Na današnji dan prije 50 godina: Rekordna Željina pobjeda kao najava titule

Na početku mali kviz za navijače Željezničara i sve ljubitelje fudbala. Možete li nabrojati najubjedljivije Željine pobjede iz prvenstava bivše Jugoslavije? Da se ne mučite previše: Plavi su ostvarili četiri trijumfa s šest i više golova razlike, sve na domaćem terenu. Prva je ostvarena 11. novembra 1962. godine protiv titogradske (podgoričke) Budućnosti (6:0). Tu su i pobjede protiv niškog Radničkog (7:1) 24. juna 1973. godine, te u duelu s Teteksom iz Tetova (6:0) 7. marta 1982.

FOTO: Ekipa Željezničara koja je razbila Maribor i osvojila titulu: Sprečo, Bećirspahić, Katalinski, Janjuš, Janković, D. Kojović, Bukal, Deraković, Hadžiabdić, Bratić, Jelušić

A rekordnu pobjedu Plavi su ostvarili na današnji dan prije tačno 50 godina u susretu s Mariborom. Desilo se to u meču 2. kola Prvenstva Jugoslavije u sezoni 1971-72, koja će biti okončana šampionskim slavljem “Ribarovih beba”. Kao i u mnogim drugim sličnim pričama, treba se vratiti malo u prošlost, u ovom slučaju 2,5 mjeseca unazad. Datum je 13. juni 1971. godine, finiš sezone 1970-71. Ekipa Željezničara pokušava nadoknaditi tri boda minusa za vodećim Hajdukom i u 32. kolu na Koševu dočekuje Maribor. Željo je “petardom” ispratio Ljubičaste (5:0) u meču u kojem su se u listu strijelaca upisali Josip Bukal (3), Brane Jelušić i Boško Janković.

Na nesreću Plavih, Hajduk je ostvario dvije, u najmanju ruku čudne, gostujuće pobjede – protiv Vojvodine 3:1 (dva gola u posljednja tri minuta) i Partizana 4:3 (nakon 0:3 na poluvremenu) – pa se tim s Grbavice, tada domaćin na Koševu, morao zadovoljiti vicešampionskom titulom, dotad najvećim klupskim uspjehom. U novu sezonu (1971-72) puleni Milana Ribara ušli su odlučni da dokažu da su najbolji jugoslovenski tim, iako su navijači očekivali više od remija (0:0) na startu prvenstva u Kragujevcu protiv domaćeg Radničkog 22. augusta 1971.

Protivnik u 2. kolu bio je Maribor, klub koji je 1967. stekao status prvoligaša i u narednih pet sezona uspijevao opstati u društvu najboljih. Među nezamjenjivim igračima Maribora tih godina treba izdvojiti nekoliko imena: Tragično preminuli golgeter Mladen Krajnjc (1945-1988) bio je najbolji strijelac Viola, a nezamjenjivi prvotimci bili su i Rajko Rašević i Boris Binkowski. Rašević (1946-2011), rođen u Brezi, legenda Visokog, kasnije će postati igrač i trener Sarajeva, čak i prvotimac Željezničara, dok je istočnonjemački napadač Binkowski (1945-2014) bio jedan od prvih stranaca u jugoslovenskom fudbalu. Na klupi Maribora sjedio je Kemal “Kiki” Omeragić (1931-2014), rođeni Skopljanac koji je radio u mnogim jugoslovenskim i turskim klubovima, a najdublji trag ostavio je u Proleteru iz Zrenjanina i Rudaru iz Kaknja.

