Nakon 35 godina: Osim ponovio očevo dostignuće, Musemić akter u dva najteža poraza Sarajeva

Željezničar je u 119. ligaškom sarajevskom derbiju na Grbavici savladao Sarajevo rezultatom 5:2, čime je izjednačio najubjedljiviju prvenstvenu pobjedu protiv ljutog rivala iz sezone 1983/84.

Zanimljivost je da je tada Plave sa klupe predvodio Ivica Osim, a 35 godina kasnije njegov sin Amar ponovio je očevo dostignuće kao šef stručnog štaba Željezničara.

Kuriozitet je da je i u spomenutom meču odigranom 18. marta 1984. godine na Grbavici, Sarajevo povelo autogolom Mirsada Baljića u 14. minuti. U nastavku je Željo preokrenuo i golovima Edina Bahtića (39’, 83’), Edina Ćurića (53’ penal, 78’), te Radeta Paprice (45’) stigao do ubjedljivog slavlja. Drugi gol za tim sa Koševa postigao je Senad Merdanović (61’).

U drugom poluvremenu, Sarajevo je dobilo dva crvena kartona. Prvo je isključen Davor Jozić nakon drugog žutog kartona, a potom i Husref Musemić koji je pocrvenio zbog oštrog starta na Radetu Paprici. Trener Sarajeva se i sinoć “crvenio”, ali ovoga puta zbog teškog poraza njegovih izabranika.

Željezničar je tako ponovio najubjedljiviju ligašku pobjedu protiv Sarajeva. U tri navrata su slavili i sa 4:1 (1958., 1981. i 1986. godine), a najubjedljivija pobjeda u svim takmičenjima datira iz 1999. godine kada je tim sa Grbavice u Superkupu nadigrao Sarajevo sa 4:0.

S druge strane, tim sa Koševa i dalje je vlasnik rekordne pobjede u historiji sarajevskog derbija. U prvom međusobnom ligaškom duelu 1954. godine Sarajevo je na Grbavici pobijedilo rezultatom 1:6, a u dva navrata je slavilo i sa 5:0 (1976. i 1995. godine).

Statistika: Željezničar – Sarajevo