Na današnji dan prije 42 godine: Velež u pet minuta protutnjao Marakanom

Ljeto 1979. godine ljubitelji fudbala pamte po nikad kraćoj pauzi između dvije sezone Prvenstva Jugoslavije. Nakon što se 17. juna 1979. godine Hajduk okitio titulom prvaka u dramatičnoj utrci s Dinamom, manje od mjeseca dana kasnije, već 14. jula, utakmicom Čelik - Napredak 1:1 počela je nova sezona.

Ljeto 1979. godine ljubitelji fudbala pamte po nikad kraćoj pauzi između dvije sezone Prvenstva Jugoslavije. Nakon što se 17. juna 1979. godine Hajduk okitio titulom prvaka u dramatičnoj utrci s Dinamom, manje od mjeseca dana kasnije, već 14. jula, utakmicom Čelik – Napredak 1:1 počela je nova sezona.

Fudbaleri mostarskog Veleža, koji su sezonu 1978-79 završili na petom mjestu, sjajno su počeli i novo prvenstvo. U prvom kolu, 15. jula 1979. godine, Rođeni bilježe pobjedu u Novom Sadu protiv Vojvodine (1:0). Strijelac jedinog pogotka u 41. minuti bio je Vahid Halilhodžić na asistenciju Blaža Sliškovića.

Sedam dana kasnije razigrani Velež u bh. derbiju pod Bijelim Brijegom pobjeđuje ekipu Željezničara (3:0), a u strijelce su se upisali Okuka, Slišković i Halilhodžić. Već nakon drugog kola Velež se izdvojio na čelu tabele, kao jedina ekipa s dvije pobjede.

Naredni ispit bio je najteži. U uvodnoj utakmici 3. kola, 28. jula 1979. godine, u subotnjem terminu rezervisanom za TV prenos, Rođeni su došli na megdan Crvenoj Zvezdi u Beograd. Crveno-bijeli su dva mjeseca ranije nesretno izgubili finale Kupa UEFA od Borussije Mönchengladbach, a u pauzi između dvije sezone Zvezda se pojačala dovođenjem napadača Sarajeva – Srebrenka Repčića i Radomira Savića.

Pojačana Zvezda je dobro startovala u novu sezonu, pobijedivši Slobodu (1:0) na domaćem terenu, potom osvojila bod u Banjoj Luci protiv Borca (1:1). Na redu je bilo treće kolo i treći duel s bh. klubom – ovaj put s liderom Veležom – derbi koji je uprkos TV prenosu i sparnom vremenu na Marakanu privukao oko 15.000 gledalaca.

Tačno u 17.30 sati sudija Aleksandar Nikić iz Ljubljane dao je znak za početak utakmice koju su milioni gledalaca pratili putem malih ekrana. Od samog početka je odbrana Veleža s lakoćom izlazila na kraj s ubojitim napadom domaćih Petrović-Šestić-Filipović-Borovnica-Repčić, sredinom terena gospodario je Blaž Slišković, dok je Vahid Halilhodžić opasno ugrožavao golmana Stojanovića.

Na odmor se otišlo rezultatom 0:0, mreže su mirovale i početkom nastavka kada je uslijedio 5-minuti “blitzkrieg” Rođenih. Najprije je u 62. minuti Džemal Hadžiabdić preuzeo loptu na lijevoj strani Zvezdine polovine terena, primijetio da je Stojanović napustio gol iščekujući centrašut. No, umjesto da centrira, legendarni “Čorba” je šutirao po golu i zatresao mrežu za vodstvo Veleža (0:1).

Četiri minuta kasnije novi šok za domaćina. Napad Veleža išao je s desne strane, Blaž Slišković je centrirao, a Zvezdin half Ivan Jurišić umjesto u korner, loptu glavom neodbranjivo zabio u vlastitu mrežu (0:2). Inače, Jurišić je i u pomenutom finalu Kupa UEFA, na sličan način, neodbranjivim i atraktivnim udarcem glavom postigao autogol protiv Borussije.

Samo što se krenulo s centra, Velež postiže treći gol. Najbolji igrač utakmice Blaž Slišković se poigravao s odbranom Zvezde, a kada je ušao u šesnaesterac oborio ga je bek Mile Jovin, pa je Nikić pokazao na bijelu tačku. Vahid Halilhodžić bio je siguran izvođač jedanaesterca za konačnih 0:3, sjajnu pobjedu kojom su se puleni Vukašina Višnjevca učvrstili na liderskoj poziciji.

Nakon što se ekipa Veleža vratila u Mostar, trener Višnjevac je produžio u Split, gdje je narednog dana pratio šampiona Hajduka, protivnika svog tima u 4. kolu. Popularni “Vule” se sastao s Tomislavom Ivićem, trofejnim trenerom Splićana, koji nije štedio komplimente za igru Rođenih.

“Velež je u izvrsnoj formi i ona interpretacija igre koju su dali na Marakani zaista je izvanredna. Ne mogu ništa drugo nego da im čestitam, i igračima i treneru Višnjevcu. Uopće, po mojoj ocjeni, to je jedna od najboljih utakmica viđenih na malim ekranima u posljednje vrijeme”, rekao je Ivić za “Slobodnu Dalmaciju”.

Tri dana kasnije pod Bijelim Brijegom je pao i Hajduk (2:1), Mostar je zahvatila fudbalska groznica nakon četvrte uzastopne pobjede Veleža. No, u nastavku sezone Rođeni su popustili i šampionat završili na osmom mjestu. A titulom se na ubjedljiv način okitila Crvena Zvezda, onaj isti tim koji je 28. jula 1979. ponižen na Marakani…

Crvena Zvezda – Velež 0:3 (0:0)

Beograd, 28. juli 1979. Stadion Crvene Zvezde. Gledalaca: 15.000. Vrijeme toplo, teren pogodan za igru. Sudija: Aleksandar Nikić (Ljubljana). Strijelci: 0:1 Hadžiabdić (62), 0:2 Jurišić-autogol (66), 0:3 Halihodžić (67).

CRVENA ZVEZDA: Stojanović, Nikolić, Jovin, Muslin, Miletović, Jurišić, V. Petrović, Šestić, Filipović, Borovnica (R. Savić), Repčić (Blagojević). Trener: Branko Stanković.

VELEŽ: Marić, Ćutuk, Dž. Hadžiabdić, Ledić, Matijević, Đurasović, Okuka, Slišković, V. Halihodžić, Jakirović, Skočajić. Trener: Vukašin Višnjevac.