Iranci bili na pragu historijske pobjede: Furija u zadnjim minutama spriječila senzaciju

Košarkaši Irana su danas odigrali nevjerovatan posljednji meč prve faze Mundobasketa, iako nisu imali nikakve šanse za prolazak dalje te su zamalo napravili pravu senzaciju.

Igrali su protiv favorizovane Španije, kojoj su od samog početka pravili velike probleme.

Prvu dionicu su dobili sa 21:18, ali su se Španci u nastavku trznuli pa su na odmor ipak otišli s prednošću od 33:31.

Ipak, u drugom poluvremenu utakmice ponovo sjajno igra Iran nošeni sjajnim Mohammadom Jamshidijem uz podršku Michaela Rostampoura.

Ušlo se u neizvjesnu završnicu, u kojoj se bolje snalaze iskusni Španci, prave seriju od 5:0, što je bilo dovoljno za trijumf od 73:65.

Bio je Iran tako blizu historijske pobjede, pošto je ovo za njih tek treće učešće na Svjetskom prvenstvu, a upisao je Iran svega dvije pobjede i to protiv Egipta i Tunisa.

Tako bi skalp Španaca bio prvi ozbiljniji koji bi oni skinuli nekom od protivnika, ali ipak nisu bili dovoljno koncentrisani i spretni u završnici.

Najefikasnije ime susreta bio je Marc Gasol sa 16 poena, dok je kod Iranaca najbolji bio Jamshidi sa 15 koševa. 13 je dodao Rostampour.

Španija je tako prošla u sljedeću fazu, a Iran se oprostio od Svjetskog prvenstva.

U ostalim utakmicama, Venecuela je sa 72:59 nadigrala Kinu i prošla dalje, te tako domaćine prvenstva eliminisala.

Uz Venecuelu je dalje iz grupe prošla Poljska kao prvoplasirana.

Argentina je sa 67:61 savladala Rusiju u utakmici za prvo mjesto grupe B, a Rusi će tako u sljedeću fazu sa drugog mjesta…

Najefikasniji u redovima Argentine bio je Facundo Campazzo sa 21 poenom, dok je za Ruse Andrey Zubkov ubacio 18.

Sjajnu partiju je pružio i iskusni Scola, koji je ubacio 13 poena, te uhvatio 8 skokova…