Na korak od historije: Rafael Nadal pobijedio Mattea Berrettinija za 29. grand slam finale!

Rafael Nadal plasirao se u finale Australian Opena nakon što je savladao Mattea Berrettinija sa 3:1 (6:3, 6:2, 3:6, 6:3), a ovo je za Španca 29. grand slam finale, šesto na ovom takmičenju. Vrijedi istaći i da je došao do jubilarne 500. pobjede na tvrdoj podlozi.

Italijanski teniser igrao ispod svakog nivoa u prva dva seta i poslije sat. Nadal je bez problema u prvom setu napravio jedan brejk, a u drugom dva i bilo je to laganih 2:0 za Rafu. Ipak, u trećem setu Berrettini se konačno probudio i pokazao da može napraviti i probleme Špancu, te je smanjio na 2:1.

Četvrti set je bio skoro identičan trećem, ali je otišao na stranu Nadala. Prve brejk šanse su se desile u osmom gemu kada je Nadal dočekao konačno svoju šansu. Oduzeo je servis Italijanu i potom je lako taj brejk i ovjerio za 6:3, a time i 3:1 u setovima.

Nadal će u nedjelju u finalu igrati protiv Stefanosa Tsitsipasa ili Daniila Medvedeva, tako da je na korak od ispisivanja historije. Ukoliko Španac osvoji Australian Open izdvojit će se na vrhu kao prvi teniser u historiji sa 21 osvojenom grand slam titulom.