Na današnji dan: Petarda u mreži Zvezde pod Bijelim Brijegom

Bila je to jedna od onih utakmica koje su služile za dokaz tvrdnje da je gostovanje pod Bijelim Brijegom za mnoge klubove predstavljalo noćnu moru. Tokom svoje najslavnije ere '70-ih godina, Hajduk je u Mostaru prolazio kao bos po trnju, a i ostali članovi "Velike četvorke" imali su horror-epizode u susretima s Veležom. Zvezdaši pamte "šesticu" koju su od Veleža dobili na svojoj Marakani 1966. godine, a ovo priča o njihovom najtežem porazu u Mostaru prije 34 godine, u sezoni 1987-88.

FOTO: Ekipa Veleža koja je razbila Zvezdu (na timskoj slici nema Predraga Jurića čiji je portret ubačen): Hadžiabdić, Šišić, Prskalo, Barbarić, Jedvaj, Petranović (stoje); Kajtaz, Kalajdžić, Gudelj, Karabeg, Tuce (čuče)

Bila je to jedna od onih utakmica koje su služile za dokaz tvrdnje da je gostovanje pod Bijelim Brijegom za mnoge klubove predstavljalo noćnu moru. Tokom svoje najslavnije ere ‘70-ih godina, Hajduk je u Mostaru prolazio kao bos po trnju, a i ostali članovi “Velike četvorke” imali su horror-epizode u susretima s Veležom. Zvezdaši pamte “šesticu” koju su od Veleža dobili na svojoj Marakani 1966. godine, a ovo priča o njihovom najtežem porazu u Mostaru prije 34 godine, u sezoni 1987-88.

Nakon šokantnog poraza u Tuzli (1:2), kojim je Velež ostao bez titule u prethodnom prvenstvu (1986-87), na klupi Rođenih došlo je do promjene. Jednu igračku legendu zamijenila je druga: Umjesto Duška Bajevića, trener prvog tima postao je Enver Marić. Bilo je promjena i u igračkom kadru: Goran Jurić je napustio klub i prešao u Crvenu Zvezdu, dok su karijeru okončali Vladimir Skočajić i Vladimir Matijević.

Podmlađena ekipa Veleža je sezonu počela ubjedljivim porazom od Dinama (0:3) na Maksimiru, iako rezultat nije bio pravi pokazatelj odnosa snaga na terenu. Uslijedila je Veležova serija od osam utakmica bez poraza, da bi tek u 10. kolu u Skoplju (0:1) Mostarci upisali drugu “nulu”. U tom periodu je Velež prošao i dvije prepreke u Kupu maršala Tita, te izborio plasman u 2. kola Kupa UEFA nakon pobjede u dvomeču protiv švicarskog Siona (5:0, 0:3).

Došli su “mečevi istine”, utakmice koje su trebale pokazati koliko vrijedi Velež. U razmaku od svega tri dana na programu su bili derbi 11. kola Prvenstva Jugoslavije protiv Crvene Zvezde, potom i prvi susret 2. kola Kupa UEFA protiv Borussije u Dortmundu. Na današnji dan prije 34 godine na Stadion pod Bijelim Brijegom došla je Crvena Zvezda, prvi put s bivšim “Veležovcem” Goranom Jurićem, kao lider na tabeli s 13 bodova, dok su Rođeni bili na petom mjestu s bodom manje.

Evropske obaveze oba tima utjecale su na termin odigravanja derbija, ali i sastav Beograđana. Kako je i Crvenu Zvezdu čekao evropski ispit, susret protiv belgijskog Club Bruggea u 2. kolu Kupa UEFA, derbi u Mostaru odigran je u subotu 17. oktobra. Dok je Enver Marić mogao računati na najbolji sastav, s izuzetkom u Skoplju isključenog Veselina Đurasovića, dotle su se u taboru Zvezde odlučili za evropski nastup sačuvati rovitog Dragana Stojkovića. Osim “Piksija”, derbi pod Bijelim Brijegom preskočio je još jedan povrijeđeni igrač, Slobodan Marović, dok je trener Velibor Vasović otišao špijunirati Brugge, pa ga je na klupi zamijenio pomoćnik Vladica Popović.

