Na današnji dan prije 45 godina: Sarajevo “petardom” ispraćeno iz Mostara

Pet golova u mreži Fahrije Dautbegovića i dva promašena jedanaesterca ispred Slavka Njeguša, bilans je nezaboravnog bh. derbija koji su obilježili Duško Bajević i tada 17-godišnji Blaž Slišković. Priča o najubjedljivijoj pobjedi Veleža nad Sarajevom 21. novembra 1976. godine.

FOTO: Ekipa Veleža koja je razbila Sarajevo: Slavko Njeguš, Vladimir Pecelj, Nikola Grabovac, Veselin Đurasović, Džemal Hadžiabić, Boro Primorac (stoje), Blaž Slišković, Duško Bajević, Franjo Vladić, Milidrag Hodžić, Momčilo Vukoje (čuče)

Sezona 1976-77 donijela je dosta promjena u igračkom kadru i stručnom štabu Veleža. Nakon što su u prethodnoj sezoni (1975-76), Rođeni osvojili tek deveto mjesto i tako nakon dugo vremena ispali iz vrha jugoslovenskog fudbala, legendarni Sulejman Rebac je napustio mjesto šefa stručnog štaba.

Uspješnu 8-godišnju misiju trenera Veleža, “Sula” je završio krajem juna i početkom jula 1976. u utamicama finala Srednjoevropskog kupa, kada su Mostarci u dvomeču poraženi od Wacker Innsbrucka (1:3, 1:3). Na mjestu trenera zamijenio ga je Muhamed Mujić, još jedna Veležova legenda. Mujić se odmah suočio s ozbiljnim hendikepom jer je proslavljeni golman Enver Marić prešao u njemački Schalke, a “poslovođa” Franjo Vladić imao problema s povredom na početku sezone.

Stoga ne čudi da u jesen 1976. godine Velež nije briljirao, u 1. kolu Kupu maršala Tita je poražen od drugoligaša Vardara, ali je svejedno bio pri vrhu prvenstvene tabele, predvođen već dokazanim asovima i reprezentativcima Duškom Bajevićem i Vahidom Halilhodžićem, tek oporavljenim Vladićem i mladim, tada 17-godišnjim, Blažom Sliškovićem. Mostarci su 14. novembra skočili na treće mjesto nakon pobjede nad Hajdukom (4:0), “starom mušterijom” pod Bijelim Brijegom, ali su samo tri dana kasnije poraženi na Kantridi od Rijeke (1:2) i pali na šestu poziciju prvenstvene tabele.

Na redu je bio bh. derbi protiv Sarajeva u 15. kolu – 21. novembra 1976. u Mostaru. Tradicija je bila na strani Sarajeva. Bordo tim bio je više od 30 mjeseci neporažen u susretima s Veležom, a prethodni duel dva kluba, također pod Bijelim Brijegom u martu 1976. godine, pripao je klubu s Koševa (1:0) pogotkom odluke Srebrenka Repčića. Nakon sedmog mjesta u sezoni 1975-76, konačno jedne sezona u kojoj navijači Bordo kluba nisu strahovali za opstanak, Sarajevo se u jesen 1976. vratilo na dno, dočekavši gostovanje u Mostaru na 13. poziciji s 12 bodova, samo dva više od pretposljednjeg Čelika.

Tek što je Muhamed Mujić kompletirao sastav, uoči utakmice protiv Sarajeva zadesili su ga novi problemi. Na Rijeci je povrijeđen Dubravko Ledić, a dva dana prije bh. derbija, na posljednjem treningu je udarac u članak dobio Vahid Halilhodžić, pa su obojica propustila duel starih rivala pod Bijelim Brijegom. Vukašin Višnjevac, trener Sarajeva, nije imao problema i mogao je izvesti najjači sastav u Mostaru.

Prvi minut utakmice odigrane na današnji dan prije 45 godina nije nagovještavao šta će se dešavati u bh. derbiju. Samo što se krenulo s centra, u prvom napadu Sarajeva, na rubu svog šesnaesterca okliznuo se mladi Veselin Đurasović, ali ovaj poklon nije iskoristio Srebrenko Repčić. U 6. minutu Velež dolazi u vodstvo. Duško Bajević je nepropisno zaustavljen na 18 metara od gola Sarajeva, “Princ s Neretve” odlučuje sâm izvesti slobodan udarac, lobuje živi zid gostiju, pogađa gornji desni ugao gola Fahrije Dautbegovića, koji je samo pogledom ispratio loptu u mrežu (1:0).

