Na današnji dan prije 40 godina: Sarajevo nije Stuttgart…

Početak Prvenstva Jugoslavije u sezoni 1981-82 nije donio previše radosti navijačima Sarajeva, koji su željno iščekivali povratak iz JNA Safeta Sušića. Nakon šest odigranih kola Bordo tim se, zajedno sa Zagrebom, našao na diobi posljednja dva mjesta, što je dovelo do promjene na čelu stručnog štaba. Umjesto Fuada Muzurovića na klupu je sjeo Srboljub Markušević, ali je njegov debi završen debaklom u Mostaru (0:4), nakon kojeg se Sarajevo učvrstilo na dnu.

Svjetlo na kraju tunela pojavilo se u 8. kolu: Sarajevo je kao domaćin na Grbavici, gdje je bilo domaćin zbog obnove Koševa, teškom mukom osvojilo bodove u susretu protiv Budućnosti (2:1) pobjedničkim golom Faruka Hadžibegića pet minuta prije kraja. Nekoliko dana kasnije opet je Hadžibegić u finišu susreta, ovaj put s bijele tačke, donio bod Sarajevu na Karaburmi protiv OFK Beograda (1:1), da bi pobjeda nad šampionom Crvenom Zvezdom (2:1), pred 40 hiljada gledalaca u prvoj utakmici na obnovljenom Koševu, označila izlazak iz krize.

Na redu je bio susret 11. kola protiv Hajduka na Poljudu, susret uoči kojeg je klub s Koševa, uprkos uspješnoj seriji, i dalje bio nisko plasiran – na 15. mjestu s osam bodova. Pomalo neočekivano, Splićani su bili tek nešto bolji, s tri boda više na 10. mjestu (kasnije će im biti oduzeta dva boda iz meča 4. kola protiv Veleža zbog “Slučaja Petrov”), iako su u jesen 1981. imali možda najbolji tim u Jugoslaviji. Snagu Bilih osjetio je jedan od najboljih njemačkih klubova, Stuttgart, koji se sastao s Hajdukom u prvom kolu Kupa UEFA.

U prvom susretu na Poljudu je Hajduk pobijedio 3:1, da bi 30. septembra 1981. godine odigran nezaboravni revanš na Neckar stadionu (postoji snimak na Youtubeu). Na krilima maestralnog Blaža Sliškovića, tek pridošlog iz Veleža, Hajduk se poigravao sa “Švabama”, već nakon pola sata vodio 2:0, propustio dosta šansi da nanese katastrofu domaćinu, da bi u posljednjih sedam minuta Stuttgart postigao dva gola za utješnih 2:2.

Četiri dana nakon egzibicije u Stuttgartu, osokoljeni Hajduk je dočekao četu Srboljuba Markuševića. Klub s Koševa bio je u stalnom problemu s pronalaskom adekvatnog terena za trening, pa je ekspedicija Sarajeva još u četvrtak, tri dana prije utakmice protiv Hajduka, otputovala u Makarsku, u svoju staru bazu, Hotel Dalmaciju, gdje se pripremala za meč na Poljudu 4. oktobra 1981.

Na današnji dan prije 40 godina odigran je jedan od najneobičnijih susreta Hajduka i Sarajeva, susret koji se pamti kao najubjedljiviji trijumf Bordo tima u Splitu. Treba reći da je Hajduk ušao oslabljen u utakmicu: Trener Ante Mladinić nije mogao računati na sjajnog Blaža Sliškovića koji je povrijeđen u Stuttgartu. Početak utakmice donio je otvorenu igru, šanse su se smjenjivale pred golom Ivana Pudara i Irfana Handžića. U prvih 10-ak minuta golu Sarajeva zaprijetili su Primorac, Bogdanović, Gudelj, na suprotnoj strani u prilici su se našli Hadžibegić i Janjoš.

