Na današnji dan prije 35 godina: Najveća utakmica u historiji evropskih kupova

Sjeverna Rajna-Vestfalija, najmnogoljudnija i najgušće naseljena njemačka savezna država, dom je najviše članova Bundeslige. Borussia Dortmund, Schalke, Borussia Mönchengaldbach, Köln, Bayer Leverkusen i Arminia, to su današnji članovi elitnog ranga njemačkog fudbala, dok u "Cvajti" pokrajinu zastupaju donedavni prvoligaši Paderborn, Bochum i Fortuna Düsseldorf.

Sjeverna Rajna-Vestfalija, najmnogoljudnija i najgušće naseljena njemačka savezna država, dom je najviše članova Bundeslige. Borussia Dortmund, Schalke, Borussia Mönchengaldbach, Köln, Bayer Leverkusen i Arminia, to su današnji članovi elitnog ranga njemačkog fudbala, dok u “Cvajti” pokrajinu zastupaju donedavni prvoligaši Paderborn, Bochum i Fortuna Düsseldorf.

Na krajnjem zapadu Sjeverne Rajne-Vestfalije, ali i Njemačke, nalazi se grad Krefeld, čija najpoznatija četvrt Uerdigen leži na samoj rijeci Rajni. Zapravo su Krefeld i Uerdigen bili dva grada prije nego su se 1929. spojili u “lokalnu zajednicu”, odnosno Uerdigen postao dio Krefelda.

Još dok je najpoznatiji kvart bio grad za sebe, 1905. je osnovan fudbalski klub bez kojeg bi malo ko u Njemačkoj, a kamoli Evropi znao za Uerdigen. Klub iz gradića od 10-ak hiljada stanovnika – FC Uerdigen 05 – godinama je tavorio u nižim rangovima njemačkog fudbala.

Ni kada je 1953. godine FC Uerdingen 05 dobio finansijsku injekciju farmaceutskog giganta Bayera i promijenio ime u Bayer 05 Leverkusen, rejting kluba nije se mnogo promijenio. Bayer 05 Uerdingen ostao je daleko od radara javnosti sve dok se na 70. rođendan kluba – u junu 1975. godine – nije desilo čudo: Ulazak u Bundesligu.

No, odmah su ispali, pa proveli tri sezone u “Cvajti”, opet se vratili 1979. godine i preživjeli dvije sezone u Prvoj ligi, ponovo ispali 1981. godine, vratili se 1983… Nakon što je Bayer Uerdigen osvojio deseto mjesto u Bundesligi u sezoni 1983-84, za trenera je postavljen Karl-Heinz Feldkamp koji je prethodno Kaiserlautern doveo do dva treća mjesta i polufinala Kupa UEFA, u pohodu upamćenom po senzacionalnoj pobjedi nad Real Madridom (5:0) u četvrtfinalu (1981-82).

Niko nije očekivao da će “Kalli” Feldkamp prvi trofej osvojiti baš kao trener Bayer Uerdigena. U sezoni 1984-85, mali klub je sve iznenadio plasmanom u finale Kupa Njemačke. Protivnik u finalu, pred 70.398 gledalaca na Olimpijskom stadionu u tadašnjem Zapadnom Berlinu, eksteritorijalnom dijelu SR Njemačke, bio je najslavniji njemački klub Bayern.

Finale je odigrano 26. maja 1985. godine, u trenutku kada su preostala još dva kola do kraja Bundeslige, a Bayern je bio nadomak nove titule. Uz ulogu autsajdera, mnogi su očekivali da Bayer Uerdigen neće previše “umoriti” protivnika u finalu, jer je “Farmaceutima” poraz u Berlinu, uz titulu Bayerna, osiguravao plasman u Evropu.

Finale DFB-pokala išlo je u očekivanom smjeru: Dieter Hoeness, slavni njemački napadač, brat Bayernovog bossa Uli Hoenessa i otac današnjeg trenera Hoffenheima Sebastiana Hoenessa, doveo je Bayern u vodstvo u 8. minuti i činilo se da Bavarci sigurno koračaju ka novoj duploj kruni.

