Nadal ispustio dva seta prednosti, ali na kraju savladao Shapovalova, ispala četvrta nositeljica

Odigran je po jedan meč četvrtine finala Australian Opena u muškoj i ženskoj konkurenciji, a Rafael Nadal je uz dosta problema ostvario plasman u polufinale, dok je osvajačica Roland Garrosa Barbora Krejčikova ispala.

Nadal je nakon velike borbe i ispuštena dva seta viška, ipak na kraju savladao Denisa Shapovalova sa 3:2 (6:3, 6:4, 4:6, 3:6, 6:3). Očekivalo se da bi Nadal mogao imati težak zadatak, ali na početku meča Kanađanin je bio nervozan i to nije nagovještavao, no konačno se probudio u trećem setu.

Meč je obilježila i situacija iz drugog seta. Shapovalov je ušao u kratku raspravu sa sudijama, žaleći se da Nadal odugovlači vrijeme i da mu to remeti ritam servisa.

Španski teniser će u borbi za finale igrati protiv pobjednika duela Gael Monfils – Matteo Berrettini.

Amerikanka Madison Keys je u četvrtfinalu ubjedljivo rezultatom 2:0 (6:3, 6:2) eliminisala četvrtu nositeljicu i aktuelnu šampionku Rolan Garrosa Čehinju Barboru Krejčikovu. Trenutno 51. igračica svijeta za prvi plasman u finale Melburna igrat će protiv bolje iz duela Ashleigh Barty – Jessica Peglula.