EP za rukometašice: Danas veliko finale, Hrvatska protiv Danske za bronzu

Rukometašice Norveške i Francuske borit će se za zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu koje će se danas završiti u danskom Herningu.

Podsjetimo, Norvežanke su u polufinalu nadigrale Dankinje sa 27:24, a Francuska je sa 30:19 bila bolja od Hrvatske.

Hrvatska reprezentacija će danas od 15.30 sati pokušati napraviti još jedno čudo i u srazu s Dankinjama probati doći do prvog odličja na velikim takmičenjima. Danska je triput osvajala evropsko prvenstvo, od toga dvaput kao domaćin EP, a dvaput je gubila u finalu. Dankinje su dvaput bile i u borbi za brončano odličje, ali su oba puta izgubile.

Od 18 sati o naslovu evropskih prvakinja odlučivati braniteljice naslova Francuskinje i Norvežanke, jedine dvije neporažene reprezentacije na ovom EP-u, kojem je Norveška trebala biti sudomaćin.

Norvežanke su rekorderke sa sedam naslova evropskih prvakinja iz deset dosadašnjih nastupa u finalima. Dvaput su gubile od Dankinja na prvenstvima kojima je Danska bila domaćin, a izgubile su i finale 2012. u Srbiji od Crne Gore, u utakmici s dva produžetka. Norveška ima i jednu bronzu.

Francuskinje će drugi put zaredom igrati u finalu. Prije dvije godine su pred svojima navijačima u finalu nadigrale Ruskinje (24:21).

Oba današnja susreta bit će u direktnom prenosu na BHT1.