Mreža se najzad zatresla u 14. minutu. Korner za Sarajevo izveo je Mehmed Janjoš, a u šesnaestercu Hajduka najprisebniji je bio Edim Hadžialagić i poslao loptu ispod Pudara (0:1). Pogodak je dao krila Sarajlijama, pred golom Pudara u šansu dolaze Musemić, Merdanović, Pašić, ali je rezultat ostao nepromijenjen. Kazna za promašaje stigla je u finišu prvog poluvremena. Samo dva minuta nakon što je ušao u igru umjesto Dušana Pešića, Zoran Vulić je iskoristio centaršut Vedrana Rožića i pogodio za 1:1, rezultat kojim se otišlo na odmor.

Na početku drugog poluvremena obrnuta slika: Hajduk napada, promašuje šanse, a Sarajevo ponovo dolazi u vodstvo. Nijaz Merdanović je centrirao, Zoran Jelikić i Mehmed Janjoš su skoro istovremeno udarili loptu, “Čala” joj je promijenio smjer i u 53. minuti na velikom poljudskom semaforu stoji Hajduk – Sarajevo 1:2. Hajduk kreće na sve ili ništa, pred Handžićem su u šansi Jelikić, Gudelj, Zoran Vujović, Vulić, Mehmedalić, ali gola nema. U 83. minuti sijevnula je kontra gostiju, sve je uradio Predrag Pašić, a Zoranu Lukiću nije bilo teško da loptu ubaci u praznu mrežu (1:3). Šlag na tortu sjajnog nastupa Predraga Pašića, najboljeg igrača utakmice, bio je pogodak u posljednjim trenucima za konačnih 1:4.

“Sarajevo nije Stuttgart”, stajalo je u izvještaju s utakmice na naslovnoj strani splitskog dnevnog lista “Slobodna Dalmacija”. Na sličan način utakmicu je vidio i Vedran Rožić, half Hajduka (“Oni su nama što smo mi Stuttgartu. Ista meta, isto odstojanje… Guram Pašića, želim napraviti prekršaj i ne mogu, nemoćan sam. Pretrčao me…”). Sjajnu igru lijevog krila Sarajeva naglasio je i trener Markušević (“Odlučio je ‘Paja’. Kako li je samo igrao”), dok je junak pobjede, Predrag Pašić, zahvalio splitskoj piblici na aplauzu nakon utakmice.

Pobjeda u Splitu označila je definitivni izlazak Sarajeva iz opasne zone, makar je Bordo tim samo šest dana kasnije istim rezultatom (1:4) na Koševu poražen od Slobode. Nakon što se iz JNA vratio Safet Sušić, Sarajevo je u sjajnoj proljetnoj seriji stiglo do četvrtog mjesta i plasmana u Kup UEFA. Zanimljivo da je Hajduk, nakon debakla protiv Sarajeva, konačno pokazao kvalitet, napravio seriju od osam utakmica bez poraza, nakratko bio u trci za titulu, da bi puleni “Biće” Mladinića prvenstvo završili na trećem mjestu, s istim brojem bodova kao i vicešampion Crvena Zvezda.

Hajduk – Sarajevo 1:4 (1:1)

Split, 4. oktobar 1981. Stadion Poljud. Gledalaca 15.000. Vrijeme i teren pogodni za igru. Sudija: Slobodan Dragojević (Titograd). Strijelci: 0:1 Hadžialagić (14), 1:1 Vulić (43), 1:2 Janjoš (53), 1:3 Lukić (83), 1:4 Pašić (90).

HAJDUK: Pudar, Berić, Mehmedalić, Gudelj (Šeparović), Primorac, Rožić, Zl. Vujović, Pešić (Vulić), Zo. Vujović, Jelikić, Bogdanović. Trener: Ante Mladinić.

SARAJEVO: Handžić, Vidović, Radeljaš, Janjoš, Ferhatović, Hadžibegić, Hadžialagić, Lukić, Musemić, N. Merdanović (Vidaković), Pašić. Trener: Srboljub Markušević.