U gostujućem timu nije bilo ni Roberta Prosinečkog koji se morao priključiti reprezentaciji Jugoslavije na Svjetskom prvenstvu za mlade igrače u Čileu. Na ovom takmičenju će Plavi osvojiti titulu svjetskog prvaka, Prosinečki biti proglašen najboljim igračem turnira, a da se Zvezda pitala – “Žuti” ne bi ni putovao u Čile. Beogradski klub je zbog odsustva Prosinečkog u jeku sezone žestoko protestvovao kod Fudbalskog saveza Jugoslavije, da bi se nešto kasnije Crveno-beli posipali pepelom hvaleći se najboljim svjetskim mladim fudbalerom.

U svečarskoj atmosferi derbija, od prvog zvižduka zeničkog sudije Joze Mandića počeli su uraganski napadi Veleža. Već u četvrtom minutu Sead Kajtaz je “izlomio” nekoliko Zvezdinih igrača, u nastavku akcije Mili Hadžiabdić je na vrhu šesnaesterca pronašao Draženka Prskala, koji je preciznim udarcem savladao Stevana Stojanovića (1:0). Do kraja poluvremena bilo je još nekoliko šansi za Mostarce, ali se na odmor otišli s minimalnom prednošću Veleža.

Ista slika i u nastavku. Beograđani ne uspijevaju preći centar, dok pred golom Stojanovića “grmi i sijeva”. U 50. minuti Hadžiabdić je izveo slobodan udarac s desne strane, najviši u skoku bio je Semir Tuce, pogodio prečku, da bi odbijenu loptu Predrag Jurić sproveo u mrežu (2:0). Tuce i Jurić su samo pet minuta kasnije ponovo bili u glavnim ulogama: Kapiten Rođenih je izveo slobodan udarac s lijeve strane, a centarfor Mostaraca nadskočio Komadinu i postigao svoj drugi, Veležov treći gol (3:0).

Tu nije bio kraj agonije Zvezde: 20-ak minuta prije kraja još jedna sjajna akcija, Prskalo je uposlio Tucea koji je izvanrednim udarcem pogodio gornji desni ugao (4:0). Serija je počela i završila golom Draženka Prskala. Najbolji igrač utakmice je svoju životnu partiju krunisao sjajnim pogotkom s 20-ak metara za konačnih 5:0! Bila je to najubjedljivija pobjeda Veleža nad Crvenom Zvezdom, jedna od četiri “petarde” Rođenih u sezoni: Iz Mostara su rezultatom 5:0 ispraćeni i Sion, Vardar i Priština.

Nažalost, Velež ni ovaj put nije uspio osvojiti titulu, iako su Rođeni pet kola prije kraja bili prvi na tabeli, s dva boda prednosti nad Partizanom i Zvezdom. Uslijedile su dvije kobne utakmice – poraz u Osijeku (1:2) i remi protiv davljenika Sutjeske (3:3) u Mostaru – pa se Velež morao zadovoljiti trećim mjestom, dok je titulu osvojila Zvezda, ona ista ekipa s kojom su se Rođeni poigravali 17. oktobra 1987.

Velež – Crvena Zvezda 5:0 (1:0)

Mostar, 17. oktobar 1987. Stadion pod Bijelim Brijegom. Gledalaca 18.000. Vrijeme i teren pogodni za igru. Sudija: Jozo Mandić (Zenica). Žuti kartoni: Barbarić, M. Hadžiabdić (Velež), G. Jurić (C. Zvezda). Strijelci: 1:0 Prskalo (4), 2:0 P. Jurić (50), 3:0 P. Jurić (54), 4:0 Tuce (71), 5:0 Prskalo (87).

VELEŽ: Petranović, M. Hadžiabdić, Šišić, Prskalo, Barbarić, Jedvaj, Kajtaz (Repak), Kalajdžić, P. Jurić, Karabeg, Tuce (V. Gudelj). Trener: Enver Marić.

CRVENA ZVEZDA: S. Stojanović, Krdžević, G. Jurić, Radovanović, G. Milojević, Komadina, Binić, Šabanadžović, B. Cvetković, Punišić (Musemić), Đurović. Trener: Velibor Vasović (Vladica Popović).