No, već narednog minuta izjednačio je Horst Feilzer, a kada je početkom drugog poluvremena isključen branič Bayerna Wolfgang Dremmler, nebo nad Berlinom nagovjestilo je senzaciju. Zaista, u 68. minutu je Wolfgang Schäfer postigao drugi gol za 2:1 i senzacionalnu pobjedu Bayern Uerdigena.

Ekipa “Kallija” Feldkampa više nije ovisila o plasmanu Bayerna u Bundesligi nego je mali fabrički klub “vlastitim snagama” osvojio trofej pobjednika DFB-pokala i ostvario plasman u evropski Kup pobjednika kupova u sezoni 1985-86.

Evropski pohod Bayer Uerdigen je počeo u jesen 1986. laganim pobjedama protiv malteškog Zurrieqa (9:0, 3:0), da bi skalp najslavnijeg turskog kluba Galatasaraya (2:0, 1:1) osigurao “Farmaceutima” plasman u četvrfinale i evropsko proljeće.

Cijeli ovaj dugački uvod dovodi nas do četvrtfinala Kupa pobjednika kupova, najneobičnije utakmice u historiji evropskih kupova. Žrijeb je odlučio da protivnik Bayer Uerdigena bude Dynamo Dresden, jedan od najslavnijih klubova tadašnjeg DDR-a, a šefovi iz Krefelda su zadovoljno trljali ruke iščekujući dobru zaradu od uvijek privlačnog okršaja klubova iz dvije njemačke države.

Prvi meč je odigran u Dresdenu 5. marta 1986. godine i prošao je u znaku domaćeg kluba: Dynamo je pobijedio 2:0 golovima Franka Lippmanna i Hans-Uwea Pilza i tako ostvario veliku prednost uoči revanša.

Konačno dolazimo do “teme” teksta – revanša koji je odigran na današnji dan prije 35 godina. Tog 19. marta 1986, stadion Grotenburg u Krefeldu ispunile su 22.000 gledalaca, nadajući se da moguće nadoknaditi dva gola zaostatka iz prve utakmice. Budući da se radilo o njemačko-njemačkom susretu, ne čudi da je zapadnonjemački javni servis ZDF odlučio prenositi meč iz Krefelda, a ne istovremeno igranu revanš utakmicu četvrtfinala Kupa šampiona između Anderlechta i Bayerna.

Ovaj vrlo kontroverzni izbor, “zanemarivanje” velikog Bayerna, pokazao se punim pogotkom jer je gledateljima u Zapadnoj Njemačkoj omogućio da uživo vide utakmicu koja se 35 godina opisuje kao “Čudo sa Grotenburga”, prepričava generacijama, ima svoju posebnu temu na Wikipediji…

Šta se dešavalo u “utakmici svih utakmica”? Prošle su samo 52 sekunde meča kada je Ralf Minge glavom zatresao mrežu Uerdigena i doveo Dresden u vodstvo 0:1. Ni minut nije trebalo da se rasprše iluzije igrača i navijača Bayera da mogu dostići zaostatak iz prve utakmice. Umjesto dva gola za eventuelni produžetak, sada su im trebala četiri pogotka za prolazak.

Tračak nade pojavio se 12 minuta kasnije: Nakon kornera, u kaznenom prostoru Dresdena najviši je bio Wolfgang Funkel i poravnao na 1:1. U 28. minuti je Klaus Sammer, trener Dresdena, iz igre morao povući svog sina Matthiasa, tada 18-godišnju nadu istočnonjemačkog fudbala, kasnije zvijezdu Intera i Borussije Dortmund.

No, izostanak Sammera nije se osjetio u igri Dresdena. U 35. minuti sijevnula je kontra Dynama, Ulf Kirsten je asistirao Franku Lippmannu koji pogađa za 1:2. Kuriozitet: Bio je to posljednji meč i gol Lippmanna za Dynamo Dresden jer je nakon susreta u Krefeldu napustio ekipu i dobio azil u SR Njemačkoj!

