Kobayashi slavio u Rasnovu, Granerudu oduzeta pobjeda zbog neispravne opreme

Japanski skijaš-skakač Ryoyu Kobayashi pobijedio je na takmičenju Svjetskog kupa u rumunskom Rasnovu.

Kobayashi je proglašen pobjednikom sat vremena nakon završetka takmičenja jer je uslijedila diskvalifikacija Norvežanina Halvora Egnera Graneruda, koji je imao najviše bodova i činilo se da će 12. pobjedom u sezoni osvojiti veliki kristalni globus.

No, kontrolori su pronašli nepravilnosti u opremi Graneruda, koji uvjerljivo vodi u ukupnom poretku s 1544 boda ispred Nijemca Markusa Eisenbichlera (1018) i Stocha (944).

U Svjetskom kupu šest je nadmetanja prije kraja, ako se ne otkažu natjecanja na norveškim skakaonicama.

U Rasnovu je drugo mjesto osvojio Poljak Kamil Stoch, a treće Nijemac Karl Geiger.