Euroliga: Anadolu Efes ostvario prvu pobjedu, domaći slavili u dramama u Milanu i Madridu

Odigrano je večeras pet utakmica petog kola košarkaške Eurolige, a Anadolu Efes je upisao prvi trijumf ove sezone, dok su viđene velike drame u Milanu i Madridu.

Košarkaši Anadolu Efesa upisali su prvu pobjedu u Euroligi, a na domaćem parketu savladali su Unics iz Kazanja (71:68). Turski tim je sa zaostatkom od četiri poena ušao u posljednji period, ali je odlično odigrao četvrtu dionicu i tako došao do prvog trijumfa.

Najefikasniju u pobjedničkom timu bili su Bryant i Beaubois sa po 14 poena, a Pleiss je ubacio dva manje. U redovima poraženih Cannan i Brown imali su po 16 poena, dok je Mario Hezonja ubacio tri manje.

U drugom večerašnjem meču istog termina minhenski Bayern je slavio tijesnu pobjedu na gostovanju Žalgirisu (75:73). Bavarci su u trećem periodu imali zaostatak od 11 poena, ali su to nadoknadili i nakon velike borbe u posljednjih deset minuta došli su do trijumfa.

Do pobjede ih je predvodio Lučić sa 17 poena, a Thomas ga je pratio sa 15, dok se Hillard zaustavo na 14. Najraspoloženiji u redovima Žalgirisa bio je Lekavicius sa 17 poena, a Nebo je imao double-double učinak sa 12 poena i 13 skokova.

Maccabi Tel Aviv je poslije nešto lošijeg starta sezone uspio vezati dvije uzastopne pobjede, a večeras je slavio na svom terenu protiv Panathinaikosa rezultatom 77:73. Domaći su bili znatno bolji tokom prve tri četvrtine, a Atinjani su tek u posljednjih deset minuta uspjeli da značajnije smanje razliku, ali ne i više od toga.

Nunnaly je sa 18 poena predvodio Makabi do pobjede, a pratio ga je Wilbekin sa 16 poena. Kod gostiju najefikasniji je bio Macon sa 17 poena, a Papapetraou je dodao 15 poena.

Veoma uzbudljivo je bilo u Milanu. U velikoj drami Armani Milano je savladao ASVEL sa 73:72. Lider na tabeli je tako nastavio seriju pobjeda. Presudila je trojka Halla 27 sekundi prije kraja, a gosti su potom propustili priliku da preko Lightyja stignu do trijumfa.

Shields sa 15 i Melli sa 14 poena predvodili su italijansku ekipu, a u ASVEL-u najbolji je bio Okobo sa 25 poena, te je bio i najefikasniji na susretu.

Dramatično je bilo i u Madrid, gdje je Real salavio protiv Fenerbahcea (70:69). Rezultat je bio u egalu tokom cijele treće dionice. Deset sekundi prije kraja Poirier je ubacio oba slobodna bacanja i donio prednost domaćima, a onda je na drugoj strani za tri poena promašio Shayok.

Prvo ime susreta bio je Causeur sa 16 poena, a u pobjedničkoj ekipi dvocifren je bio još samo Heurtel sa deset poena. U poraženoj ekipi De Colo je završio meč sa 11 poena, a Vesely je dodao jedan manje.