A onda se desilo nešto što će se tek kasnije pokazati kao, možda, trenutak odluke: U 39. minuti, u sudaru sa Wolfgangom Funkelom, golman Dresdena Bernd Jakubowski je slomio rame. U prvom trenutku povreda se nije činila tako ozbiljnom, ali je na poluvremenu prvi golman Dynama morao biti zamijenjen neiskusnim Jensom Rammeom. Nema kraja bizarnim zanimljivostima: Jakubowski, tada jedan od najboljih istočnonjemačkih golmana, zbog te povrede je prekinuo profesionalnu karijeru i upisat će još samo sedam nastupa za drugi tim Dynama.

Vratimo se utakmici: Iako se spremao napustiti drugove, pomenuti Lippman je igrao kao “navijen”. Na isteku prvog poluvremena kao brzi voz je prošao desnom stranom, ubacio Mingeu čiji je udarac Rudi Bommer, half Uerdigena, skrenuo u vlastitu mrežu. Poluvrijeme Bayer Uerdigen – Dynamo Dresden 1:3, ukupni rezultat 1:5, još golovi u gostima… Domaćinu sada treba pet golova u nastavku za prolazak dalje.

Prošla je i četvrtina drugog poluvremena, rezultat se nije mijenjao, prvi gledaoci su počeli napuštati tribine stadiona Grotenburg, ZDF-ov komentator Rolf Kramer čestitao Dynamu na plasmanu u polufinale, kada je u 58. minuti počeo historijski preokret.

U gol šansi Minge je sapleo Friedhelma Funkela u šesnaestercu i mađarski sudija Lajos Németh pokazao je na bijelu tačku. Friedhelmov mlađi brat Wolfgang bio je siguran izvođač penala i svojim drugim golom smanjio rezultat na 2:3. Samo pet minuta kasnije Minge je opet tragičar. Nakon slobodnog udarca za Uerdigen lopta ga je pogodila u glavu, promijenila smjer i završila u mreži. Izjednačenje 3:3 u 63. minuti, da li je moguće čudo?

Nisu prošle ni četiri minuta, a mreža Dresdena se ponovo zatresla: Wolfgang Schäfer je lobovao Rammea, ostalo je diskutabilno da li je lopta prešla gol-liniju, no mađarski asistent pokazao je na centar. Bayer Uerdigen – Dynamo Dresden 4:3 u 66. minutu. Još dva gola do čuda… Igrači Uerdigena kreću na sve ili ništa, ali i gosti zbijaju redove. Domaći “bunare” visokim loptama, gosti konačno konsoliduju odbranu, s lakoćom uspijevaju preživjeti narednih 10-ak minuta. Vrijeme prolazi…

Igrao se 78. minut kada je rezervista Dietmar Klinger krenuo u solo prodor, lako pretrčao dvojicu igrača Dresdena i sa 20-ak metara pogodio donji desni ugao gola loše postavljenog Rammea. Uerdigen – Dresden 5:3, za čudo je potreban još samo jedan pogodak.

Samo što su krenuli sa centra, igrači Dynama gube loptu, igra se ponovo seli pred njihov šesnaesterac. Pogubljeni golman Ramme pravi još jednu grešku, loptu ide ka golu, a na liniji je rukom zaustavlja jedan od najslavnijih istočnonjemčkih fudbalera Hans-Jürgen “Dixie” Dörner. Németh još jednom pokazuje na bijelu tačku, a Wolfgang Funkel je sigurno izvodi penal i svojim trećim golom u 80. minuti dovodi Uerdigen do nevjerovatnog rezultata 6:3 koji osigurava prolaz dalje.

“Poštovani gledaoci, postoje utakmice kada ostanete bez riječi”, rekao je TV komentaror Rolf Kramer umjesto da objašnjava kako je jedan inferioran tim za 22 minuta postigao pet golova i od ponora došao do zvijezda.

