Liga prvaka: AIK se neočekivano namučio za prolaz dalje, Ferencvaros napravio iznenađenje

Odigrano je prvih pet utakmica današnjeg programa kvalifikacija za Ligu prvaka nakon čega su plasman u drugo pretkolo izborili AIK Stockholm, Qarabag, Rosenborg, Dundalk i Ferencvaros.

Nakon poraza u Armeniji rezultatom 1:2, AIK je pitanje plasmana dalje riješio na svom terenu protiv Ararata rezultatom 3:1.

Iako je AIK bio veliki favorit u ovom dvomeču, pitanje prolaska dalje riješio je tek u završnici, na teži način od očekivanog. Sva četiri gola postignuta su u drugom poluvremenu, Henok Goitom je pogodio dva puta za Šveđane, dok je jedan dodao veteran Seba Larsson. Za Armence jedini gol, koji nije bio dovoljan, postigao je Anton Kobyalko.

Qarabag je u prvom meču remizirao na gostovanju Partizaniju bez golova, da bi pitanje putnika u drugo pretkolo riješio današnjom pobjedom rezultatom 2:0 na svom terenu.

Kao i u Švedskoj, i na ovom meču svi golovi postignuti su u nastavku. Filip Ozobić je doveo Qarabag u vodstvo golom u 51. minuti, a konačan rezultat postavio je Dani Quintana u petoj minuti nadoknade.

Najlakši posao imao je Rosenborg koji je u gostima kod Linfielda slavio rezultatom 6:0 u prvom meču, da bi danas na ukupni konto dodao još četiri pogotka i pobjedu rezultatom 4:0.

Dva gola u ovom meču postigao je Anders Konradsen, dok su po jedan dodali David Akintola i Pal Andre Helland.

Ekipa irskog Dundalka nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca eliminisala je Rigu. Oba meča završena su bez golova.

Veliko iznenađenje kreirao je Ferencvaros koji je eliminisao ekipu Ludogoretsa. Nakon što su Mađari rezultatom 2:1 slavili na svom terenu, uspjeli su trijumfovati i u sjajnom meču revanša rezultatom 3:2.

Bosanskohercegovački reprezentativac Eldar Ćivić meč je odgledao s klupe u redovima novog tima, Ferencvarosa.