Vodeći pogodak daje krila Rođenima, nižu se prilike pred golom Sarajeva, u narednih nekoliko minuta Boro Primorac pogađa stativu, Džemal Hadžiabdić prečku, ali rezultat nije promijenjen. I Sarajevo je bilo u prilici za izjednačenje, kada je Safet Sušić prebacio prazan gol Njeguša. Gledaoci pod Bijelim Brijegom mogli su uživati u izvanrednoj i otvorenoj igri s obje strane. Uslijedila je šansa Bajevića, pa dvije izvanredne prilike Dragana Simića na suprotnoj strani, međutim umjesto 4:3, na semaforu je nakon pola sata stajalo “samo” 1:0.

Nakon serije promašaja, u 32. minuti su gledaoci vidjeli drugi pogodak. Milidrag Hodžić je u šesnaestercu Sarajeva proigrao Blaža Sliškovića, a tinejdžer “Baka” neodbranjivim udarcem pogodio mrežu (2:0). Sarajevo je imalo priliku da uoči odmora smanji rezultat. U svom kaznenom prostoru rukom je igrao Nikola Grabovac, pa je sudija Ristić iz Beograda pokazao na bijelu tačku. Jedanaesterac je izveo Sušić, međutim pročitao ga je Slavko Njeguš i odbranio prednost Veleža od dva gola razlike na poluvremenu.

Ako je u prvom dijelu Sarajevo bilo koliko-toliko ravnopravan protivnik, u nastavku je na terenu postojao samo jedan tim – Velež. Pred golom Dautbegovića redale su se šanse Sliškovića, Bajevića, Hadžiabdića, ali su sjajni “Faćo” i nepreciznost Rođenih krivci što se rezultat nije mijenjao do posljednjih 20-ak minuta. Onda je u 71. minuti Bajević asistirao Vladiću i “Kulje” s 10-ak metara pogađa za 3:0. Samo tri minute kasnije, ponovo je u glavnoj ulozi najbolji igrač utakmice Duško Bajević: Nakon centaršuta Hadžiabdića, “Princ” je najviši u kaznenom prostoru Sarajeva, udarac glavom i Dautbegović mora četvrti put vaditi loptu iz mreže (4:0).

Tu nije kraj košmaru za fudbalere Sarajeva. U 77. minuti Hadžiabdić u šesnaestercu ruši Sušića i sudija Ristić, na veliko negodovanje publike, svira još jedan penal za Sarajevo. Kad neće, onda neće… Loptu ovaj put uzima Simić, ali ni on ne uspijeva savladati Njeguša. Tačku na sjajnu partiju Veleža i debakl Sarajeva stavio je Primorac tri minute prije kraja, kada je nakon solo prodora postavio konačan rezultat (5:0). Bila je to najubjedljivija pobjeda Veleža nad Sarajevom, najteži poraz Bordo tima u sezoni u kojoj su jedva izbjegli seobu u niži rang. Kuriozitet: Na kraju prvenstva je Vukašin Višnjevac napustio klupu Sarajeva i odmah preuzeo ekipu Veleža, koja mu je nanijela najbolniji poraz u dotadašnjoj trenerskoj karijeri…

Velež – Sarajevo 5:0

Mostar, 21. novembra 1976. Stadion pod Bijelim Brijegom. Gledalaca 6.000. Vrijeme oblačno i mjestimično sunčano, teren raskvašen. Sudija: Radmilo Ristić (Beograd). Žuti kartoni: Hadžiabdić (Velež), Radeljaš (Sarajevo).

Strijelci: 1:0 Bajević (6), 2:0 Slišković (32), 3:0 Vladić (71), 4:0 Bajević (74), 5:0 Primorac (87).

VELEŽ: Njeguš, Đurasović, Dž. Hadžiabdić, Primorac, Grabovac, Pecelj, Vukoje, Slišković, Bajević, Vladić (Dubovina), M. Hodžić (Mulahasanović). Trener: Muhamed Mujić.

SARAJEVO: Dautbegović, Vidović (H. Radeljaš), Bošnjak, Pirić, Tešan, N. Ferhatović, Sušić, D. Simić (R. Savić), Dupovac, N. Merdanović, Repčić. Trener: Vukašin Višnjevac.