Liga prvaka: Poraz Basaksehira, Celtic izborio remi u Rumuniji, Maribor pred ispadanjem

Basaksehir zaista nije imao sreće ove večeri. Turski viceprvak bio je bolja ekipa u duelu sa Olympiakosom u prvom susretu 3. pretkola Lige prvaka, ali svejedno je poražen.

Djelovalo je da istanbulski klub čvrsto drži konce utakmice, da bi u 53. minuti Giorgos Masouras utišao publiku na stadionu Fatih Terim. Bila je to dobra akcija grčke ekipe, koju je pogotkom glavom kapitalizirao vezista Olympiakosa.

Stvari su se dodatno pogoršale za Basaksehir na deset minuta prije kraja, kada je Irfan Kahveci zaradio drugi žuti karton.

Ipak, nada da će izbjeći domaći poraz javila se u drugoj minuti nadoknade, kada je dosuđen penal za turski tim. No, našem Edinu Višći udarac s bijele tačke je odbranio Jose Sa te je ostalo 0:1.

Za iznenađenje večeri pobrinuo se austrijski LASK. Ekipa iz Linca do 87. minute vodila je na gostovanju kod favoriziranog Basela sa 2:0 golovima Traunera i Klaussa, da bi Zuffi tek ublažio poraz domaćina.

Celtic je izvukao remi u Rumuniji. Cluj je poveo golom Marija Rondona u 28. minuti, izjednačio je James Forrest u 37. To je ujedno bio konačan rezultat meča u kojem je za rumunskog prvaka nastupio Mateo Sušić (zaradio žuti karton).

Pred eliminacijom se nalazi Maribor. Slovenski prvak u Ljudskom vrtu je poražen sa glatkih 1:3, Rosenborg se pokazao kao puno konkretnija ekipa. Mrežu našeg Kenana Pirića projektilom iz slobodnog udarca načeo je Alexander Soderlund u 50. minuti, isti igrač udvostručio prednost Norvežana 13 minuta kasnije.

Zatim je iskusni Marcos Tavares smanjio na 1:2, ali je potom Mike Jensen postavio konačnih 1:3 koje garantuju lagan posao Rosenborgu u uzvratu.

U večerašnjem susretu 3. pretkola Evropske lige, Slovan je u Bratislavi savladao Dundalk sa minimalnih 1:0, golom Davida Holmana u 86. minuti.