Gabon bodom na korak do osmine finala, Auba i još dva igrača nisu igrala zbog problema sa srcem

Gana je pobijedila Gabon u drugom kolu grupe C Afričkog kupa nacija rezultatom 1:0, tako da ova dva nacionalna tima u zadnje kolo ulaze sa po tri boda. Sa dvije pobjede do sada, iz ove skupine plasman u osminu finala već je osigurao Maroko.

Gabon i Gana su remizirali (1:1) u drugom kolu grupe C Afričkog kupa nacija. Gabon sada ima četiri boda i na korak je od plasmana u nokaut fazu. Sa dvije pobjede do sada, iz ove skupine plasman u osminu finala već je osigurao Maroko.

Uoči utakmice došle su šokantne vijesti. Iz Fudbalskog saveza Gabona saopštili su da je Ljekarska komisija je nakon pregleda saopštila da igrači Pierre-Emerick Aubameyang, Axel Meye i Mario Lamina imaju srčanih problema i da se nije željelo rizikovati sa njihovim nastupom.

U prvom poluvremenu nije bilo mnogo prilika, a u 18. minuti svoju je iskoristio Andre Ayew. Jedan od najboljih reprezentativaca Gane pogodio je poslije asistencije Thomasa Partyja. Ni u drugom dijelu nije bilo pretjeranih uzbuđenja.

Jim Allevinah je nakon sat igre pao u šesnaestercu Gane i Gabon je tražio penal, no sudija se nije oglasio. Desetak minuta prije kraja utakmice Ayew je imao dobar pokušaj iz slobodnjaka, a lopta je otišla malo pored gola. U 88. minuti Gabon je došao do velikog boda kada je pogodio Allevinah.