Na današnji dan prije 54 godine: Velika pobjeda Sarajeva na Marakani

Pobjedom u finalu Kupa protiv banjalučkog Borca, fudbaleri Sarajeva su u srijedu pridodali još jedan trofej u klupskoj vitrini, bogatoj riznici koja se počela puniti 1967. godine osvajanjem titule prvaka Jugoslavije.

Možda najvažnija pobjeda na putu do titule u sezoni 1966-67 bio je trijumf ostvaren na današnji dan prije 54 godine. Tog dana su fudbaleri Bordo tima na beogradskoj Marakani pobijedili Crvenu Zvezdu u derbiju 25. kola Prvenstva Jugoslavije.

Atmosfera u taboru ligaša s Koševa nije bila povoljna uoči utakmice protiv Zvezde. Fudbaleri Sarajeva bili su u lošoj seriji, obilježenoj sa četiri poraza u prethodnih pet utakmica, a na Marakanu su stigli nakon dva bolna neuspjeha u nizu.

Najprije su 21. maja 1967, u meču 24. kola, na Stadionu po Bijelim Brijegom poraženi od Veleža 0:1 i to autogolom Mirsada Fazlagića. Tri dana kasnije Bordo tim je igrao odlučujuću utakmicu za pehar maršala Tita. U jedinom finalu jugoslovenskog odigranom u jednoj utakmici izvan Beograda, Hajduk je bio bolji od Sarajeva 2:1.

Stoga je gostovanje Zvezdi stiglo u najgorem mogućem trenutku za ekipu Miroslava Brozovića. Doduše, Sarajevo je još držalo lidersku poziciju sa 33 boda, ali su Bordo timu za vratom puhali Partizan (32), polufinalista Kupa sajamskih gradova i budući pobjednik tog takmičenja Dinamo (31), četvrtfinalista Kupa šampiona Vojvodina (28), Crvena Zvezda (27)…

Tog 28. maja 1967. godine su lijepo i sunčano vrijeme, te dolazak lidera na tabeli, na beogradsku Marakanu privukli 35.000 gledalaca, koji su očekivali da Zvezda pobjedom uhvati posljednji voz u trci za titulu.

Utakmica je počela napadima Zvezde, ali je prvu veliku šansu imalo Sarajevo. Boško Prodanović je izašao sam pred golmana Ratomira Dujkovića, koji je odbranio udarac fudbalera Sarajeva. Na suprotnoj strani udarac mladog Trifuna “Trifketa” Mihajlovića zaustavila je prečka.

Sarajevo je povelo u 20. minutu. Boško Antić je promiješao odbranu Zvezde, prevario trojicu protivničkih igrača i sa nekih 11-12 metara pogodio lijevi gornji ugao nemoćnog Dujkovića. Samo osam minuta kasnije ponovo se zatresla mreža domaćina. Nakon slobodnog udarca s desne strane, najviši u skoku bio je Prodanović i pogodio za 0:2.

Već do odmora je ishod utakmice mogao biti riješen: Vahidin Musemić je napravio gol šansu Stjepanu Blaževiću, ali je vezista Sarajeva za nekoliko centimetara bio neprecizan. Kazna za ovaj promašaj stigla je u posljednjim trenucima prvog poluvremena: Neopreznost odbrane Sarajeva iskoristio je Dragan Džajić, pa se na odmor, umjesto rezultatom 0:3, otišlo s minimalnim vodstvom gostiju 1:2.

U nastavku je trener Miljan Miljanić sve karte bacio u napad, Zvezda je napadala, bilo je i nekih šansi pred golom Ibrahima Sirće ali je ekipa Mehe Brozovića znalački čuvala rezultat. U posljednjim trenuicima utakmice sijevnula je kontra Sarajeva, a najbolji igrač utakmice Boško Antić postigao je još jedan sjajan gol za konačnih 1:3 i veliku pobjedu Sarajeva!

Bio je to trijumf kojim se Sarajevo vratilo u pobjedničku seriju. Do kraja šampionata, u posljednjih pet utakmica, Bordo tim osvojio je sedam od mogućih 10 bodova, pa je 35 dana nakon pobjede na Marakani na Koševo stigao prvi veliki trofej u klupskoj historiji – titula prvaka Jugoslavije.

Crvena Zvezda – Sarajevo 1:3 (1:2)

Beograd, 28. maj 1967. Stadion Crvene Zvezde. Gledalaca 35.000. Vrijeme toplo, teren pogodan za igru. Sudija: Tešanić (Varaždin). Strijelci: 0:1 Antić (20), 0:2 Prodanović (28), 1:2 Džajić (45), 1:3 Antić (89).

CRVENA ZVEZDA: Dujković, A. Stojanović, Karapandžić, Melić (Dakić), A. Marković, Klenkovski, Ostojić, Aćimović, Lazarević, T. Mihajlović, Džajić. Trener: Miljan Miljanić.

SARAJEVO: Sirćo, Fazlagić, Muzurović, Jesenković (Dilberović), Bajić, Prljača, Prodanović, Šiljkut, Musemić, Blažević, Antić. Trener: Miroslav Brozović.