Sada igrači Dresdena kreću na sve ili ništa, stvaraju nekoliko šansi ali golman Uerdigena Werner Vollack bravurozno zaustavlja sve udarce. To daje dosta prostora igračima Uerdigena za kontranapade, što u 86. minuti koristi Schäfer i postiže gol za konačnih 7:3.

Bio je to šlag na tortu nevjerovatne utakmice, poznate kao “Čudo na Grotenburgu”. Fudbalski magazine “11 Freunde” je ovaj meč proglasio “najvećom utakmicom u historiji fudbala”, WDR je snimio dokumentarac o utakmici.

Još malo o onome što se dešavalo nakon “utakmice stoljeća”: Arno Eschler, predsjednik Bayera, svakom igraču je povećao premiju sa 8.000 na 13.000 D-maraka. Klaus Sammer morao je na kraju sezone napustiti klupu Dresdena, što zbog “sramotnog poraza”, a još više zbog činjenice da nije prihvatio sugestiju istočnonjenmačke tajne policije “Stasi” da izostavi iz tima “bjegunca” Franka Lippmanna.

Dynamo Dresden će “malu osvetu” dočekati sedam godina kasnije. Nakon ujedinjenja Njemačke, Dynamo i Bayer Uerdigen vodili su grčevitu borbu za opstanak u sezoni 1992-93. “Farmaceuti” su posljednju šansu za spas imali eventualnom pobjedom u Dresdenu 29. maja 1993. Meč je okončan neriješeno 1:1, Bayer Uerdigen je ispao, a u oba sastava bio je samo jedan akter “Čuda sa Grotenburga”: Hans-Uwe Pilz, libero Dynama.

Vratimo se “utakmici stoljeća”. Nakon eliminacije Dresdena, Bayer Uerdigen je u polufinalu časno ispao od madridskog Atletica (2:3, 0:1), sezonu 1985-86 okončao na trećem mjestu Bundeslige, a onda je krenuo pad. Sredinom ’90-ih koncern Bayer se povlači, klub preimenovan u KFC Uerdigen 05 svoj posljednji prvoligaški ples odigrao u sezoni 1995-96.

KFC Uerdigen je dno dotakao igrajući tri sezone u 6. ligi (2008-2011). Ulaskom stranih investitora vratili su se u njemački profesionalni fudbal pa posljednje tri sezone nastupaju u 3. ligi. Mijenjaju se imena kluba, vlasnici, lige u kojima nastupa, čak i kultni Grotenburg trenutno nije njihov dom, ali za vječnost ostaje epska utakmicu protiv Dresdena 19. marta 1986. godine.

Bayer 05 Uerdigen – Dynamo Dresden 7:3 (1:3)

Krefeld, 19. mart 1986. Stadion Grotenburg. Gledalaca 22.000. Vrijeme i teren pogodni za igru. Sudija: Lajos Németh (Mađarska). Žuti kartoni: Herget, Feilzer, Schäfer, Raschid (Uerdigen), Stübner, Pilz (Dresden). Ukupni rezultat dvomeča: Bayer 05 Uerdigen – Dynamo Dresden 7:5.

Strijelci: 0:1 Minge (1), 1:1 W. Funkel (13), 1:2 Lippmann (35), 1:3 Bommer-autogol (42), 2:3 W. Funkel (58), 3:3 Minge-autogol (63), 4:3 Schäfer (66), 5:3 Klinger (78), 6:3 W. Funkel (80), 7:3 Schäfer (86).

Bayer 05 Uerdingen: Vollack, Herget, Dämgen, W. Funkel, Buttgereit, Bommer, Feilzer, F. Funkel, Raschid (Klinger), Gudmundsson (Loontiens), Schäfer. Trener: Karl-Heinz Feldkamp

Dynamo Dresden: Jakubowski (Ramme), Dörner, Döschner, Trautmann, Häfner, Stübner, Pilz, Sammer (Gütschow), Minge, Kirsten, Lippmann. Trener: Klaus Sammer.