Na današnji dan prije 42 godine: Crno-bijelo perje letjelo pod Bijelim Brijegom

Za klubove tzv. "Velike četvorke" jugoslovenskog fudbala gostovanja na Stadionu pod Bijelim Brijegom nerijetko su predstavljala pravu noćnu moru, pogotovo 70-ih godina prošlog stoljeća. Jer, bez obzira koliko jake timove imali Crvena Zvezda, Partizan, Hajduk i Dinamo, znali su dobivati "petarde" i "šestice" od goropadnog Veleža.

Za klubove tzv. “Velike četvorke” jugoslovenskog fudbala gostovanja na Stadionu pod Bijelim Brijegom nerijetko su predstavljala pravu noćnu moru, pogotovo 70-ih godina prošlog stoljeća. Jer, bez obzira koliko jake timove imali Crvena Zvezda, Partizan, Hajduk i Dinamo, znali su dobivati “petarde” i “šestice” od goropadnog Veleža.

Na današnji dan navršavaju se 42 godine od jedne takve velike pobjede Veleža, zabilježene nad Partizanom, koji je u tom trenutku bio zvanični jugoslovenski prvak. Desilo se to u 26. kolu Prvenstva Jugoslavije u fudbalu u sezoni 1978-79.

Bila je to čudna sezona u kojoj je branilac titule beogradski Partizan jedva izbjegao seobu u Drugu ligu, Hajduk i Dinamo borili su se za titulu, a Crvena Zvezda (finalist Kupa UEFA), Sarajevo, Velež i Budućnost bili u trci za treće mjesto i plasman u Kup UEFA.

U predvečerje 6. maja 1979. godine, na teren Stadiona pod Bijelim Brijegom, pred oko 15 hiljada gledalaca istrčale su ekipe Veleža i Partizana, u različitom raspoloženju i s različitim motivima. Rođeni pod vodstvom Vukašina Višnjevca jurili su treće mjesto, dok su Crno-bijeli upravo dobili trećeg trenera u sezoni.

Nakon što je u decembru 1978. godine sa klupe otišao Ante Mladinić, trener koji jeu prethodnoj sezoni osvojio titulu s rekordna 54 boda, ista sudbina je krajem aprila 1979. zadesila i njegovog nasljednika Florijana Matekala. Na klupu je sjeo treći trener u sezoni, Jovan Miladinović, kome je asistirao nekadašnji golman Milutin Šoškić.

Velež je utakmicu dočekao na 6. mjestu sa 29 bodova, dok je Partizan bio na 12. poziciji sa 22 boda, ali s izborenim plasmanom u finale Kupa Maršala Tita, u kojem je Crno-bijele čekala Rijeka. A na putu do finala, Partizan je te sezone jednom već gostovao pod Bijelim Brijegom i 8. novembra 1978. savladao Rođene.

Nakon što su u duelu osmine finala Velež-Partizan mreže mirovale u regularnom dijelu i dva produžetka, pristupilo se izvođenju jedanaesteraca koje je ušlo u historiju. Izvedeno je rekordnih 28 penala da bi na kraju Partizan slavio pobjedu 12:11!

Ako se zna da je i u prvom dijelu prvenstva, na beogradskom Stadionu JNA Partizan bio bolji od Veleža 2:1, bilo je jasno da su Mostarci silno motivirani da se Crno-bijelima revanširaju za dva poraza u sezoni.

Zaista, čim je sudija Tomislav Fresl iz Sombora dao znak za početak utakmice, krenuo je mostarski uragan. Igra je odmah prebačena na polovinu Partizana, odbrana gostiju panično loptu izbacuje u prvi, pa drugi korner. Iz drugog udarca s ugla Franjo Vladić ubacuje loptu u šesnaesterac, a tamo je najviši bio Dubravko Ledić i neodbranjivim udarcem glavom savladao golmana Radeta Zalada.

Prošlo je svega 50-ak sekundi, a Velež je već vodio 1:0! Vodstvo nije zadovoljilo pulene Vukašina Višnjevca, Velež nastavlja s napadima, pri čemu pravu pometnju u odbrani Partizana prave Vahid Halilhodžić i talentovani 20-godišnji Blaž Slišković. Upravo je Baka asistirao za drugi gol u 20. minuti.

Bila je to repriza prvog pogorka, ali s drugačijim akterima. Korner je izveo Slišković, najviši u šesnaestercu bio Vladimir “Dada” Matijević i Zalad je ponovo savladan (2:0).

Do odmora se rezultat nije mijenjao iako su Slišković i Halilhodžić mogli povećati prednost domaćih.

Na početku drugog poluvremena, u 51. minuti, Zalad u svom šesnaestercu ruši Halilhodžića, publika traži penal, ali pištaljka sudije Fresla ostala je nijema. Samo tri minuta kasnije hladan tuš za navijače Veleža. Nakon jednog od jednog rijetkih opasnih napada Partizana Zvonko Živković je savladao Envera Marića i smanjio rezultat na 2:1.

Pogodak je dao krila braniocu titule, ali ni Mostarci nisu spuštali gard. U 75. minuti Dragan Arsenović još jednom ruši Halilhodžića, a sudija ovaj put svira penal.

Vaha je sâm šutirao, prevario Zalada, ali umjesto mreže pogodio stativu, očito zaboravljajući staro pravilo da igrač na kojem je napravljen jedanaesterac ne treba preuzeti ulogu izvođača.

Ipak, u posljednjih sedam minuta je sjajna igra Veleža nagrađena sa još dva pogotka. Najprije je u 83. minuti najbolji igrač utakmice Dubravko Ledić nakon solo prodora pogodio za 3:1. Nastavljaju se uraganski napadi Veleža i samo tri minuta kasnije ponovo je Zalad na streljani. Golman Partizana brani udarac Ledića, ali na odbijenu loptu natrčava Dragan Okuka i postavlja konačan rezultat – 4:1 za Velež!

“Crno-bijelo perje letjelo pod Bijelim Brijegom”, bio je naslov izvještaja s utakmice u beogradskom dnevnom listu Sport. Slikovit opis možda najbolje igre Veleža u sezoni, dokaz snage Rođenih, čiji je tim u pravom smislu riječi predstavljao spoj mladosti i iskustva.

Velež je prvenstvo završio na 5. mjestu sa 38 bodova, dok je Partizan pobjedom u posljednjem kolu protiv Budućnosti izbjegao seobu u niži rang!

Velež – Partizan 4:1 (2:0)

Mostar, 6. maj 1979. Stadion pod Bijelim Brijegom. Gledalaca 15.000. Vrijeme toplo, teren pogodan za igru, igrano pod reflektorima. Sudija: Tomislav Fresl (Sombor).

Strijelci: 1:0 Ledić (1), 2:0 Matijević (20), 2:1 Živković (54), 3:1 Ledić (83), 4:1 Okuka (86).

VELEŽ: Marić, Meter, Hadžiabdić, Ledić, Matijević, Đurasović, Jakirović (Kalajdžić), Slišković, Halilhodžić, Vladić, Okuka (D. Marić). Trener: Vukašin Višnjevac.

PARTIZAN: Zalad, Đurović (Kunovac), Kozić, Trifunović, Stojković, Arsenović, Živković, Klinčarski, Todorović, Prekazi (Jović), Đorđević. Trener: Jovan Miladinović.