Na današnji dan prije 45 godina: Petarda u mreži Ribara

Početak Prvenstva Jugoslavije u sezoni 1976-77, nakon svega 40-ak dana ljetne pauze, najavio je košmar za sarajevske fudbalske klubove. Dešavalo se to nakon solidne sezone (1975-76) Sarajeva u kojoj je klub s Koševa osvojio sedmo mjesto, za razliku od komšija s Grbavice koji su tek u posljednja četiri kola pobjegli s pretposljednje pozicije i seobe u niži rang.

Početak sezone 1976-77 bio je zanimljiv i zbog činjenice da su sarajevski rivali ponovo “dijelili” stadion. Naime, u proljeće 1976. se Željo vratio na svoju Grbavicu nakon 8-godišnjeg “domaćinstva” na Koševu. A u ljeto 1976. počeli su kratki radovi na rekonstrukciji Stadiona Koševo, pa se ovaj put Bordo tim preselio kod komšija na Grbavicu.

Na otvaranju sezone (22. augusta 1976. godine) Sarajevo je na Grbavici osvojilo samo bod u duelu s OFK Beogradom (2:2), dok je Željezničar zahvaljujući sjajnom golmanu Janjušu izbjegao katastrofu na Tušnju protiv Slobode (0:2). U drugom kolu Sarajevo osvaja bod u Ljubljani (2:2), baš kao i Željezničar na Grbavici protiv Vojvodine (1:1).

Prve lampice za uzbunu pale se u 3. kolu kada oba sarajevska rivala bilježe poraze. Na Grbavici Sarajevo glatko gubi od Budućnosti (0:2), dok je Željo deklasiran u Splitu (0:4), pri čemu je ekipa Milana Ribara sve golove primila u finišu, u periodu u 74. do 85. minuta!

Ni četvrto kolo ne donosi puni bodovni plijen klubovima iz glavnog grada BiH. Iako je Bordo tim na niškom Čairu golovima Dupovca i Repčića na poluvremenu vodio 2:0, u nastavku se desio potop i novi poraz (2:4). Željo je protiv Rijeke na domaćem terenu jedva iščupao bod (1:1) jer je izjednačujući pogodak Odovića postignut iz sumnjive pozicije koja je mirisala na ofsajd. Tako su nakon prva četiri kola oba sarajevska prvoligaša bila prikovana za dno tabele, sa po dva boda, gdje im je društvo pravila ljubljanska Olimpija.

Stoga je gradski derbi u 5. kolu, 12. septembra 1976. godine, dobio puno veći značaj od lokalnog rivaliteta sarajevskih klubova. Bordo tim bio je lišen usluga povrijeđenog Safeta Sušića, što je, uz izostanak Edhema Šljive (otišao u JNA), bio veliki hendikep za trenera Vukašina Višnjevaca. Temperamentni trener Sarajeva je krivca za debakl u Nišu pronašao u golmanu Savi Ekmečiću, pa je u derbiju povjerenje ponovo ukazao veteranu Fahriji Dautbegoviću koji je branio u prva tri kola. Jedina dobra okolnost za Sarajevo bio je povratak na koševski stadion.

Utakmica odigrana na današnji dan prije 45 godine protekla je u potpunoj dominaciji Sarajeva i pamti se kao jedan od najtežih poraza Željezničara u gradskim derbijima. U novinskim izvještajima pisalo je da je rezultat previsok, odnosno da puleni Milana Ribara nisu zaslužili takav debakl, ali se, kao i obično, pamti krajnji ishod: Sarajevo – Željezničar 5:0.

Već u 4. minutu se mreža Slobodana Janjuša prvi put zatresla. Lijepu akciju Želimira Vidovića i Srebrenka Repčića u pogodak je pretvorio centarfor Sarajeva Zlatko Dupovac. Strijelac prvog gola bio je najzaslužniji i za povećanje prednosti tima sa Koševa: Dupovac je u 28. minuti asistirao Draganu Simiću, koji je pogodio za 2:0 – rezultat prvog poluvremena.

Samo što je varaždinski sudija Marijan Rauš dao znak za početak drugog dijela, Radomir Savić je na dodavanje Nijaza Merdanovića postigao treći gol (3:0). Najbolji igrač utakmice Dupovac iskoristio je grešku Karalića u 64. minutu, uposlio Simića, koji postiže svoj drugi, a četvrti gol za Sarajevo (4:0). Sjajni Dupovac bio je asistent i za konačnih 5:0 u 75. minutu kada je namjestio gol mladom Nenadu Vidakoviću.

Oni koji su bili svjedoci ovom čudnom gradskom derbiju sjećaju se da su fudbaleri Sarajeva iskoristili sve svoje šanse i greške Željine odbrane, dok su Plavi pokazali izuzetnu neefikasnost. Bio je to početak agonije Željezničara: Nakon debakla na Koševu Plavi su preuzeli “fenjer” koji neće ispuštati do kraja prvenstva. Svega pet godina nakon osvajanja titule, Željo je preselio u niži rang. Jedna od svijetlih tačaka u horor-sezoni bio je gradski derbi u proljetnom dijelu, kada se 3. aprila 1977. godine Željo djelimično revanširao komšijama i na Grbavici slavio 3:0.

Malo je nedostajalo da te sezone Sarajevo ostane bez ijednog prvoligaša jer je klub s Koševa jedva izborio opstanak plasmanom na 16. poziciju, i to zahvaljujući pobjedi (1:0) nad direktnim rivalom Napretkom u finišu sezone, u Kruševcu 29. maja 1977. Junak pobjede bio je Fahrija Dautbegović…

Sarajevo – Željezničar 5:0 (2:0)

Sarajevo, 12. septembar 1976. Stadion Koševo. Gledalaca 20.000. Vrijeme toplo, teren pogodan za igru. Sudija: Marijan Rauš (Varaždin).

Strijelci: 1:0 Dupovac (4), 2:0 Simić (28), 3:0 R. Savić (46), 4:0 Simić (64), 5:0 Vidaković (75),

SARAJEVO: Dautbegović, Vidović, Bošnjak (Vidaković), Pirić, Rajković, N. Ferhatović (Lubura), D. Simić, R. Savić, Dupovac, N. Merdanović, Repčić. Trener: Vukašin Višnjevac.

ŽELJEZNIČAR: Janjuš, D. Kojović, Omerhodžić, Janković (Karalić), Saračević, Dautović, S. Kojović, Vlaški, Đorđić, Odović, Zečević. Trener: Milan Ribar.