Iako je tog 29. augusta 1971. godine Željezničar bio u ulozi favorita, niko nije mogao očekivati da će slovenski klub doživjeti još jednu katastrofu, ubjedljiviji poraz nego 2,5 mjeseca ranije. Od prvog zvižduka sudije Đorđevića iz Beograda na terenu je postojao samo jedan tim. Već u 5. minuti Jelušić se probio po desnoj strani, uposlio Edina Spreču, koji je prevario Milana Đuričića (najpoznatiji kao fudbaler i trener Osijeka) i s lakoćom savladao slavnog golmana Herberta Vabiča (1:0). Samo šest minuta kasnije ponovo se zatresla mreža Mariborčana: Jelušić je opet počeo akciju, uposlio Blagoja Bratića, uslijedio je centrašut u peterac gdje je najprisebniji bio Avdija Deraković i pogodio za 2:0. Nije prošlo ni pola sata a Željo je već vodio 3:0 nakon što je Sprečo iznenadio Vabiča i postigao svoj drugi gol. U 44. minuti najljepša akcija na utakmici: Bratić je odigrao dupli pas s Josipom Katalinskim i topovskim udarcem zatresao mrežu (4:0).

Na odmoru je trener gostiju Omeragić zamijenio golmana: Umjesto indisponiranog Vabiča ušao je Alfonz Horvatić, čuvar mreže najpoznatiji po tri sezone u Veležu (1965-1968), prije nego će mu “jedinicu” oteti Enver Marić i prisiliti ga da potraži novu sredinu. Odnos snaga na terenu Koševa nije se promijenio. Fizički sjajno pripremljeni fudbaleri Željezničara ne posustaju, nastavljaju napade, a Mariborčani se grčevito brane. Bratić iz solo akcije postiže svoj drugi gol u 54. minuti (5:0), no uprkos “petardi” u mreži gostiju mnogima nije bilo jasno “gdje je, šta radi” najbolji strijelac Plavih Josip Bukal? Željin bombarder je dao odgovor u finišu utakmice. Za svega 18 minuta Bukal postiže “hat-trick” za konačnih 8:0, najubjedljiviju pobjedu Željezničara u historiji jugoslovenske Prve lige.

Tako je Maribor u svega 2,5 mjeseca u dvije utakmice protiv Željezničara primio čak 13 golova! Nezaboravna utakmica na Koševu bila je najava onoga šta će se desiti 10-ak mjeseci kasnije. Na kraju sezone, u junu 1972. godine, Željezničar je promoviran u prvaka Jugoslavije, dok je Maribor osvojio posljednje mjesto, ispao iz Prve lige u koju se više nikad neće vratiti. Doduše, Plavi i Ljubičasti odigrat će još dvije međusobne utakmice u vrijeme bivše države – u Drugoj ligi Zapad u sezoni 1977-78. Kada je u prvih 15-ak minuta utakmice odigrane na Grbavici, 4. septembra 1977. godine, Željo protiv Maribora poveo 3:0, mnogi su prizivali reprizu “osmice” s Koševa, no Plavi su povukli “ručnu” i pobijedili “samo” 4:1. Ljubičasti su decenijama čekali na “osvetu” za ponižavajuće poraze i dočekali je u pretkolu Lige prvaka u sezoni 2012-13, kada su u obje utakmice bili bolji od Željezničara (4:1, 2:1).

Željezničar – Maribor 8:0 (4:0)

Sarajevo, 29. august 1971. Stadion Koševo. Gledalaca 8.000. Vrijeme toplo, teren pogodan za igru. Sudija: Vlada Đorđević (Beograd).

Strijelci: 1:0 Sprečo (5), 2:0 Deraković (11), 3:0 Sprečo (25), 4:0 Bratić (44), 5:0 Bratić (54), 6:0 Bukal (67), 7:0 Bukal (83), 8:0 Bukal (85).

ŽELJEZNIČAR: Janjuš, D. Kojović, Bećirspahić, Bratić, Katalinski, Hadžiabdić, Jelušić (S. Kojović), Janković (Hrvat), Bukal, Sprečo, Deraković. Trener: Milan Ribar.

MARIBOR: Vabič (Horvatić), Grbavac, Đuričić, Bolfek, Filipović, Rašević, Horjak, Radić, Krajnjc, Klačnik, Binkowski. Trener: Kemal Omeragić.