CSKA slavio u ruskom derbiju, Olympiakosu pripala drama u grčkom klasiku

Završene su prve tri večerašnje utakmice 27. kola košarkaške Eurolige, a CSKA je pobijedio Zenit u ruskom derbiju, dok je drama u grčkom klasiku pripala Olympiakosu, a Žalgiris je na svom parketu slavio protiv Khimkija.

CSKA je slavio na domaćem terenu protiv Zenita (86:78) u meču gdje su bili apsolutni favoriti. Ipak, gosti su gotovo tokom cijele prve četvrtine imali prednost. Moskovljani su okrenuli rezultat u svoju korist u drugom periodu, međutim nisu uspjeli steći neku značajniju prednost.

Tek u trećoj dionici CSKA je otišao na +11. Istu prednost su imali i u jednom trenutku u četvrtoj četvrtini, a uspjeli su zadržati prednost, iako je Zenit u samom finišu prišao na samo četiri poena zaostatka.

Hollins je ubacio 28 poena, ali to nije pomoglo Zenitu da dođe do iznenađenja. Abromaitis je dodao 13 poena, dok je u pobjedničkoj ekipi najefikasniji bio James sa 27 poena, uz dva skoka i pet asistencija, a pratio ga je Voigtmann sa 13 poena i šest skokova.

Žalgiris je pobijedio Khimki rezultatom 96:85. Već nakon prve četvrtine domaći su imali 14 poena prednosti (29:15). U drugoj dionici prednost Žalgirisa rasla je i do 20 poena, ali sa 16 poena “viška” otišli su na odmor. Kihimki je u nastavku dva puta uspio doći do šest poena zaostatka, ali nisu uspjeli ozbiljnije zaprijetiti i na kraju domaći su slavili.

LeDay je vodio litvanski klub do pobjede sa 23 poena, pet skokova i tri asistencije, dok je Rivers dodao 15 poena, a Lekavicius 14. U poraženoj ekipi Shved je pružio odličnu partiju sa 24 poena, a četiri manje ubacio je Timma, uz pet skokova i četiri asistencije.

U grčkom klasiku slavio je Olympiakos protiv Panathinaikosa rezultatom 81:78. U prvom dijelu utakmice vodstvo se smjenjivalo, a od drugog dijela utakmice domaći su imali prednost skoro u svakom trenutku, osim kada su gosti u tri navrata dolazili do poravnanja u četvrtoj dionici.

Uslijedila je velika drama u finišu utakmice, a osam sekundi prije kraja Papanikolaou je imao dva slobodna bacanja, a iskoristio je samo jedno za 81:78 i tako pružio Panathinaikosu mogućnost da dođe do produžetaka, ali na drugoj strani Thomas je promašio šut za tri poena i Olympiakos je došao do trijumfa.

McKissic je bio najzaslužniji za pobjedu domaćih sa 22 poena, tri skoka i asistencijom. Papanikolaou je dodao 12 poena, a Rochestie jedan manje. Calates je kod gostiju pružio najbolju partiju sa 18 poena, šest skokova i pet asistencija. Rice ga je pratio sa 12 poena.