lige New England Patriotsi neće braniti titulu pošto su u wild card rundi eliminisani od Tennessee Titansa porazom na svom terenu 20:13, uz fenomenalnu partiju najboljeg raning beka lige.

Patriotsi su poraženi na svom stadionu u play-offu prvi put poslije 2013. Sa druge strane Tennessee se uspio plasirati u divizijsku rundu poslije tri godine i gostovat će najboljem timu ligaškog dijela Baltimore Ravensima.

Kao i u mnogim ranijim utakmicama i na ovom meču glavni problem Patriota bio je napad. To se moglo naslutiti već u prvom driveu, iako su postignuti poeni. Došli su šampioni do crvene zone, ali nisu uspjeli do touchdown i morali su da se zadovolje šutem za tri poena. Titansu su odgovorili touchdownom Firksera za vodstvo 7:3, što je bio i rezultat prve četvrtine.

U drugom periodu mnogo bolja igra Patriota. Prvo je Edelman poslije istrčao touchdown za novo vodstvo domaćih 10:7. Ovim touchdownom postao je tek četvrti čovjek kome je pošlo za rukom da u play-offu uhvati, baci i istrči touchdown.

Potom je odbrana počela da radi posao i potpuno neutralisala napad Titana, a na drugoj strani dobili su izvanrednu priliku da novim touchdownom odu na velikih 10 poena prednosti. Imali su četiri pokušaja za gol sa linije od jednog jarda. Međutim, nisu bili uspješni u prva tri pokušaja, pa su se zadovoljili field goalom za prednost 13:7.

Moguće da je to i bio odlučujući trenutak, jer su se gosti osokolili i poslije sjajnog drivea, koji je na leđima nosio slavljenik, inače i najbolji trkač ligaškog dijela Derrick Henry, Titani su došli do touchdowna, upravo Henryja. Poveli su 14:13, a Henri je sjajnu partiju u prvom poluvremenu, u kojem je istrčao 120 jardi, upotpunio i touchdownom.

Nevjerovatno, ali u drugom poluvremenu nije bilo poena sve do same završnice. U stanju potpunog očaja, Patriotsi su dobili loptu na jard od sopstvene end zone 15 sekundi prije kraja, i to bez ijednog time-outa, pa je Tomu Bradyju ostalo samo da igra potpuno hazarderski. Međutim, već prvi pokušaj pasa presekao je bivši igrač ekipe iz Foksboroa Logan Ryan i vratio interception za touchdown čime je bila i definitivno gotova utakmica i Patriote nisu dočekale divizijsku rundu play-offa prvi put poslije 2010. godine.

Poznata su oba para AFC play-offa. Tennessee će gostovati Baltimoreu, a Kansas City će dočekati Houston, koji je poslije velikog preokreta izbacio Buffalo.